Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Portugalia - Highlight

Ogromne, błękitne niebo i słońce. Zapach grillowanych sardynek latem i pieczonych kasztanów jesienią. Maleńkie, megamocne kawki, nad którymi miejscowi potrafią przesiedzieć godzinami, rozmawiając o niczym. Ogólnonarodowa euforia, gdy gra reprezentacja piłki nożnej. Studenckie imprezy po świt i pielgrzymi w odblaskowych kamizelkach na poboczach dróg.

Na północy wiecznie zielone góry, gdzie jak mówią tubylcy, użyto tylko jednej farby, by pomalować krajobraz. Winne tarasy, kilkusetletnie zamki i klasztory monumentalnie, a zarazem leniwie spoglądające na okolice. Kolorowe barki, białe domy, spalone słońcem trawy. Czas płynie tu spokojniej, a w oczach żywiołowych i niezwykle towarzyskich tubylców czai się nuta melancholii.

Jesteśmy na samym końcu Europy. Dalej już tylko ocean, w Portugalii zwany morzem.

Portugalia ma kilka twarzy. Portugalia A to kilka turystycznych miast Algarve, które nie mają absolutnie nic wspólnego z prawdziwa Portugalią, oferują za to piękne plaże i fantastyczne warunki do turystycznego odpoczynku. Jeśli kochasz tłok, turystów, uliczki pełne barów i dyskotek i dobrze się czujesz w otoczeniu Brytyjczyków i Niemców – koniecznie jedź do Albufeiry, Portimao i Lagos, w lipcu lub sierpniu.

Jeśli wolisz poznać naturalne piękno z dala od rozwrzeszczanych turystów – wybierz się tu wiosną lub jesienią, i nie zapomnij o parku krajobrazowym Ria Formosa. Kameleony żyją tu na wolności! Przy odrobinie szczęścia też jakiegoś spotkasz.

Lubisz ciche i ujmujące zakątki z urokliwymi plażami – koniecznie jedź w rejon Alentejo.
Jeśli twoim żywiołem jest deska – polecam środkową Portugalię, okolice Peniche.

Monumenty, zabytkowa architektura, historia człapiąca po ulicach i niewątpliwa uroda? Combra i Porto. Dodaj do tego dynamizm i piękno – znajdziesz się Lizbonie.
Klimat średniowiecza – Óbidos, kamienne domki i rozbrajająca życzliwość okolicznej ludności – jedź na północ.

Kiedy w 2004 roku Portugalia organizowała mistrzostwa Europy w piłce nożnej, Luis Fillipe Scolarii, ówczesny trener reprezentacji narodowej, zaapelował do Portugalczyków o wsparcie swojej drużyny przez wywieszenie flag. Choć mistrzostwa od lat są już przeszłością, w wielu portugalskich oknach wciąż powiewają wypłowiałe już nieco narodowe barwy. W Portugalii czas płynie inaczej.

Mówi się, że Portugalia to kraj trzech F: Fado, Futbol i Fatima. Sztampowe, ale prawdziwe. Melancholijne pieśni wykonywane przez jednego wokalistę przy akompaniamencie dwóch gitar to trochę portugalski blues, muzyka emocji, uczuć i tęsknoty – muzyka saudades.

Piłka nożna jest tu religią. Każdy, ale to każdy Portugalczyk, bez względu na wiek, płeć czy przekonania ma swoją ulubioną drużynę. I nawet jeśli nie ogląda meczy i nie interesuje się sportem, identyfikuje się z którąś z głównych drużyn piłkarskich: Benficą, Sportingiem lub Porto.

Fatima, miejsce kultu religijnego co roku przyciąga miliony pielgrzymów. I choć teoretycznie ok. 90% populacji to katolicy, kościoły świecą pustkami, a religia jest obecna w życiu zdecydowanej większości jedynie przy okazji ślubów, chrztów i pogrzebów. (Gosia Górczyńska)

 

Znasz dobrze Portugalię?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autorki

Gosia Górczyńska - gdy pod koniec studiów postanowiła jechać na Erasmusa, jej instytut oferował wyłącznie Portugalię. „Ok” pomyślała „zawsze to coś”. Tak oto ograniczone możliwości UW zmieniły jej życie. Od kilku już lat zakochana w języku, kulturze i klimacie Portugalii. Na koncie rok w Coimbrze, kilka miesięcy w Lizbonie i ponad dwa lata w Faro.

Monika Irzycka - skończyła studia na Wydziale Psychologii UW i to w ramach nich spędziła 10 miesięcy w Portugalii (Coimbrze) na stypendium Erasmus. Uwielbia wszystko co ludowe, etniczne i związane z rękodziełem. Sama tworzy biżuterię, szyje paski, torby i co tylko przyjdzie jej do głowy.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)