Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Słowenia - Highlight

Zwiedzając Słowenię odniesiecie wrażenie, że jest to świat w pigułce. To mały kraj graniczący z Włochami, Austrią, Węgrami i Chorwacją, a każda jego część jest pod sporym wpływem najbliższego zagranicznego sąsiada. Region Primorska, który jako jedyny posiada dostęp do morza, może zostać wręcz uznany za przedsionek Włoch. Pierwszym dowodem na to może być drugi język urzędowy, jakim jest właśnie włoski.

Słowenia pomimo małego obszaru jest bardzo zróżnicowana, aczkolwiek mieszkańcy samą mentalnością nie różnią się zbytnio od Polaków. Główna różnica to brak, zauważalnego u nas, wielkiego "wyścigu szczurów". Także powszechne jest to, że studenci dzienni mają 25-28 lat, mieszkają z rodzicami i cieszą się życiem.

Słowenia pozostawia wrażenie doliny ze wzgórzami i górami (Alpy Julijskie), poweneckimi miasteczkami z wąskimi uliczkami, starymi kamienicami oraz pachnącym naręczem kwiatów na drzewach. Małe wioski pojawiają się na pagórkach, a z każdej z nich wyłania się typowa w tym rejonie wieża kościoła.

Judyta Niedbalska

 

Słowenia (nie Słowacja) to maleńki kraj leżący pomiędzy Włochami, Austrią, Węgrami a Chorwacją. Na niewielkim terytorium, mniejszym niż nasze województwo zachodniopomorskie, można zobaczyć adriatyckie wybrzeże, alpejskie szczyty czy fragment Nizin Panońskich.

Niepodległa Słowenia powstała po raz pierwszy w 1991 roku. Była to pierwsza część Jugosławii, która postanowiła odłączyć się od państwa Słowian Południowych zapoczątkowując jego rozpad. Jednym z przyczyn oderwania się tego małego kraju były względy ekonomiczne. Pomimo niewielkiej powierzchni i liczby mieszkańców porównywalne do liczby mieszkańców Warszawy, Słowenia od XIX wieku była krajem o dobrze rozwiniętej gospodarce, który potem finansował biedniejsze części Jugosławii. Dla przykładu wielu Polaków zna marki takie jak Krka czy Gorenje, ale mało kto ma świadomość, że są to produkty pochodzące właśnie ze Słowenii.

Dzisiaj Słowenia szybko nadrabia dystans dzielący ją od „starych” krajów Unii Europejskiej nie tracąc przy tym nic ze specyficznej, przyjaznej specyfiki wynikającej z położenia i historii tego małego państwa – można poczuć tu bałkańskie zamiłowanie do cieszenia się życiem, śródziemnomorski dystans do problemów życia codziennego, ale także szacunek dla germańskiej troski o zachowanie ładu i porządku.

Słowenia to miejsce idealne dla wszystkich tych, którzy praktycznie nie ruszając się z miejsca chcą odbyć podróż po (prawie) całej Europie.

Tomasz Ostrowski

Znasz dobrze Słowenię?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Judyta Niedbalska - studentka ekonomii, która pewnego razu postanowiła wyjechać na wymianę zagraniczną. I tak spędziła semestr w pięknym mieście Koper w Słowenii, przy okazji zwiedzając jej najciekawsze zakątki. Poza podróżami jej pasją są różnice kulturowe, teatr i ciągła pogoń za czymś nowym. Wpis o Słowenii dedykuje „Sekcie Motel Port”.

Tomasz Ostrowski - adept nauk społecznych, przewodnik turystyczny po Warszawie, miłośnik kolei, a przede wszystkim podróżnik. Fascynują go miejsca położone na uboczu szlaków turystycznych, miasta, wsie, bezdroża, gdzie życie płynie zwykłym, lokalnym rytmem. Choć widział już wiele to nadal najlepiej czuje się gdzieś między Jesenikami a Wardarem. W Słowenii, a konkretniej w Ljubljanie mieszkał przez prawie rok (od sierpnia 2007 do lipca 2008).

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)