Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Norwegia - Ludzie i kultura

Etykieta i zwyczaje. Norwegowie to naród, który nie usiedzi na miejscu. Cały czas są w ruchu, po pracy robią coś koło domu. A to pomalują, a to skoszą trawę, umyją samochód i tak w kółko. Są bardzo aktywni sportowo: trekking, bieganie, narciarstwo, golf, piłka nożna, żeglarstwo. Żyją w mocnym rozproszeniu (jest tylko kilka dużych miast) i sami sobie organizują czas wolny. W Norwegii często pada deszcz, a Norwegowie wyznają zasadę, że nie ma złej pogody, jest tylko źle dobrane ubranie. (BM)

Najbardziej rozpowszechnionym zwyczajem jest to, ze kierowcy samochodów zatrzymują się przed przejściem dla pieszych, gdy widzą że ktoś chce przejść przez jezdnię. (EN)

 

Mieszkańcy. Głównie Norwegowie. Jest jednak sporo ludzi z innych krajów, którzy pracują w budownictwie, przemyśle stoczniowym, medycynie. Jest wielu Polaków, którzy osiedlili się w Norwegii na stałe. (BM)

Godny uwagi jest lud Saamów zamieszkujący północną część kraju. Posiada pewną autonomię, oraz własny parlament - Saamtinget. Można spotkać na co dzień ludzi ubranych w tradycyjne stroje i zajmujących się wypasem reniferów. Niewielki odsetek nadal prowadzi koczowniczy tryb życia. Co ciekawe z ludźmi młodymi można spokojnie porozumieć się w języku angielskim. (PN)

 

Przydatne języki. Angielski – dosłownie każdy potrafi się porozumieć, 90% biegle mówi po angielsku. Starsze pokolenie dodatkowo zna niemiecki. (BM)

Święta. Święto narodowe 17 maja. Wszystko jest zamknięte. (BM) Boże Narodzenie jak u nas, Wielkanoc w sumie też jak u nas, tylko że Norwegowie mają wolne już przez cały Wielki Tydzień. Oprócz tego 12 oraz 17 maja też są wolne. (EN) 

Jedzenie. Na pierwszy plan norweskiego menu wysuwają się potrawy z ryb, krabów i krewetek. Generalnie seafood jest stosunkowo tani (mrożone krewetki kosztują 20 NOK/kg w markecie). Ryby przyrządzane są na wiele sposobów (grillowane, smażone, pieczone w piekarniku...).

Większość Norwegów mieszkających na wybrzeżu ma swoją łódź, i sami sobie organizują morskie przysmaki. Polecam to każdemu - nic nie kosztuje (ew. wynajęcie łodzi), a jest to dużo lepsze jedzenie niż suchy prowiant z Polski.

Norwegowie zajadają się też specyficznym brązowym serem o smaku toffi, który w połączeniu z bułką i dżemem truskawkowym stanowi narodowy przysmak. (BM)

 

Religia. (dodaj swoje informacje)

Co warto przywieźć na pamiątkę. Pamiątki z Norwegii można kupić w sklepach z pamiątkami, które czasem osiągają całkiem pokaźne rozmiary. Na półkach leżą głównie norweskie swetry, podobno bardzo ciepłe, niestety też bardzo drogie.

Dodatkowo charakterystycznym znakiem Norwegii jest troll norweski i setki legend z nim związanych. Wszędzie kupić można śmieszne figurki takich trolli, których są dosłownie tysiące, a ponadto bajki i legendy o trollach w kilku językach świata. Na większości pamiątek pojawia się motyw trolla.

Globetrotterom podróżującym camperem lub samochodem z bagażnikiem na dachu polecamy naklejki z łosiami i trollami. Dostępne są prawie wszędzie i zdobią 9/10 samochodów - zarówno miejscowych, jak i turystów. (BM)

Warto kupić skórę renifera, około 100 złotych. Warto również kupić dużą butelkę tranu. Można na plażach znaleźć dużo rożnych muszelek, niektóre są niesamowite. (EN)

Polecam norweskie noże do sera. Jest to jeden z norweskich wynalazków (obok spinacza do papieru, którego pomnik jest w Oslo), którymi szczycą się Norwegowie. Dobry nóż może kosztować około 200 – 250 koron, a nawet dużo więcej, ale to bardzo fajny i funkcjonalny prezent i pamiątka. Mam w domu taki  - przywieziony przez rodziców 24 lata temu. (PN)

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)