Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Słowenia - Informacje praktyczne

Ceny. Słowenia od niedawna dołączyła do sfery euro i nie spowodowało to strasznej przepaści cenowej - zbyt dużego ich wzrostu.

Przykładowe ceny:
- Obiad w średniej jakości stołówce - ok. 10 euro.
- chleb od 1 do 2,5 euro (w marketach raczej niedobre i w porównaniu z polskim drogie)
- gałka lodów w nadmorskiej kawiarni - 1,4 euro 

Noclegi nie należą do najtańszych.  

Jeśli macie status słoweńskiego studenta (np. na wymianie zagranicznej - CEEPUS, Erasmus czy pokrewne, to samo jedzenie w restauracjach kosztuje maksymalnie 2,5 euro - resztę dopłaca rząd)

Sieci tanich sklepów to Plus, Mercator oraz popularny również we Włoszech Spar. (JN)

Większość cen w Słowenii jest generalnie wyższa niż w Polsce, mimo to kraj ten jest znacznie tańszy niż choćby sąsiednia Austria.
Komunikacja publiczna jest droga. Najtańszą opcję stanowi kolej, ale nie dociera ona do wielu interesujących miejsc i często przegrywa z autobusami długością przejazdu.

Noclegi również nie należą do najtańszych, np. w Ljubljanie ciężko jest znaleźć nocleg, który kosztowałby mniej niż 15€ za noc od osoby w hostelu.
W barze lub kawiarni ceny wahają się od 1-2 € za filiżankę kawy i 2-3€ za piwo (0,5 l.) bądź lampkę „domowego” wina (domače vino).
Cena przeciętnego obiadu (dwa dania i bar sałatkowy) w restauracji w Ljubljanie waha się od 6€ do 8€.
Robiąc codzienne zakupy w supermarketach i na targach nie powinniśmy stracić fortuny – niektóre produkty będą tańsze, inne droższe niż u nas. (TO)

 

Geografia kraju. Na mapie Słowenia wygląda jak kura. Jej "tyłek”, czyli północno-zachodnia część kraju to góry (Alpy). Górzysty teren nie utrudnia poruszania się - ze względu na dobrą infrastrukturę i wiele tuneli. Największy szczyt to Triglav.

Na zachodzie ("tylnej nodze") 40 km dostępu do morza. Największe miasto to oczywiście stolica. Poza nim znajdziecie tam tylko małe miasteczka. (JN)

Słowenia jest krajem zdecydowanie pofałdowanym, z tego powodu większość dużych ośrodków miejskich jest ulokowana w dolinach rzek. W północno-zachodniej części znajdują się Alpy Julijskie, największy szczyt to Triglav ( 2864 m. n. p. m.), w Słowenii znajduje się również północy fragment Gór Dynarskich. Pasma górskie dotykają niemal linii brzegowej, której długość to niewiele ponad 40 kilometrów.
Tym, którym znudzi się górzysty krajobraz polecam wycieczkę na wschód do krainy zwanej Prekmurje (nazwa pochodzi od rzeki Mura i znaczy w wolnym tłumaczeniu tyle co „Przed Murą”), gdzie zaczynają się Niziny Węgierskie.
Ponad połowa terytorium kraju pokryta jest lasami. (TO)

 

Pieniądze. Wiele bankomatów na ulicach i w centrach handlowych. Nie ma ograniczeń co do płatności kartą. (JN)

Nie ma większego problemu z dostępem do bankomatów w miastach. Czasami są one oznaczone literami BA – Bančni Automat. (TO)

 

Dostęp do internetu. Wi-Fi znajdziecie w hostelach – np. Motel Port w Koper. Również w tej miejscowości znajdziecie kafejkę internetową - w drodze z centrum miasta nad morze. (JN)

W Ljubljanie kafejka internetowa znajduje się na dworcu kolejowym – idąc przejściem podziemnym w kierunku dzielnicy Bežigrad, tuż za wyjściem na 7 i 8 peron. (TO)

 

Telefony. Nie ma większych problemów telefonicznych. Opłaca się kupić miejscową kartę – niedroga, a koszt SMS-a do kraju to ok. 8 eurocentów (5 na numer słoweński). (JN)

W Słowenii funkcjonuje dwóch dużych operatorów komórkowych – Mobitel i Simobil oraz kilku tzw. wirtualnych. Zakup lokalnej karty SIM jest bezproblemowy i przy częstym korzystaniu z telefonu opłaca się bardziej niż korzystanie z roamingu.
Nie ma problemów z zasięgiem sieci komórkowych – nawet w górach. (TO)

 

Wtyczki elektryczne i napięcie. Takie jak w Polsce. (JN)

Wiza. Jako kraj UE nie wymaga wizy od obywateli państw członkowskich. (JN)

Słowenia tak jak Polska należy do strefy Schengen. (TO)

 

Ambasada i placówki dyplomatyczne.

Ambasada RP w Lublanie
Bežigrad 10
1000 Lublana
Tel.: (00-386 1) 436 47 12
Faks: (00-386 1) 436 25 21


Konsulat RP w Nowej Goricy
Konsul Honorowy, Nedjan Brataševec (jęz.: słoweński, polski, włoski, angielski, chorwacki)
Vipavska cesta 13, 5000 Nova Gorica, Slovenija
tel.: (00-3865) 393-64-10
fax: (00-3865) 393-64-11
e-mail: konzulatrp[at]siol.net, kim.invest[at]siol.net


Ambasada Republiki Słowenii w Warszawie
ul. Starościńska 1 m. 23-24, 02-516 Warszawa
tel. (0-22) 849 82 82, 849 84 84
fax (0-22) 848 40 90
e-mail: vvr[at]gov.si

Znasz dobrze Słowenię?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Judyta Niedbalska - studentka ekonomii, która pewnego razu postanowiła wyjechać na wymianę zagraniczną. I tak spędziła semestr w pięknym mieście Koper w Słowenii, przy okazji zwiedzając jej najciekawsze zakątki. Poza podróżami jej pasją są różnice kulturowe, teatr i ciągła pogoń za czymś nowym. Wpis o Słowenii dedykuje „Sekcie Motel Port”.

Tomasz Ostrowski - adept nauk społecznych, przewodnik turystyczny po Warszawie, miłośnik kolei, a przede wszystkim podróżnik. Fascynują go miejsca położone na uboczu szlaków turystycznych, miasta, wsie, bezdroża, gdzie życie płynie zwykłym, lokalnym rytmem. Choć widział już wiele to nadal najlepiej czuje się gdzieś między Jesenikami a Wardarem. W Słowenii, a konkretniej w Ljubljanie mieszkał przez prawie rok (od sierpnia 2007 do lipca 2008).

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)