Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.
brak nowości na liście.
Miasta.
Krzywdą byłby przyjazd na Łotwę i nieodwiedzenie stolicy, Rygi. Miasto oferuje naprawdę dużo, jest różnorodne i w nim skupione jest w zasadzie życie polityczne i kulturalne Łotwy.
Daugavpils (Dyneburg), drugie największe miasto na Łotwie, ciekawe głównie dlatego, że mieszkają tam w większości Rosjanie i poczuć się można naprawdę jak w Rosji.
Jelgava, ciekawe miasteczko ze starówką.
Przyroda. Sigulda i Cesis to niewielkie mieściny położone niedaleko rzeki Gauja. Pomiędzy nimi leży miejscowość Ligatne, gdzie startują trasy widokowe po Parku Narodowym Gauja. Można pooglądać w nim zwierzęta (taki rezerwat), jak polskie żubry.
Park Narodowy Kemeri, znajdujący się niedaleko Jurmali. Głównie bagna i tereny pozalewowe, możliwe obeserwowanie ptaków.
Zwiedzanie. Do zwiedzenia jest sporo zamków w całej Łotwie. Polecam zamek w Dobele (niedaleko Jelgavy), w Cesis oraz w Turaidzie (niedaleko Siguldy). Ten ostatni jest w najlepszym stanie. Z wieży rozciąga się piękny widok na okolicę. W Dobele i Cesis są to raczej ruiny, ale przyjemnie się je ogląda.
Kultura. Raz w roku w listopadzie, około 9, jest tzw. Martins Day, czyli wiejskie święto, na którym są pokazy i darmowe degustacje. Odbywa się to w skansenie niedaleko Rygi.
Ciekawe kulturalne doznania oferuje zwiedzanie dalszych dzielnic Rygi, jak Zolitude, Imanta czy Jugla.
Jedzenie. (dodaj swoje informacje)
Sport i nurkowanie. (dodaj swoje informacje)
Trekking. Możliwości trekkingowych dużo nie ma. Najwyższy szczyt, Gaizinkalns (312 m n.p.m.), położony jest we wschodniej części kraju. Najbliższym większym miastem jest Madona, można do niej dojechać autobusem z Rygi. Potem polecam poruszanie się stopem. Pod samą górą jest kilka wyciągów narciarskich, a na szczycie jest wielka, zamknięta niestety, wieża.
Freak show. (dodaj swoje informacje)
Adventure. (dodaj swoje informacje)
Plaże i wyspy. Wysp Łotwa nie posiada, natomiast prawie całe wybrzeże jest piaszczyste i są na nim plaże. Jeden lepiej, inne gorzej utrzymane, ale ważne, że niezatłoczone.
Kluby i imprezy. Głównym miejscem, gdzie zaczynają się imprezy i spotkania oraz gdzie jest najtańsze piwo na ryskiej starówce, jest „frencz bar”. Znajduje on się w bocznej uliczce odchodzącej od głównej ulicy, która przebiega przez całą starówkę, zaczynając przy Laima Clock.
Odpoczynek. (dodaj swoje informacje)
Zakupy. W Rydze najlepiej robić na bazarze. Tanio jest również w marketach Rimi czy SuperNetto. Stockman, który jest pomiędzy dworcami w centrum jest już droższy, ale ma dużo większy wybór produktów.
Jako pamiątkę z Rygi koniecznie należy przywieźć butelkę balsamu ryskiego.
Jako, że w Rydze mieszka wielu Rosjan, są tutaj rosyjskie bazary, na których można kupić prawie wszystko. Płyty CD i DVD też, oczywiście. Oprócz tego za dworcem kolejowym jest duży targ rybny, warzywny i mięsny.
Komu się spodoba. Jeśli ktoś oczekuje wielkiej różnicy w stosunku do Polski, rozczaruje się. Egzotyki na Łotwie nie uświadczycie. Kraj jest niewielki, spokojny, czuć już klimat wschodu, słychać język rosyjski na ulicach, babuszki na bazarze i w autobusach, marszrutki, tani alkohol. Myślę, że spodoba się ludziom, którzy lubią wschód, ale nie chcą jechać daleko –dla nich Łotwa będzie dobra. W Rydze kwitnie dosyć prężne życie nocne, więc jeśli ktoś chce się zabawić wieczorami, odnajdzie się tam.
Maciej Jankowski - student, z zamiłowania podróżnik, odwiedził liczne kraje w Europie i Azji (Serbia, Rosja, Tadżykistan, Pakistan, Chiny...). Jego miłością są także góry, w 2008 roku spełnił jedno ze swoich marzeń i zdobył Pik Lenina (7134m n.p.m.). Jest fanem ostrych potraw oraz herbaty. Od 2005 roku należy do Klubu Turystycznego Ekonomistów „Tramp”. W wolnym czasie lubi posłuchać dobrej, ciężkiej muzyki oraz poczytać książki o polskich wyprawach w Himalaje.
Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.