Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Słowacja - Co warto

Miasta. 18 miast słowackich ma status miejskich rezerwatów zabytków, m. in. stolica – Bratysława, Levoča, Bardejov, Koszyce.

Przyroda. Góry, góry, góry. A poza tym niziny z winnicami.

Zwiedzanie. Słowacja jest wręcz rajem dla miłośników zamków i ich ruin pochodzących z różnych epok. W całym kraju jest ich ponad setka.

Banska Bystrica i Banska Štiavnica to dawne miasta górnicze. Ta druga jest na liście zabytków UNESCO.

 

Kultura. Na Słowacji odbywa się w ciągu roku wiele imprez i festiwali muzycznych czy kulturalnych. Do najbardziej znanych należą:

Co roku, w lipcu w Trenczynie na lotnisku, odbywa się festiwal muzyczny Pohoda (Beztroska). Znajdą tam coś dla siebie miłośnicy różnych gatunków muzycznych,, gdyż koncerty odbywają się na kilku różnych stylistycznie scenach.

Fanów jazzu zainteresuje na pewno październikowy Międzynarodowy Festiwal Jazzowy w Bratysławie.

Wielbicieli folkloru przyciągną Dni Janosikowe, organizowane w sierpniu, we wsi, gdzie urodził się Janosik – Trchova.

Międzynarodowy Festiwal Duchów i Straszydeł w Bojnicach – maj.

 

Jedzenie. Z narodowych potraw słowackich trzeba spróbować bryndzowych haluszek (ziemniaczane kluseczki ze skwarkami i bryndzą).

Sport i nurkowanie. (dodaj swoje informacje)

Trekking. Raj dla miłośników trekkingu. Olbrzymie przestrzenie górskie, bez tłumów turystów. Wycieczki wysokogórskie w Tatrach Wysokich i lżejsze w innych rejonach Karpat. Świetne warunki w zimie do chodzenia na rakietach i nartach skiturowych (zwłaszcza po Wielkiej Fatrze).

Trzeba pamiętać, że od 1 listopada do 15 czerwca Słowacja zamyka w Tatrach szlaki znajdujące się powyżej schronisk i poruszanie się po nich grozi wysokim mandatem!

 

Freak show. (dodaj swoje informacje)

Adventure. Rafting jest na Słowacji stosunkowo młodym sportem, ale można go spróbować na Dunajcu, w Czunowie i okolicach Liptowskiego Mikulasza.

Na Słowacji można znaleźć wszelkie możliwości uprawiania sportów ekstremalnych, począwszy od skoków na bungee, przez paralotniarstwo, jeździectwo, freeride, nurkowanie, po wszelkie formy wspinaczki skałkowej, wysokogórskiej i skialpinizmu.

 

Plaże i wyspy. Brak dostępu do morza nie oznacza braku plaż. Największym sztucznym zbiornikiem wodnym jest Zemplinská Širava, znajdująca się na nizinie wschodniosłowackiej. Można tam uprawiać wszystkie wodne sporty, wylegiwać się na plaży i skosztować pysznego wina z winnic obfitujących w tym rejonie, gdyż dzięki ukształtowaniu terenu tamtejszy klimat przypomina śródziemnomorski.

Kluby i imprezy. (dodaj swoje informacje)

Odpoczynek. Idealnymi miejscami do odpoczynku po męczącym zwiedzaniu są baseny termalne (termalne kupele): Aquacity w Popradzie, Tatralandia w Liptowskim Mikulašu i wiele innych term m.in. w Bešeňowej, Turčiańskich Teplicach, Tvrdošinie.

Zakupy. (dodaj swoje informacje)

Komu się spodoba. Rozległe pasma górskie dla miłośników wędrówek. Najwyższe szczyty Karpat dla miłośników wspinaczki. Ciepły klimat z winnicami dla miłośników lenistwa. Liczne zamki dla miłośników historii i zabytków. Urocze miasteczka dla miłośników zwiedzania. Kąpieliska termalne dla miłośników basenów i wody. Świetnie rozwinięte ośrodki narciarskie dla miłośników białego szaleństwa.

Autor

Karolina Tabaszewska - przez 3,5 roku studiowała filologię słowacką - nie dokończyła. Na Słowacji bywa od lat co chwilę: to na nartach, to w górach, to turystycznie - wypady krótkie, częste i intensywne.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)