Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Serbia - Co warto

Miasta. Nowym Sad i Subotica. Austowęgierskie perełki na północy kraju.

Belgrad. Miasto historii, bohemy i nocnego życia.

Nisz na południu kraju.

Mniejsze, ale warte odwiedzenia miasta to: Zajecar, Uzice, Kladovo, Kraljevo, Krusevac, Mokra Gora, Pirot i Karłowcice (Sremski Kralovci).

 

Przyroda. Wysokie i piękne góry w zachodniej Serbii (granica z Bośnią) – parki narodowe Zlatibor i Tara.

Nieco dalej na wschód Park Narodowy Kopaonik: liczne groty, udostępnione do zwiedzania.

Na wschodzie: Zlotska Pećina, Bogovinska Pećina (dzika i pełna nietoperzy), okolice miasta Boljevac.

 

Zwiedzanie. Subotica. Pięknie zdobione centrum miasta, synagoga, muzeum Danila Kisa.

Nowy Sad. Obowiązkowo Twierdza Petrovaradin: artystyczna atmosfera (w murach twierdzy działa teraz Wyższa Szkoła Sztuki) i przepiękne widoki na błękitny Dunaj.
Poza tym ulica Jovana Jovanovicia Zmaja i Laze Teleckog, katolicka katedra w centrum miasta, synagoga. Nieopodal Nowego Sadu kompleks prawosławnych monasterów Fruska Gora – piękne widoki.

Karłowice (Sremski Karlovci). Kaplica Pokoju oraz gimnazjum (najstarsze gimnazjum w Serbii), Muzeum Miodu i Wina przy ulicy Metropolite Stratimirovica -  doskonałe wina i rakije.

Belgrad. Zwiedzanie powinno się zacząć od Kalemegdanu, tureckiej twierdzy w centrum miasta (prowadzi do niej ulica Kneza Mihaila). Ogromne tereny, mnóstwo trawy, na której doskonale się odpoczywa i widoki na Dunaj. Wewnątrz twierdzy zoo, muzeum wojskowe oraz liczne kluby, puby i kawiarnie. Będąc w Belgradzie należy odwiedzić Skadarliję, dzielnicę belgradzkiej bohemy oraz Zemun, starą żydowską dzielnicę. Budynki sakralne: Saborna Cerkiew w centrum miasta, ogromna świątynia Hram Svetog Save, meczet Bajrakli z szestnastego wieku (ulica Gospodar Jevremova 11). Godny uwagi jest budynek Uniwersytetu Belgradzkiego na Placu Studenckim oraz pobliski park studencki, wyspa na rzece Savie Ada Ciganija. Warto odwiedzić centrum miasta, największy deptak przy ulicy Kneza Mihaila i ulicę ambasad - Kneza Milosas, gdzie zobaczycie tak zwane pomniki wojny, czyli ruiny zbombardowanych ambasad.

Dla miłośników muzeów: Muzeum Etnograficzne i Muzeum Kinematografii na Placu Studenckim, Muzeum Cerkwi Prawosławnej w Sabornej Cerkwi przy ulicy Kralja Petra oraz mauzoleum Josipa Broza Tity „Kuća cveca”.

Waljewo. Interesujące miasteczko w retro stylu. Warto je odwiedzić z uwagi na zabudowania. W pobliżu Brankovina – skansen.

Mokra Gora (Drvengrad). Miasteczko - granica z Bośnią i Hercegowiną uwiecznione w filmie Emira Kusturicy „Życie jest cudem”. Warto przejechać się kolejką parową Sarganska Osmica, która wspina się po serbskich dwutysięcznikach oraz odwiedzić swoisty Disneyland Kusturicy – „Drvengrad”. Wrażenia jak z filmu, nie pożałujecie.

Novi Pazar. Niezbyt urodziwe miasto w zachodniej Serbii kryje w sobie zabytkowe skarby. Cerkwie: Petrova Cerkiew z dziesiątego wieku, Djurdjevi Stupovi (dwunasty wiek) i Sopoćani (XIII wiek) to jedne z najstarszych obiektów w Serbii. Interesujące są również meczety, Novi Pazar jest w większości zamieszkany przez ludność muzułmańską. W pobliżu znajduje się jeszcze jeden prawosławny monaster - Studenica z dwunastego wieku.

Pirot. Miasteczko przy granicy bułgarskiej, interesująca orientalna zabudowa, cisza i spokój.

