Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Rumunia - Informacje praktyczne

Ceny. Ceny porównywalne z cenami w Polsce. (AC/PM)

Geografia kraju. Dużą powierzchnię Rumunii zajmują Karpaty – w czasie zimy może być to znaczącym czynnikiem spowalniającym podróż. Dziewicze góry są wytchnieniem od zgiełku miast, często bardzo głośnych, zakurzonych i niezbyt czystych. (AC/PM)

Od wschodu, południa i częściowo zachodu (góry Apuseni) Karpaty otaczają Wyżynę Siedmiogrodzką, której centrum zajmuje Siedmiogród, czyli Transylwania.

Naokoło niej, idąc od północy zgodnie z ruchem wskazówek zegara, znajdują się inne regiony – Maramuresz, Bukowina, Mołdawia, Wołoszczyzna (Muntenia i Oltenia), Banat oraz Kriszana. Ciekawym zakątkiem geograficznym Rumunii jest pagórkowata Dobrudża – leżąca między czarnomorskim wybrzeżem a dolnym biegiem Dunaju.

Ta ostatnia rozlewa się przy ujściu do Morza Czarnego w rozległą, zabagnioną deltę, stanowiącą notabene osobną jednostkę geograficzną. Wołoszczyzna bardzo różni się od reszty kraju – jest całkowicie płaska (nizinna) i najbardziej przemysłowa. (WK)

 

Pieniądze. 100 lei rumuńskich (RON) to około 100 zł, czyli przelicznik praktycznie 1:1.

W Rumunii dość powszechna jest wymiana pieniędzy na ulicy – ale trzeba uważać na oszustów i najlepiej wymieniać pieniądze w kantorach lub pobierać je z bankomatu. Trzeba to koniecznie zrobić zaraz po przekroczeniu granicy lub w dużych miastach – w większości wiosek nie ma kantorów, banków i bankomatów. Ważne jest, że od czasu wejścia Rumunii do Unii Europejskiej wymiana pieniędzy jest coraz łatwiejsza, ale często spotykanym procederem jest konieczność pokazania paszportu w kantorze. (AC/PM)

Lepiej wystrzegać się wymiany waluty na ulicy i w podejrzanych kantorach. Banków i bankomatów jest dużo, a więc nie trzeba zabierać ze sobą dużego zapasu gotówki. W kantorach i bankach panuje dowolność w ustalaniu wysokości prowizji – od 0 do nawet 10%. (WK)

 

Dostęp do internetu. Kafejki internetowe jedynie w większych miastach i miejscowościach turystycznych. (AC/PM)

Telefony. Zasięg bardzo dobry, jedynie w górach mogą być problemy. Ceny połączeń w roamingu dosyć wysokie – SMS do Polski to ok. 2 zł. (AC/PM)

Wtyczki elektryczne i napięcie. Takie jak w Polsce. (AC/PM)

Wiza. Niepotrzebna. (AC/PM)

 

Ambasada i placówki dyplomatyczne.

Ambasada RP w Bukareszcie
Allea Alexandru 23, 011821, sector 1, Bucuresti
Telefon: (00 4021) 30 82 200
Faks: (00 4021) 23 07 832
E-mail: bukareszt.amb.sekretariat[at]msz.gov.pl

Wydział Konsularny
Telefon: (00 4021) 30 82 246
Faks: (00 40021) 23 01 653


Instytut Polski w Bukareszcie
Str. Popa Savu 28, 011433 Bucuresti
tel. (0-040-21) 2244556,
fax (0-040-21) 2245693
E-mail: bukareszt.ip.sekretariat[at]msz.gov.pl


Ambasada Rumunii w Warszawie
ul. Chopina 10, 00-559 Warszawa
tel. (0-22) 628 31 56;
fax (0-22) 628 52 64, 628 93 78
e-mail: embassy[at]roembassy.com.pl
www.varsovia.mae.ro

Wydział Konsularny:
tel. (0-22) 621 59 83

Znasz dobrze Rumunię?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Ania Czapek, Piotr Mojżyszek - absolwenci etnologii na Uniwersytecie Śląskim. Opowiadamy o świecie – tak to sobie wymyślili i teraz podróżując, realizują marzenia. Jeżdżą, poznają, fotografują, zbierają dźwięki – słowem – niezła zabawa. Ostatnie 5 lat to intensywna eksploracja Bałkanów, ale w końcu trzeba ruszyć dalej. Ich strona: www.opowiadamyoswiecie.pl

 

Witold Korsak - absolwent historii UJ. Zapalony podróżnik i fotograf (aby mieć nieograniczony niczym i przez nikogo czas na podróże, założył własny interes). Autor przewodników po Turcji oraz współautor przewodnika po Rumunii i Francji. W planach ma opisanie w luźniejszej formie przygód przeżytych w Indiach, który to kraj bez reszty go pochłonął i „niestety” zafascynował (chociaż wciąż na pierwszym miejscu jest Turcja). W wolnych chwilach planuje kolejne wyjazdy i porządkuje zdjęcia, akwaria oraz musztruje synów.

Obejrzyj zdjęcia z Rumunii.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)