Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Rosja - Co warto

Miasta. Moskwa i miasta złotego pierścienia, Sankt Petersburg, Niżny Nowogród, Kazań, Ciebaksary, Soczi, Wołgograd, Astrachań, Kazań, Perm, Jekaterinburg.

Przyroda. (dodaj swoje informacje)

Zwiedzanie. Suzdal – ikona prawosławia i oporu przeciw sowieckim czasom.

Kultura. Djevjejevo – święte miejsce dla wiary prawosławnej. W dniu 7 stycznia wykąpcie się w odległym od monastyru  o ok. 20 minut pieszo domku, z ujściem do wody z jeziora. Zanurzamy się trzy razy w wodzie, nago. Woda ma +4 stopnie Celsjusza, a wewnątrz  domu jest -10 stopni. Przed rytuałem „oczyszczenia się z grzechów” wypijcie 200 gram balsamu. To profilaktyka, by serce nie przestało bić.

Jeździjcie jak najczęściej zatłoczonymi marszrutkami. Rozmawiajcie z Rosjanami, przyjmujcie ich zaproszenia do domów.

 

Jedzenie. Spróbujcie uchy – zupy rybnej. Pamiętajcie, że najlepsza (tzw. królewska) składa się z trzech gatunków. Nie oszczędzajcie zamawiając ją.

Soljanka – zupa w smaku pomiędzy ogórkową a rosołem z dodatkiem oliwek, cytryny i kawałków mięsa. W Rosji macie możliwość spróbowania także tych gatunków ryb, których nie znajdziecie w Polsce.

Zainteresowanym polecam specjalne tatarskie supermarkety, gdzie za 300 gram wędzonej koniny zapłacicie 12 zł. Do koniny najlepsze jest półsłodkie wino z Kaukazu (od 20 zł). Alternatywą jest słodki przysmak „Ciak-ciak”.

Spróbujcie kuchni czuwaskiej. Zupa i drugie danie z podrobów: kiełbasa z serc, nerek i wątroby.

Do piwa zakupcie suszoną rybę. Spróbujcie rosyjskich kiszonek z targu.

 

Sport i nurkowanie. (dodaj swoje informacje)

Trekking. (dodaj swoje informacje)

Freak show. (dodaj swoje informacje)

Adventure. (dodaj swoje informacje)

Plaże i wyspy. (dodaj swoje informacje)

Kluby i imprezy. Przebywając w Niżnym Nowogrodzie możecie zajść do dyskoteki „Tramplin”, wejście 15-20 zł. Muzyka elektro. Znajduje się blisko centrum, nad Wołgą. Budynek nieszczególny, ale można spotkać tam sporo ludzi z Afryki i Azji.

Odpoczynek. (dodaj swoje informacje)

Zakupy. (dodaj swoje informacje)

Komu się spodoba. W Rosji będzie ci miło, jeśli lubisz być cynicznym, nie masz wielkich pretensji do życia i odłożyłeś trochę pieniędzy.

Więcej zyskasz, pamiętając, że poza zabytkami architektury i krajobrazami żyją tam ludzie, których nie sposób zrozumieć, nie żyjąc i rozmawiając z nimi. Zrozumieć Rosję to także zrozumieć jej system. System, którego właściwie nie ma. Od władzy ku podległości. Od przyjaźni do nienawiści. Przez patriotyzm do korupcji. W Rosji będziesz mógł przekonać się, jak wiele zawdzięczasz systemowi, w którym funkcjonujesz, a  na ile jesteś w stanie żyć będąc zdany tylko na siebie.

Kultura Apolla – dyscypliny, logiki znajduje się w zachodzie Europy. Tu doświadczasz Dionizosa – irracjonalności, namiętności, paradoksów i siły. Do Rosji można przyjechać turystycznie. Będzie bardzo ciekawie. Ale właśnie tylko turystycznie.

W Rosji wykonasz ciekawe fotografie. Pejzaży i osobliwości jest tu bez liku. Nie jest to przyjazny kraj do podróżowania samochodem (chyba, że skusi was cena benzyny ok. 2,20 za litr) i rowerem. Nie znajdziesz tu ścieżek rowerowych. Na drogach niebezpiecznie jest dla wszystkich. Większą szansę na przetrwanie masz, gdy jedziesz w większym pojeździe, niż ten który w ciebie uderzy.

Znasz dobrze Rosję europejską?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Artur Szwedo - absolwent filozofii, dziennikarz. Lubi podróże do krajów, w których istnieje korupcja i religia. Jeśli już czegoś szuka, to Boga bez kościołów, szuka ludzi. Coraz mniejsze wrażenie robią na nim freski z XIII wieku. Odpowiedzi stara się wynajdywać w Rosji, Indiach, Iranie, Polsce i Izraelu. Coraz częściej myśli o tym, że jedyna wartość leży w tym, by w szukaniu oddawać się rozmowie, książkom, jedzeniu, podróżom i erotyce.

Obejrzyj zdjęcia z Rosji.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)