Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Irlandia - Na co uważać

Mieszkańcy. Uważaj na „dzieci miasta”. Zazwyczaj spotykane w większych miastach, działają w grupie, czują się bezkarne. Możesz się od nich spodziewać drobnych kradzieży – np. siodełka od roweru (całym też nie pogardzą). (MN)

Kanty i oszustwa. W przypadku gdy zamierzasz przebywać w Irlandii dłużej niż tydzień, warto rozejrzeć się za mieszkaniem (np. na daft.ie). Umowę wynajmu pokoju zawieraj zawsze na piśmie, w obecności landlorda (właściciela domu). Lepiej chuchać na zimne, niż nieoczekiwanie dostać wymówienie lub nowy, wyższy czynsz (byłem świadkiem obu sytuacji). (MN)

Woda. Można pić prosto z kranu i strumyka. W Irlandii woda jest naprawdę czysta i zdrowa, a w dodatku wszędzie możecie poprosić o szklankę wody z kranu - jest ona całkowicie za darmo. (AK)

Ciemne miejsca. Generalnie Irlandia jest bardzo bezpiecznym krajem, poza samą stolicą, gdzie nie należy zapuszczać się w zakamarki w północnej części miasta po zapadnięciu zmroku. (MC)

W zatłoczonych miejscach, takich jak centra handlowe, ruchliwe aleje czy dworce kolejowe należy uważać na kieszonkowców. (SC)

  

Jedzenie. Ostatnio „furorę” zrobiła irlandzka wołowina. Nie chcę siać defetyzmu, ale mimo wszystko radziłbym przez jakiś czas powstrzymać się od miejscowych befsztyków itp. (MN)

Wszyscy ciekawi miejscowej kuchni i bogactwa potraw powinni zasięgnąć porady obsługi punktów gastronomicznych odnośnie posiłku, który są skłonni zamówić. Okazać się może, że interesujące was danie jest niesłychanie pikantne, albo zawiera składniki, na które jesteście uczuleni. W Irlandii tego typu praktyki są na porządku dziennym. Pracownicy restauracji, barów i kawiarenek z reguły z miłą chęcią, licząc oczywiście na napiwek, udzielają wszystkich informacji dotyczących serwowanych potraw. (SC)

 

Ruch drogowy. W Irlandii obowiązuje ruch lewostronny, ale „przestawienie się” z prawej strony na lewą jest dosyć proste i nieskomplikowane. Dla przeciętnego kierowcy nie powinno to stanowić żadnego problemu. (MC)

Wiele podrzędnych dróg jest wąskich. Przeważnie nie posiadają one pobocza, a na brzegu jest wzniesiona skarpa porośnięta ostrokrzewami.

W miastach skrajny lewy pas jest przeważnie wyznaczony dla autobusów. Również tam są wydzielone ścieżki rowerowe, które ciągną się czasem na przemian - po obu stronach krawężnika (raz na jezdni, raz na chodniku). (MN)

 

Przyroda. Kleszcze znalazłem w okolicy Carrantuohill, na terenach podmokłych, a węża w ogródku za domem (w którym mieszkałem) w Dublinie. Węże to raczej rzadkość, kleszcze nie. (MN)

Sztormy i wysokie fale dają się we znaki nawet najbardziej doświadczonym żeglarzom. (SC)

 

Choroby. Zabierz ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest wydawana przez NFZ na czas określony i pokrywa np. koszta leczenia szpitalnego (które nie jest tanie – za wizytę na pogotowiu zapłacisz min. 60 euro). Nie jest honorowana, gdy pracujecie w danym kraju. (MN)

Z racji specyficznych warunków pogodowych: przeziębienie, katar oraz grypa. Zwłaszcza u osób mało odpornych na infekcje dróg oddechowych. (SC)

 

 

Szczepienia.
WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - niekonieczne
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - niekonieczne
Żółta gorączka (żółta febra) - niekonieczne
BTP (błonnica, tężec, polio) - zalecane
Dur brzuszny (tyfus) - niekonieczne
Wścieklizna - niekonieczne
Japońskie zapalenie mózgu - niekonieczne
Meningo-koki (a+c) - niekonieczne

Trudności w poruszaniu się po kraju. Nie planujcie podróżowania nocą po Irlandii jeżeli korzystacie z publicznych środków transportu. Połączenia autobusowe są bardzo ograniczone, zazwyczaj są to trasy pomiędzy dużymi miastami, a połączenia kolejowe na terenie całego kraju są możliwe tylko do północy. W miastach komunikacja autobusowa jest całodobowa. (MC)

W wielu miejscowościach sporym problemem jest brak oznakowania ulic i budynków.

Poprzewracane drzewa i połamane gałęzie leżące na drogach utrudniają przejezdność dróg, a przynajmniej pewnych ich odcinków. Zjawisko to nasila się zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, w którym często wieją porywiste wiatry.

Intensywne opady mogą być przyczyną powodzi i zalewania niżej położonych obszarów. Ujemne temperatury powietrza, w połączeniu z opadami śniegu lub deszczu mogą sparaliżować ruch na autostradach i lotniskach na wiele godzin, a nawet dni. (SC)

Autorzy

Magdalena Choroszy - ma 28 lat. W Polsce studiowała turystykę, w Irlandii jest od czterech lat i przez ten okres mieszkała w różnych miejscach: Lisdoonvarnie, Killarney i Dublinie. Irlandię uwielbia za nieprzewidywalność, Guinnessa i cudowne krajobrazy. Kiedy tylko ma czas, bierze aparat i ucieka w irlandzką dzicz.

Asia Kielan - ma 21 lat, jest studentką psychologii klinicznej. Spontanicznie wyrusza na poszukiwanie przygód. w Irlandii spędziła rok.

Michał Nowak - ma 28 lat, z wykształcenia jest antropologiem kultury. Obecnie studiuje animację społeczno-kulturalną i zajmuję się koordynowaniem WWOOF w Polsce. Lubię trekking, również rowerowy oraz aletrnatywne formy turystyki. Pasjonuje się architekturą i filmem m.in. surrealistyczym.

Sebastian Czerwiński - Urodzony w roku 1980 w Olsztynie. Z wykształcenia dziennikarz oraz politolog. Od lat związany z polonijnymi mediami w Irlandii. Po ukończeniu nauki zdecydował się na kilkumiesięczny wyjazd do Baile Átha Cliath, jak w języku irlandzkim określa się stolicę Republiki Irlandii - Dublin. Po czterech latach spędzonych na Szmaragdowej Wyspie, jest żywym dowodem na to, iż planowanie bardzo często bierze w łeb, gdyż życie pisze własne scenariusze. 

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)