Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Słowenia - Na co uważać

Mieszkańcy. Słowenia jest bardzo bezpiecznym krajem, nie notuje się tam praktycznie napadów i rozbojów. Nie zwalnia to oczywiście z przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Przez prawie rok pobytu w tym kraju nie zdarzyło mi się natknąć na grupki młodzieży, które nie mają co ze sobą zrobić. Zjawiska takie jak dresiarze czy blokersi w Słowenii nie występują. (TO)

Kanty i oszustwa. Nie spotkałam się z czymś takim. (JN)

Woda. Woda w kranie jest podawana w restauracjach. Oczywiście można zamówić sobie wodę butelkowaną, ale słoweńska woda jest bardzo dobra. (JN)

Woda z kranu jest wysokiej jakości i jest tam powszechnie pita. Również w restauracjach możemy poprosić o szklankę wody z kranu (do kawy lub posiłku). (TO)

 

Ciemne miejsca. (dodaj swoje informacje)

Jedzenie. Polenta - nie polecam zdecydowanie (żółta mdła papka - wygląda podobnie do kuskusa). (JN)

Ruch drogowy. Rejon Primorskiej (Słoweńcy mówią, że to wyjątkowy region pod tym względem) jest bardzo spokojny. Piesi mogą czuć się jak najbardziej bezpieczni. Trzeba uważać w nocy, bo sygnalizacja świetlna działa tam przez całą dobę i trzeba się do niej stosować – uwaga na policję. (JN)

Słoweńcy należą do narodów, które generalnie przestrzegają przepisów drogowych. (TO)

 

Trudności w poruszaniu się po kraju. Obecnie podobno Słowenia wprowadziła dość kosztowne winiety. (JN)

Jedyne trudności jakie można napotkać w poruszaniu się po Słowenii to te wynikające z ukształtowaniach powierzchni. Na części dróg w górach zimą obowiązuje nakaz poruszania się pojazdami z łańcuchami na kołach. (TO)

 

Przyroda. Słowenia pokryta jest lasami w ponad 50%. Roślinność jest podobna do tej z klimatu umiarkowanego. Wyjątkami oczywiście są Alpy Julijskie oraz region Primorskiej, gdzie roślinność ma już charakter śródziemnomorski (rosną tam palmy i nawet w listopadzie kwitną jeszcze niektóre kwiaty). (TO)

Choroby. (dodaj swoje informacje)

Szczepienia.
WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - niekonieczne
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - niekonieczne
Żółta gorączka (żółta febra) - niekonieczne
BTP (błonnica, tężec, polio) - zalecane
Dur brzuszny (tyfus) - niekonieczne
Wścieklizna - niekonieczne
Japońskie zapalenie mózgu - niekonieczne
Meningo-koki (a+c) - niekonieczne

Znasz dobrze Słowenię?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Judyta Niedbalska - studentka ekonomii, która pewnego razu postanowiła wyjechać na wymianę zagraniczną. I tak spędziła semestr w pięknym mieście Koper w Słowenii, przy okazji zwiedzając jej najciekawsze zakątki. Poza podróżami jej pasją są różnice kulturowe, teatr i ciągła pogoń za czymś nowym. Wpis o Słowenii dedykuje „Sekcie Motel Port”.

Tomasz Ostrowski - adept nauk społecznych, przewodnik turystyczny po Warszawie, miłośnik kolei, a przede wszystkim podróżnik. Fascynują go miejsca położone na uboczu szlaków turystycznych, miasta, wsie, bezdroża, gdzie życie płynie zwykłym, lokalnym rytmem. Choć widział już wiele to nadal najlepiej czuje się gdzieś między Jesenikami a Wardarem. W Słowenii, a konkretniej w Ljubljanie mieszkał przez prawie rok (od sierpnia 2007 do lipca 2008).

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)