Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Portugalia - Transport i poruszanie się po kraju

Autobus. Sieć połączeń autokarowych jest najbardziej rozwiniętą siecią transportu publicznego. Podróże autokarami są również tańsze niż pociągiem. Bilet z Lizbony do Porto (312km) kosztuje 17,50 euro, z Lizbony do Faro (297km) - 18-19 euro, a z Faro do Porto (609km) – 26 euro.

Bilety i rozkłady jazdy są dostępne na stronie www.rede-expressos.pt oraz na dworcach autobusowych. (GG)

 

Minibusy/shared taxi. Mało popularne. Po przylocie do Faro, Lizbony lub Porto korzysta się bądź z taxi, bądź z „lotniskowych” linii autobusowych. Więcej informacji na stronie lotnisk portugalskich: www.ana.pt (GG)

Samochód. Najpopularniejszy środek transportu w Portugalii, niemal każdy mieszkaniec ma swój samochód. We wszystkich większych miastach są wypożyczalnie samochodów, zarówno międzynarodowe jak i regionalne. Strona lotnisk portugalskich www.ana.pt zawiera linki do najbardziej popularnych rent-a-car.

Wszystkie portugalskie miasta są dość gęsto zabudowane, ogromna liczba ulic i uliczek jest jednokierunkowa, co skutecznie utrudnia poruszanie się samochodem  po mieście. Codziennością są też korki (Portugalczycy nawet małe odległości lubią pokonywać własnymi autami, stąd ich nadmiar na ulicach).

Średnia prędkość w podróży między miastami 100-120 km/h. Sieć płatnych autostrad pozwala na wygodną i szybką podróż, niestety wiąże się z kosztami. Dojazd z Algarve do Lizbony to ok.19 euro opłat za przejazd A2 + ok.4 euro za wjazd mostem do Lizbony. (GG)

Najtaniej można wynająć samochód w Lizbonie, Porto lub Faro. Jeśli chcecie zwiedzić większą część kraju a mamy niewiele czasu jest to zdecydowanie dobry pomysł. Dojazd autobusami do mniejszych miejscowości jest często ograniczony. Polecam wypożyczalnie Interwent http://www.interrent.com/aluguer-de-automoveis/pt - najtańszą, jaką znalazłam. Rezerwując samochód wcześniej można zapłacić już 7 euro za dzień. (MI)

 

Promy/łodzie. Ważne zwłaszcza w obrębie Grande Lisboa, gdyż Lizbona ma tylko dwa mosty wjazdowe, przez które przejazd jest zresztą płatny. Wielu mieszkańców Margem Sul (południowego brzegu Tagu) korzysta codziennie z przepraw promami. Wśród turystów promy są mniej popularne, ponieważ ten rodzaj przeprawy wymaga lepszej znajomości okolicy. Informacje o cenach i rozkładach www.transtejo.pt (GG)

Pociągi. Czyste i wygodne, przejazdom zwykle towarzyszy muzyka klasyczna. Istnieją imienne bilety turystyczne uprawniające do nieograniczonej liczby przejazdów pociągami regionalnymi i międzyregionalnymi. Bilet ważny przez 7 kolejnych dni kosztuje 129 euro.

Podróż między Lizboną i Porto w pociągach AP (Alfa Pendular, najszybsze i najbardziej komfortowe składy) kosztuje w 2 klasie 27,50 euro, a w pociągach IC (Intercidades) 19,50 euro. Bilet w 2 klasie, z Lizbony do Faro kosztuje 19,50 euro w pociągach Alfa Pendular i 18,00 euro w pociągach Intercidade.

Przemieszczanie się pociągiem w obrębie Grande Lisboa (Lizbona i okoliczne miasta i miasteczka) to koszt rzędu 1,25 euro i 1,65 euro za przejazd.

Bilety i rozkłady jazdy są dostępne na stronie www.cp.pt oraz na stacjach kolejowych. Bilety można też kupić w pociągu od konduktora i nie wiąże się to z dodatkowymi opłatami. (GG)

Sieć pociągów jest dobrze rozwinięta jedynie wzdłuż linii brzegowej. (MI)

 

Autostop. Nie próbowałam. Z doświadczenia znajomych – Portugalczycy niechętnie zabierają na stopa. (GG)

Taksówki. Licznik miejski to od 2 euro za km na taryfie dziennej i od 2,50 euro za km na taryfie nocnej, weekendowej i świątecznej. Dodatkowa opłata za zamówienie taksówki telefonicznie - od 0,80 euro, a za przewóz bagażu lub zwierzęcia od 1,60 euro.

W przypadku przejazdów poza granice miasta pasażer zobowiązany jest opłacić podróż powrotną taksówki bez względu na to, czy z usługi tej korzysta czy nie. Zwyczajowo w takich przypadkach ustala się cenę na początku podróży.

