Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Łotwa - Transport i poruszanie się po kraju

Autobus. Autobusem można dojechać w zasadzie w każde miejsce na Łotwie. Rozkład jazdy znajduję się tu.

Głównym węzłem jest Ryga i stąd jest najwięcej połączeń. Trasy międzynarodowe obsługują głownie Eurolines lub Ecolines i również startują z dworca głównego w Rydze.

Bilet jednorazowy kosztuje 0,4 lvl (kupowany u babci w środku autobusu).

 

Minibusy/shared taxi. Jest to dosyć popularny środek transportu, szczególnie w Rydze. Prywatnych minibusów jeździ całkiem sporo. Cena za przejazd do 0,5 lvl.

Samochód. Jeśli jedziecie większą grupą, samochód można wypożyczyć. Na Łotwie działają zarówno koncerny jak Herz czy Avis, jak i lokalne wypożyczalnie. Ceny - od około 15 lvl za dzień.

Poruszanie się własnym samochodem może z początku przysporzyć nieco kłopotów, bo Łotysze nie stosują się w pełni do zasad ruchu drogowego i często jeżdżą szybko i agresywnie.

 

Promy/łodzie. Promy odchodzą z Rygi do Sztokholmu i Lubeki. Są także połączenia promowe z Ventspils. Więcej informacji na:
http://www.tallink.lv/lv/tab2/schedules/
http://www.1188.lv/satiksme/pramji/

Pociągi. Między miastami dobrym rozwiązaniem jest pociąg, bo jest tańszy niż autobus. Dojechać nim można do głównych miast (Daugavpils, Jelvaga, Ventspils, Valmiera) oraz nad morze, niedaleko Rygi. Jedyne połączenia międzynarodowe to pociąg do Moskwy i Petersburga.
http://www.ldz.lv/?object_id=1968

Ceny połączeń lokalnych to około 0,02 lvl za 1km.

 

Autostop. Warunki do łapania stopa są naprawdę dobre. Łotwa jest krajem tranzytowym, więc jeździ przez jej terytorium sporo tirów. W mniej uczęszczanych miejscach także nie ma większego problemu. Brak autostrad, więc można łapać prawie wszędzie.

Taksówki. Taksówki przeważnie mają taksometry. Taryfa nocna to około 1 lvl za 1 km. Język komunikacji z taksówkarzami to głównie rosyjski.

Rower. (dodaj swoje informacje)

Samolot. Nie ma lotów wewnątrz kraju.

Metro. Brak.

Kraje, do których łatwo się przedostać. Najłatwiej przedostać się do Estonii i Litwy. Jest dużo połączeń. Jeśli chcecie udać się na Białoruś czy do Rosji, potrzebna będzie wam wiza.

Znasz dobrze Łotwę?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Maciej Jankowski - student, z zamiłowania podróżnik, odwiedził liczne kraje w Europie i Azji (Serbia, Rosja, Tadżykistan, Pakistan, Chiny...). Jego miłością są także góry, w 2008 roku spełnił jedno ze swoich marzeń i zdobył Pik Lenina (7134m n.p.m.). Jest fanem ostrych potraw oraz herbaty. Od 2005 roku należy do Klubu Turystycznego Ekonomistów „Tramp”. W wolnym czasie lubi posłuchać dobrej, ciężkiej muzyki oraz poczytać książki o polskich wyprawach w Himalaje.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)