Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Islandia - Transport i poruszanie się po kraju

Autobus. Jeśli chodzi o autobusy pomiędzy miastami, jest to duży problem - komunikacja międzymiastowa opiera się przede wszystkim na samochodach. Jednak z jedynego międzynarodowego  lotniska na wyspie, które znajduje się w Keflaviku jeżdzą do Reykiaviku autobusy o nazwie „Reykiavik Excursions”. Wyjeżdżają z lotniska i jadą prosto do Reykiaviku – cena ok. 30 zł. (MP)

Samochód. Najlepszą opcją poruszania się po kraju jest samochód. Można go wypożyczyć w wielu miejscach. Maksymalna prędkość wynosi 90 km/h. Po miastach poruszać się można z prędkością 50 km/h. (MP)

Promy/łodzie. Łodzie i promy nastawione są głównie na turystów i na wożenie ich na wysepki czy po fiordach… Spory biznes stanowią bezkrwawe wyprawy na wieloryby - kosztowne. (KH)

Pociągi. Tego środka transportu na Islandii nie uraczycie. Na Islandii po prostu nie ma pociągów. (MP) Mają odcinek 30 metrów torów z lokomotywą jako pomnik i pamiątka tego, że kiedyś próbowali. (KH)

Autostop. Kiepsko. Jeśli chodzi o zwiedzenie całej wyspy stopem - nie radzę. Jest jedna droga, nr 1, którą można objechać dookoła wyspę. Ruch jest jednak mały, więc stop to opcja tylko dla najwytrwalszych. (MP)

Dla cierpliwych, ale opłaca się! Objechałam całą Islandię dookoła. Wyjechać czymś trzeba poza miasta (czyli Reykjavik, Akureyri i Isafjordur) i potem już samo leci. Turyści – jeśli tylko mają pomysł jak cię upchnąć - to cię zabiorą. Tubylcy – zatrzymają się zawsze, ale najczęściej podwiozą cię 20-30 km, za to zaproponują rozbicie się u nich albo zboczą z trasy i nadłożą drogi żeby ci coś pięknego pokazać.

Pamiętać jednak warto, że ruch samochodowy zaczyna zamierać wyraźnie około 19-20. (KH)

 

Taksówki. Taksówki są dostępne lecz drogie, więc nie polecam. (MP)

Rower. Rower to na Islandii coraz popularniejsza, choć jak dla mnie ekstremalna w tym miejscu forma transportu. Czasem można pedałować ile pary w nogach a i tak stoi się w miejscu lub wręcz jedzie w tył (wiatr!). Ale jest to niewątpliwie dobry pomysł na Islandię jeśli ma się siły i czas. (KH)

Samolot. Na Islandii jest wiele lotnisk nastawionych na transport wewnętrzny. Więc jeśli ktoś ma gruby portfel i mało czasu, jest to dobra opcja. (MP)

Samoloty typu awionetki to obok aut jedna z pasji Islandczyków i popularny, prywatny środek transportu. Sporadycznie można się z kimś umówić na stopa lub na symboliczną dopłatę za podrzucenie. (KH)

Kraje, do których łatwo się przedostać. Dla bogatszych ciekawą opcją jest Grenlandia (samolotem z lotniska w Reykiaviku). (MP)

Autorzy

Kasia Huzarska - „prawie doktor” nauk o Ziemi, oceanograf z wykształcenia, zawodu i zamiłowania, zapominający o świecie fotograf przyrody (członek ZPFP) i pasjonat podróżowania na wszelkie możliwe sposoby. Największe podróżnicze osiągniecie – złapanie na stopa awionetki na Islandii. Jak do tej pory odwiedziła 15% świata, między innymi Norwegię, Islandię, Szwecję, Finlandię, region Laponii, Szkocję, Włochy, Francję, Grecję, Litwę, Łotwę, Estonię, Stany Zjednoczone oraz Arktykę.

Michał Pilch - w wolnym czasie studiuje w Krakowie. Jego największą pasją są podróże, a zaraz po niej góry.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)