W Lizbonie najlepiej łapać taksówki na poziomie odlotów. Taksówki z przylotów są droższe i zawsze mają więcej chętnych. Jeśli turysta nie mówi po portugalsku to raczej pewne jest, że zapłaci więcej, bo zaliczy trasę bardziej objazdową. Przykład: z lotniska na Sete Rios (dworzec autobusowy) można dojechać za ok. 8 euro.

Jeśli nie mówi się po portugalsku, a taksówkarz będzie miał ochotę naciągnąć delikwenta, podróż może kosztować nawet dwa razy tyle. Warto zapytać o szacunkowy koszt przejazdu zanim wsiądzie się do taksówki. W razie wątpliwości bądź poczucia, że jest się „okradanym”, można postraszyć policją. Nawet niemówiący po angielsku taksówkarze zrozumieją o co chodzi. (GG)

Taksówkarze zawsze pobierają dodatkowe 1-1,5 Euro za bagaż. (MI)

 

Riksze. Popularne jedynie w Algarve, w sezonie i wyłącznie jako atrakcja turystyczna a nie standardowy środek transportu. (GG)

Rower. Górzyste ukształtowanie terenu nie sprzyja jeździe na rowerze. Niezbyt liczne ścieżki rowerowe służą w Portugalii niemal jedynie dla celów rekreacyjnych. Od kilku lat Portugalczycy pracują nad projektem Ecovia, rowerowej trasy turystycznej biegnącej wzdłuż całego południowego wybrzeża. Projekt jest w trakcie realizacji. (GG)

W Aveiro istnieje system darmowych rowerów (BUGA), które można wypożyczyć na cały dzień. Jest to bardzo dobry pomysł na zwiedzenie tego – chyba jedynego nie-pagórkowatego portugalskiego miasta. (MI)

 

Samolot. W podróżach krajowych niepopularne. Portugalia kontynentalna ma trzy lotniska, na południu w Faro, w centrum w Lizbonie i na północy w Porto. Trasę Faro-Lizbona (297km) można pokonać pociągiem lub autokarem w ciągu 3 godzin, Lizbona-Porto w ciągu 2.35 (AP) lub ok. 3, autokarem. (GG)

Metro. Jedynie w Lizbonie i Porto. (GG)

Transport publiczny w Lizbonie. Autobusy, tramwaje oraz windy obsługuje w Lizbonie Carris. Bilet pojedynczy kosztuje 1,40 euro. Informacje o cenach i rozkłady jazdy www.carris.pt.

Lizbona ma cztery linie metra (niebieską, zieloną, żółtą i czerwoną), o łącznej długości ok. 40 km. Bilet na pojedynczy przejazd metrem kosztuje 0,80 euro. Mapy na stacjach metra oraz na stronie www.metrolisboa.pt pozwalają zorientować się w rodzaju przejazdu (w obrębie jednej czy więcej zon, połączenia między liniami, itp.). Na wszystkich stacjach są automaty umożliwiające zakup odpowiedniego biletu.

Stacje lizbońskiego metra charakteryzuje przede wszystkim oryginalność (każda z 52 stacji jest zaprojektowana w zupełnie innym stylu) oraz ruch lewostronny!

Opcja korzystna turystycznie to bilet łączony ważny kolejne 24h na wszystkie środki transportu Carris i metro za 3,70 euro. Opłacalne zwłaszcza dla tych, którzy chcą wjechać na Elevador Santa Justa (najbardziej charakterystyczna lizbońska winda z kawiarenką na górze). Pojedynczy wjazd i zjazd kosztuje 2,80 euro! (GG)

 

Kraje, do których łatwo się przedostać. Jedynym sąsiadem Portugalii jest Hiszpania. Podróż samochodem przez granicę nie stanowi żadnego problemu, o połączenia autokarowe z Hiszpanią należy pytać na dworcach autobusowych. Algarve ma bezpośrednie połączenie autokarowe do Sewilli (przez Ayamonte i Huelva) www.eva-bus.com. Połączenia kolejowe z Hiszpanią są dużo słabiej rozwinięte. (GG)

Znasz dobrze Portugalię?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autorki

Gosia Górczyńska - gdy pod koniec studiów postanowiła jechać na Erasmusa, jej instytut oferował wyłącznie Portugalię. „Ok” pomyślała „zawsze to coś”. Tak oto ograniczone możliwości UW zmieniły jej życie. Od kilku już lat zakochana w języku, kulturze i klimacie Portugalii. Na koncie rok w Coimbrze, kilka miesięcy w Lizbonie i ponad dwa lata w Faro.

Monika Irzycka - skończyła studia na Wydziale Psychologii UW i to w ramach nich spędziła 10 miesięcy w Portugalii (Coimbrze) na stypendium Erasmus. Uwielbia wszystko co ludowe, etniczne i związane z rękodziełem. Sama tworzy biżuterię, szyje paski, torby i co tylko przyjdzie jej do głowy.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)