Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Islandia - Informacje praktyczne

Ceny. Islandia jest bardzo droga. Nocleg w guest housie – od 100 zł. Piwo w knajpie – 20 zł. Autobus z lotniska do centrum – 30 zł.

Jedzenie w sklepach nie jest dużo droższe niż w Polsce. „Bonus” jest najtańszym sklepem na wyspie, coś podobnego do naszej „Biedronki”. (MP)

 

Geografia kraju. Islandia jest wyspą, na której ludzie mieszkają w rejonie przybrzeżnym na całym jej obwodzie. Wnętrze kraju jest puste.

Krajobraz jest zróżnicowany - góry przeplatane lodowcami, z których największy to Vantajokull na południowym wybrzeżu – leżący na wulkanie Grimsvötn (1719 m n.p.m.). Południowy brzeg morski najczęściej stanowią rozległe równie pływowe i delty rzek lodowcowych – niedostępne, bo na podmokłościach i grząskim gruncie. Na północy linia wody jest bardziej dostępna, ale plaż raczej brak.

Wyspa upstrzona jest i innymi wulkanami – najbardziej znany to Hekla – w południowo-zachodniej części wyspy, budzący się średnio co 10 lat, jednak ostatnimi dekadami raczej „delikatny”.

Przemieszczanie się wokół wyspy latem nie stanowi problemu, ale w części południowo-wschodniej zalecane są auta terenowe - wszędzie trafić można na roboty na drogowe, które trzeba objeżdżać „poboczem”, bo innej drogi nie ma. Przejechanie przez centralną część wyspy może sprawić sporo kłopotu. (KH)

W Islandii mieszka tylko 300 tys. ludzi. Największe ich skupisko znajduje się w Reykiaviku i w okolicach.  (MP)

 

Pieniądze. Walutą jest korona islandzka. 100 ISK = 2,41 zł. Bankomaty są ogólnodostępne. Jeśli chodzi o wymianę  pieniędzy, trzeba to robić w banku. Są trzy duże banki: Landsbanki, Glitnir, Kaupthing. I chyba Glitnir nie pobiera prowizji. (MP)

Dostęp do internetu. Islandia to bardzo rozwinięty kraj. Internet mają wszyscy. Nie widziałem kawiarenek internetowych, ale za to można skorzystać z internetu w bibliotece (za darmo) i agencji turystycznej na ul. Laugavegur (za opłatą). (MP)

Telefony. Jeśli chodzi o telefony, najtańszą opcją jest kupno karty w kiosku „Atlas Frelsi” i dzwonienie z budki telefonicznej. Jeśli chodzi o operatorów komórkowych, miałem Vodafone. Ceny wewnątrz sieci były bardzo niskie. (MP)

W wielu miejscach wyspy, oddalonych trochę od wybrzeża i  znacznie od miast, ustawione są znaki (takie jak drogowe) z napisem „GSM - TU JEST ZASIĘG”. Warto skorzystać, jeśli chcecie coś przekazać, bo czasem może to być ostatni raz na kilka dni. (KH)

Wtyczki elektryczne i napięcie. Wtyczki elektryczne i napięcie zazwyczaj są takie jak w Polsce, ale zdarzały się też inne gniazdka - takich jeszcze nie widziałem. (MP)

Wiza. Wiza nie jest potrzebna. (MP)

Ambasada i placówki dyplomatyczne. Ambasador RP w Oslo (Norwegia) akredytowany jest również w Republice Islandii.  

Konsulat Generalny RP w Reykjaviku
Skulatun 2, 105 Reykjavik
Tel.: (00-354) 520 50 50
Fax: (00-354) 511 11 20
E-mail: info[at]reykjavik.polemb.net, konsul[at]reykjavik.polemb.net


Nie ma ambasady Islandii w Polsce. Najbliższa - w Berlinie.

Ambasada Republiki Islandii
Rauchstrasse 1, 10787 Berllin
tel. (0-0 49 30) 50 50 40 00
fax (0-0 49 30) 50 50 43 00
e-mail: infoberlin[at]mfa.is
www.botschaft-island.de

Autorzy

Kasia Huzarska - „prawie doktor” nauk o Ziemi, oceanograf z wykształcenia, zawodu i zamiłowania, zapominający o świecie fotograf przyrody (członek ZPFP) i pasjonat podróżowania na wszelkie możliwe sposoby. Największe podróżnicze osiągniecie – złapanie na stopa awionetki na Islandii. Jak do tej pory odwiedziła 15% świata, między innymi Norwegię, Islandię, Szwecję, Finlandię, region Laponii, Szkocję, Włochy, Francję, Grecję, Litwę, Łotwę, Estonię, Stany Zjednoczone oraz Arktykę.

Michał Pilch - w wolnym czasie studiuje w Krakowie. Jego największą pasją są podróże, a zaraz po niej góry.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)