Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Niemcy - Na co uważać

Mieszkańcy. Warto czasem rozważnie przyjmować sympatyczną powierzchowność – często bowiem tylko na powierzchowności się kończy. (RM)

Na wschodzie problem gangów imigrantów prawie nie istnieje, ale są prawicowi skini, których nawet w małych miasteczkach jest pełno. Zwykle łatwo ich uniknąć, ale łapiąc stopa zdarzało mi się miewać z nimi kłopoty, a jeśli ktoś nosi dready czy ma irokeza, może być pewien zaczepki.

Także podróżując stopem warto zwrócić uwagę na przejeżdżające auta, prawicowa młodzież chętnie w tylnym oknie wozi napisy staroniemiecką czcionka (Germania, Landser, Pitbull) - lepiej unikać...  (MM)

 

Kanty i oszustwa. (dodaj swoje informacje)

Woda. Wodę można pić bez zastrzeżeń. Kranówa jest bardzo dokładnie kontrolowana, a nawet wiele źródeł miejskich ma pitną wodę. Jeśli nie ma plakietki ostrzegającej przed piciem (Achtung! Kein Trinkwasser.), to można wyjść z założenia, że woda jest dobra. (MM)

Ciemne miejsca. W zachodnich Niemczech nie ma wielu miejsc, których należy unikać. Lepiej jednak nie zapuszczać się do dzielnic imigranckich i blokowisk. Na południu ten problem jest mniejszy niż na północy, a według moich doświadczeń najgorzej jest w Berlinie i Ruhrpott (czyli zagłębie Ruhry: Dortmund, Duisburg, Bochum i okolice). (MM)

Jedzenie. (dodaj swoje informacje)

Ruch drogowy. Zwyczajem jest rzadkie używanie migaczy. Bardzo dużo za to fotoradarów, częściej niż u nas spotkać można też nieoznakowane wozy policyjne. (RM)

Przyroda. (dodaj swoje informacje)

Choroby. Nie trzeba przejmować się chorobami, gdyż występują z grubsza te same co u nas. Jedynym zagrożeniem są kleszcze i przenoszone przez nie choroby. Występują jednak przeważnie na południu, tutaj link do mapy występowania. (MM)

Szczepienia.
WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - niekonieczne
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - niekonieczne
Żółta gorączka (żółta febra) - niekonieczne
BTP (błonnica, tężec, polio) - zalecane
Dur brzuszny (tyfus) - niekonieczne
Wścieklizna - niekonieczne
Japońskie zapalenie mózgu - niekonieczne
Meningo-koki (a+c) - niekonieczne

Trudności w poruszaniu się po kraju. Korki. W celu ich ominięcia dobrze jest słuchać radiowych komunikatów. (RM)

Autorzy

Marceli Malewski – chłopak z Huty, rocznik ‘83, zarobkowy nomad, kocha uciekać ze swojego szarego miasta i wracać do niego. Miłośnik dalekich wypraw rowerowych i piwa. Liczą się dla niego tylko cele osiągnięte siłą woli i mięśni, dojechać każdy może...

Robert Mężyk – 23 lata, student prawa i filozofii, miłośnik przygód, podróży i motocykli. Zawsze chętny na spontaniczne wyprawy, nowe wyzwania i słuchanie dobrego jazzu przy chłodnym piwie. Od czerwca 2007 do lipca 2008 w Niemczech.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)