Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Łotwa - Informacje praktyczne

Ceny. Generalnie w samej Rydze ceny są nieco wyższe niż w Warszawie. Reszta kraju jest tańsza, na poziomie cen polskich. Pamiętajcie jednak, że łotewska waluta, czyli łat, ma obecnie najwyższą wartość wśród walut europejskich, więc niskie ceny mogą być z początku bardzo mylące.

Noclegi w najtańszych hostelach w Rydze to wydatek rzędu 5-8 lvl. Nocleg w akademiku Uniwersytetu Łotewskiego kosztuje około 6 lvl. Woda 1,5l - 0,3 lvl, piwo puszka 0,5l - od 0,35-0,8 lvl, chleb - 0,25 lvl. Poza Rygą jest taniej.

Bilet na autobus miejski w Rydze to 0,4 lvl. Koszt 1km pociągiem to około 0,02 lvl, autobusy są droższe. Stołowanie się na mieście to koszt od 2 lvl (pielmieni w sieci Pielmieni, zestaw w McDonald’s - 2,3 lvl) do nawet 20 lvl (stek w Steiku Haos).

Średni dzienny koszt utrzymania dla backpackera to 6lvl + nocleg.

 

Geografia kraju. Łotwa jest płaska i dosyć mocno zalesiona. Niewielkie wzniesienia znajdują się w zachodniej części oraz na południowym wschodzie (najwyższy punkt kraju to Gaizinkalns, raptem 312 m n.p.m.)

Wybrzeże łotewskie jest mało urozmaicone i raczej piasczyste. Przez terytorium Łotwy przebiega międzynarodowa droga E67 „Via Baltica”.

Łotwa graniczy od południa z Litwą oraz Białorusią, na wschodzie z Rosją, a na północy z Estonią. Od zachodu tereny Łotwy oblewa Morze Bałtyckie oraz wody Zatoki Ryskiej.

 

Pieniądze. Walutą obowiązującą jest łotewski łat (1 lvl = 100 sentimów). Obecny kurs to około 6,5 zł za 1 łata. Warto jednak sprawdzić aktualny kurs, bo wahania są dosyć duże. Sam łat jest usztywniony w stosunku do euro na poziomie 1 euro = 0,706 lvl. Powoduje to, że często bardziej opłacalne jest nabycie łata w Polsce niż sprzedaż złotówek czy euro na miejscu.

Z wymianą waluty nie ma najmniejszego problemu, pełno jest kantorów (trzeba uważać na kursy) oraz banków (pytać czy jest pobierana prowizja od transakcji). Prawie każdy bank ma swój bankomat, który obsługuje karty Visa i Master Card.

 

Dostęp do internetu. W Rydze kafejek internetowych jest sporo. Internet w hotelach jest drogi, bywają za to miejsca z darmowym wi-fi (specjalne budki na mieście w okolicach parków itd).

Telefony. Polskie karty SIM działają, warto jednak przy dłuższym pobycie kupić miejscową kartę, bo nie jest to droga inwestycja. Doładować kartę można, kupując kredyty w kioskach. Zasięg komórkowy jest w większości kraju.

Wtyczki elektryczne i napięcie. Takie jak w Polsce.

Wiza. Niepotrzebna. Jeśli chcecie przebywać na Łotwie dłużej niż 90 dni, powinniście wystąpić o tzw. residence permit. Załatwia się ten dokument w Urzędzie ds. Obywatelstwa i Migracji.

 

Ambasada i placówki dyplomatyczne.

Ambasada RP w Rydze
Mednieku iela 6b
LV 1010 Ryga
Łotwa
Tel.: (00-371) 6 703 15 00
Tel. dyżurny: (00-371) 6 703 15 09
Faks: (00-371) 6 703 15 54
E-mail: ryga.amb.sekretariat[at]msz.gov.pl

Wydział Konsularny w Rydze
Telefon: (00-371) 6703 15 04
Faks: (00-371) 6703 15 54

Znasz dobrze Łotwę?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Maciej Jankowski - student, z zamiłowania podróżnik, odwiedził liczne kraje w Europie i Azji (Serbia, Rosja, Tadżykistan, Pakistan, Chiny...). Jego miłością są także góry, w 2008 roku spełnił jedno ze swoich marzeń i zdobył Pik Lenina (7134m n.p.m.). Jest fanem ostrych potraw oraz herbaty. Od 2005 roku należy do Klubu Turystycznego Ekonomistów „Tramp”. W wolnym czasie lubi posłuchać dobrej, ciężkiej muzyki oraz poczytać książki o polskich wyprawach w Himalaje.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)