Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Rosja - Na co uważać

Mieszkańcy. W Rosji poziom pospolitych przestępstw utrzymuje się na polskim poziomie. Powinniście unikać nocnych spacerów po niebezpiecznych dzielnicach. Dodatkowe zagrożenia będą wiązały się z faktem bycie obcokrajowcem.

Na dworcach mów: tak, nie, nie wiem. Nie nawiązuj tam żadnych kontaktów i nie okazuj radości.

Nie licz pieniędzy na ulicy, w metrze ect. Lepszym wyborem jest pasek z pieniędzmi u pasa niż na szyi.

Nie rozglądaj się w metrze. Kontakt wzrokowy jest nieroztropny. Nie pokazuj paszportu, jeśli nie musisz.

Nie bój się negocjować ceny. Podniesiony głos sprzedawcy nie jest niczym, czym musisz się przejmować.

Obserwuj zachowanie Rosjan i ucz się od nich cierpliwości. Jeśli opanujesz język rosyjski, przestań za często przepraszać

Kolor, który dominuje w Rosji to czarny i szary. Kolory prowokują. Możesz ich używać, jednak pamiętaj, że zwracasz na siebie uwagę.

Gdy pracujesz w Rosji pamiętaj, że jeśli poprosisz trzy razy o odpowiedź i nie uzyskasz jej, to znaczy to tyle, że nie zadałeś pytania wystarczającą ilość razy.

 

Kanty i oszustwa. Obcokrajowiec to człowiek, który ma pieniądze. Tak będziecie postrzegani, gdy wasz rosyjski nie jest dobry. Pierwsza cena sprzedawcy będzie wyższa od wyjściowej o ok. 40%. Targuj się. Nie miej skrupułów.
 
Unikajcie taksówkarzy spod dworców - przepłacicie. Swoje usługi mogą oferować już na peronach.
 
Przed wyjazdem wykonajcie kopie wszystkich dokumentów. Będą potrzebne, gdy zostaną wam zabrane oryginalne. Jeśli nie chcą nam ich oddać, spróbujcie być spokojni i stanowczy, a potem zapytajcie, co musicie zrobić by je oddano. W grę może wchodzić opłata w obcej walucie. Pamiętajcie jednak, że zachowując się na ulicy tak jak Rosjanie, macie bardzo małe szanse na kłopoty.

Jeśli chcesz być pewny w marszrutce, że nie stracisz swojego telefonu komórkowego, możesz go trzymać w ręce, ale wygodniej wszystko trzymać w wewnętrznej części kurtki, zapiętej. Poza kartkami nic nie trzymajcie w tylnich kieszeniach spodni.

 

Woda. Wody z kranu nie pijcie. Tylko przegotowaną. Jeśli ktoś ma szczególne wymagania, może zakupić w sklepie 5-litrową butelkę czystej wody. Ceny od 35 rubli (3,5 zł).

Ciemne miejsca. (dodaj swoje informacje)

Jedzenie. W restauracjach i sklepach należy patrzeć nie tylko na ceny, ale i na wielkość potrawy. Jednostką miary jest 100 gram. Warto szukać stołówek, nawet z obskurnym wyglądem. Dostaniecie tak samo mało, ale za dużo niższą cenę. Wyjątkiem są nieliczne centra handlowe w dużych miastach (np. centrum Kazania), gdzie płaci się za kilogram na talerzu ok. 15 zł i można korzystać z tzw. szwedzkiego stołu. Można nieco przeładować, o ok. 300 gram. Nie ważą dopóki jedzenia nie podpieramy na talerzu ręką.

Ruch drogowy. W Rosji są zasady ruchu drogowego, których niewielu przestrzega. Można odnieść wrażenie, że zielone światło jest dla wszystkich, zawsze. Rosjanie czasami żartują, że na pasach dla pieszych przechodzą tylko obcokrajowcy. Milicja działa w sposób uznaniowy.

W Rosji nie funkcjonuje w praktyce kategoria „rowerzysty”. A jeśli już, to „rowerzysta” znaczy nie więcej niż pieszy, który niesie kółka.

 

Trudności w poruszaniu się po kraju. Rosja będzie sprzyjała miłośnikom ryzykownej i odważnej jazdy po mieście. Trudności spotykają spokojnych kierowców. Na drogach krajowych (Niżnyj Nowogród - Ciebaksary, Kazań) nie jedźcie z dużą prędkością (do 80 km/h), ponieważ są dziury w drogach. Czasami będziecie musieli zjechać na przeciwległy pas, by nie uszkodzić samochodu. Przejechać tę trasę warto za dnia.

Przyroda. W lutym i marcu uważajcie na odwilże. Rosjanie nie usuwają śniegu i sopli z dachów budynków. Zdarzają się nierzadko tragiczne wypadki. Przewodniki o tym nie piszą.

Choroby. Przy pobycie dłuższym niż trzy miesiące powinniście wykonać w Polsce imienne badanie na obecność wirusa HIV. Przy rejestracji rosyjscy urzędnicy mogą od was wymagać takiego zaświadczenia.

Szczepienia.
WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - niekonieczne
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - niekonieczne
Żółta gorączka (żółta febra) - niekonieczne
BTP (błonnica, tężec, polio) - zalecane
Dur brzuszny (tyfus) - niekonieczne
Wścieklizna - niekonieczne
Japońskie zapalenie mózgu - niekonieczne
Meningo-koki (a+c) - niekonieczne

Znasz dobrze Rosję europejską?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Artur Szwedo - absolwent filozofii, dziennikarz. Lubi podróże do krajów, w których istnieje korupcja i religia. Jeśli już czegoś szuka, to Boga bez kościołów, szuka ludzi. Coraz mniejsze wrażenie robią na nim freski z XIII wieku. Odpowiedzi stara się wynajdywać w Rosji, Indiach, Iranie, Polsce i Izraelu. Coraz częściej myśli o tym, że jedyna wartość leży w tym, by w szukaniu oddawać się rozmowie, książkom, jedzeniu, podróżom i erotyce.

Obejrzyj zdjęcia z Rosji.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)