Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Macedonia - Informacje praktyczne

Ceny. Ceny są trochę niższe niż w Polsce, dotyczy to szczególnie jedzenia. Niestety o tani nocleg nie jest łatwo, do roku 2008 w Macedonii był zaledwie jeden hostel (10 euro).

Geografia kraju. Macedonia to mały, wyżynny kraj. Nie ma dostępu do morza, za to na wschodzie przy granicy z Albanią leży Jezioro Ochrydzkie, przez Macedończyków uważane za 'morze Macedonii'.

Pieniądze. Obowiązującą walutą jest denar. Kurs waluty: 1 zł = ok. 15 denarów. W większych miastach jak Skopje, Bitola czy tych bardziej turystycznych, jak Ochryd, nie będziecie mieć problemów ze znalezieniem bankomatu czy kantoru wymiany. Warto zatrzymać parę banknotów na pamiątkę! Śliczne!

Dostęp do internetu. Internet nie jest powszechny w macedońskich domach, dlatego ilość kafejek internetowych może bardzo pozytywnie zaskoczyć. Nie liczyłabym na wi-fi.

Telefony. Z zasięgiem nie będzie problemów. Także roaming nie jest drogi, choć oczywiście taryfy są wyższe niż w Unii Europejskiej.

Wtyczki elektryczne i napięcie. Jak w Polsce.

Wiza. Niepotrzebna. Jednym wymaganym dokumentem jest paszport. Przy pobycie dłuższym niż 3 dni wymagany jest meldunek na policji. Jeśli zatrzymacie w hotelu/hostelu, recepcja zrobi to za was. W przeciwnym razie należy udać się na posterunek policji. Warto to zrobić, by uniknąć problemów przy wyjeździe.

 

Ambasada i placówki dyplomatyczne.

Ambasada RP w Skopje
ul. Djuro Djaković 50
1000 Skopje
Tel.: (00-389 2) 31 12 647
Faks: (00-389 2) 31 19 744
E-mail: skopje.amb.sekretariat[at]msz.gov.pl

Wydział Konsularny
Tel./faks: (00-389 2) 31 33 057
Tel. dyżurny: (00-389 70) 252 253
E-mail: konsulat[at]skopje.polemb.net
Strona internetowa: www.skopje.polemb.net

Ambasada Republiki Macedonii w Warszawie
ul. Królowej Marysieńki 40, 02-954 Warszawa
tel (0-22) 651 72 91, fax (0-22) 651 72 92
e-mail: ambrmwar[at]zigzag.pl
Internet: www.ambasadarm.zigzag.pl

Znasz dobrze Macedonię?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Bogna Ruminowicz - Jest absolwentką stosunków międzynarodowych na UAM. Aktualnie kończy studia podyplomowe: prawa człowieka i demokratyzacja. Ciągle na walizkach. Mieszkała przez pewien czas w Wiedniu, Skopje (3 miesiące), w Londynie, w Wenecji, w Dublinie... i nadal szuka miejsca dla siebie. Ulubione kierunki podróżnicze to Bałkany i Bliski Wschód.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)