Nisz. Największe miasto na południu Serbii. Warto zobaczyć poturecką twierdzę z hammamem i zrelaksować się w jednej z tamtejszych kawiarni na świeżym powietrzu. W mieście znajduje się legendarna Ćele Kula (wieża czaszek) wzniesiona przez Turków oraz Muzeum Obozu Koncentracyjnego Crveni Krst. Warto również wybrać się do parku Bubanj, w którym stoi monumentalny pomnik ofiar faszyzmu. Kilka kilometrów za miastem znajduje się Čegar - miejsce pamięci jednej z wielkich bitew. Warto wybrać się także do leżącego nieopodal uzdrowiska Niška Banja, które słynie z gorących źródeł.

Krusevac. Obejrzeć możecie dawną stolicę księcia Lazara z szesnastego wieku. Tuż obok ruin znajduje się pomnik władcy oraz cerkiew Lazarica.

Kraljevo. W pobliżu tego miasta jest zachwycający czerwony monaster żeński. Pozycja obowiązkowa.

Zaječar. Pięknie odnowione miasto na wschodzie Serbii proponuje nie tylko wypoczynek na plaży, ale również spotkanie z antyczną przeszłością: Felix Romulijana, wykopaliska antycznej rzymskiej osady (we wsi Gamzigrad).

 

Kultura. Trzy najważniejsze festiwale:

EXIT – festiwal nowoczesnej muzyki w Nowym Sadzie na początku lipca. Możecie posłuchać zarówno rocka, jak i techno, rodzimych i zagranicznych gwiazd. Bilety można rezerwować przez Internet na www.exitfest.org. Im wcześniej tym lepiej.

Guca – festiwal trąbki w miasteczku Guca. Zatłoczony i pełen tubylców oraz turystów karnawał obżarstwa, opilstwa i narodowej muzyki. Tylko dla ludzi o mocnych nerwach lub z socjologicznym zacięciem. Środek sierpnia, bilety do kupienia na miejscu. Nocleg w namiotach.

Nisville Jazz Festival – trzydniowy festiwal jazzowy w twierdzy w Niszu. Co roku występują tu największe osobistości światowego jazzu. Bilety do kupienia na http://www.nisville.com/ i na miejscu.

Kina i teatry są w każdym większym mieście, liczne koncerty odbywają się w Belgradzkiej Arenie.

 

Jedzenie. Polecam rakiję pędzoną z moreli (kajsijevača) lub gruszek (vilijamovka).

Mięso w Serbii przygotowywane jest na wiele sposobów. Szczególnie smaczne jest to grillowane (roštilj), a także jagnięcia z rożna - popisowe danie Serbów.

Koniecznie trzeba spróbować serbskiej alternatywnej wersji hamburgera – pljeskavicy oraz pieczonego „francuskiego” ciasta z nadzieniem z mięsa, sera, szpinaku, jabłek, ziemniaków, czyli burka. Inną wersją ciasta jest gibanica, bardzo słodki deser.

Serbia to także kraj kawy po turecku i rakiji.

Koniecznie spróbujcie domowy owczy ser, podpłomyki (pogača) i słony jogurt.

 

Sport i nurkowanie. (dodaj swoje informacje)

Trekking. (dodaj swoje informacje)

Freak show. (dodaj swoje informacje)

Adventure. (dodaj swoje informacje)

Plaże i wyspy. Serbia nie ma dostępu do morza. Plaże tworzone są więc przy zalewach i rzekach. Warte polecenia są Jezioro Borsko w pobliżu miasta Bor i Popova Plaža na Timoku  (miasto Zaječar).

Najpopularniejszymi plażami w Serbii jest Ada Ciganija w Belgradzie oraz Palić na północy - zawsze oblegane przez tłumy.

 

Kluby i imprezy. Belgrad jest miastem, w którym prawdziwe życie zaczyna się w nocy. Ciekawe kluby są w podziemiach twierdzy Kalemegdan.

Belgrad słynie także z tak zwanych splawów, czyli dyskotek na wodzie, w których grana jest przeróżna muzyka. Najwięcej splawów znajdziecie na Adzie Ciganiji.

W Nišu warto się wybrać do pubu Pleasure przy ulicy Kazandžijsko sokače (uliczka pełna lepszych i gorszych barów i kawiarni).

 

Odpoczynek. (dodaj swoje informacje)

Zakupy. Zwolenników wielkomiejskiego shoppingu skusi pękająca w szwach od sklepów ulica Kneza Mihaila w Belgradzie, a także małe ekskluzywne sklepiki w dzielnicy Droćol.

Tym, którzy lubią pchle targi polecam targ Najlon w Nowym Sadzie oraz targ przy twierdzy w Niszu - można tu kupić dosłownie wszystko.

 

Komu się spodoba. Tym, którzy nie szukają kurortów ani fajerwerków. Pobyt w Serbii to lekcja nowej kultury. Żeby się spodobała, trzeba nią się interesować.

Znasz dobrze Serbię?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Katarzyna Bojić - W Serbii mieszkała trzy miesiące i zupełnie straciła dla niej głowę.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)