Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Co Warto Zobaczyć

Pokaż Norwegia (KoniecSwiata.net) na większej mapie

Spitsbergen (Svalbard) - Co warto

Miasta. (dodaj swoje informacje)

Przyroda. Przyrodniczo zachwyca wszystko! Taki urok tego miejsca.

Godne polecenia są góry w pobliżach Longyearbyen, dostępnych tak od ręki i dla turystów (oczywiście też z bronią). Warto też oddalić się od miasta i spotkać z lisem polarnym czy reniferami, które są tu raczej płochliwe. Te, które spotkać można na przykład w południowym rejonie (Revdalen w pobliżu fjordu Hornsund) są ciekawskie i podchodzą blisko, przywołując po pewnym czasie skojarzenia z krową – no jest... pasie się i gapi od czasu do czasu.

Warto też, o ile fundusze pozwalają, odwiedzić inne fjordy w poszukiwaniu morsów (nie schodzić broń Boże w okresie godowym na ląd i nie fotografować się „z”, bo grożą za to solidne kary) czy fok lub nawet (przy odrobinie „kontrolowanego szczęścia”), aby spotkać niedźwiedzia polarnego.

Warto też wybrać się do czoła lodowca za stolicą w poszukiwaniu skamieniałości.

Warto zwrócić uwagę pod nogi i przyjrzeć się „drzewom” – wierzbom płożącym podobnym do naszej pospolitej rdestnicy, oraz makom – polarne maki są bowiem bladożółte.

 

Zwiedzanie. Dwa muzea. Jedno w stolicy: Muzeum Polarne, drugie w NyAlesundzie: Muzeum Górnictwa. Oba małe i tak naprawdę niewiele mają do zaoferowania. Muzeum polarne to głównie sala, w której stoją wypchane zwierzęta – z nich najciekawszym może być wół piżmowy.

W stolicy znajdziecie również teren wydzielony jako „stare miasto”. Tu znajduje się kościół i starsze zabudowania.

 

Kultura. W Longier kino organizowane jest od czasu do czasu w domu spotkań studenckich. Latem odbywał się rok temu i dwa lata temu festiwal jazzowy.

Są też tak niesamowite (jak dla kogo, rzecz jasna) miejsca jak „Pyramiden” wgłębi Isfjorden – pozostałości po kopalniach.

 

Jedzenie. Warto zamówić potrawę z mięsa foczego czy renifera. Czasem można znaleźć tutejszy gatunek dorsza polarnego. 

Sport i nurkowanie. (dodaj swoje informacje)

Trekking. (dodaj swoje informacje)

Freak show. Można spróbować pracy z naukowcami – info wyszukać można w necie. Ciekawe doświadczenie, które wiele upraszcza w poznaniu rejonu, ale wymaga hartu ducha.

Adventure. Największą frajdę sprawiają psie zaprzęgi i jazda skuterem (w stolicy można wynająć tak jedno, jak i drugie. Za grube pieniądze, ale warto!).

Lodowce – to czym chce przechytrzyć nas matka Natura.

 

Plaże i wyspy. Są, głównie dla morsów, fok i ptactwa…

Kluby i imprezy. Jest w stolicy kilka knajp (dwie lub teraz już trzy), organizują też od dwóch lat festiwal jazzowy w sezonie letnim.

Odpoczynek. Odpoczniesz po powrocie.

Zakupy. Jeden market ze wszystkim, jeden sklep z ciuchami, jeden sportowy i kilka z pamiątkami (również tax free) – można poszaleć, nie ma co!

Komu się spodoba. Przyrodnikom, fotografom, naukowcom i tym co lubią „zdziczeć”.

Znasz dobrze Spitsbergen?

Uzupełnij jego opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Kasia Huzarska - „prawie doktor” nauk o Ziemi, oceanograf z wykształcenia, zawodu i zamiłowania, zapominający o świecie fotograf przyrody (członek ZPFP) i pasjonat podróżowania na wszelkie możliwe sposoby. Największe podróżnicze osiągniecie – złapanie na stopa awionetki na Islandii. Jak do tej pory odwiedziła 15% świata, między innymi Norwegię, Islandię, Szwecję, Finlandię, region Laponii, Szkocję, Włochy, Francję, Grecję, Litwę, Łotwę, Estonię, Stany Zjednoczone oraz Arktykę.

Obejrzyj zdjęcia ze Spitsbergenu.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)