Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Irlandia - Informacje praktyczne

Ceny. Niestety ceny w Irlandii są dość wysokie i musicie liczyć się z tym, że wydacie zdecydowanie więcej niż w Polsce.

Noclegi w hotelu zaczynają się średnio od 18 euro. Kawa ok. 3 euro, lunch 6-12 euro, obiad 15 w górę, ale to też zależy, gdzie jesz.  (AK)

Irlandia faktycznie nie należy do krajów tanich, ale znając kilka podstawowych trików można spędzić tu niezapomniane chwile, jednocześnie nie rujnując swojego budżetu.

Kempingi za 7 do 10 euro za osobę włącznie z namiotem. Dormy w hostelach od 15 euro, a w popularnych bed&breakfast - 30 euro od osoby. Tanio można zjeść w barach typu bufet „eat what you can” - 8-10 za posiłek.

Chleb kupicie za 0,8 euro, 1,5l wody mineralnej za 0,6 euro. Za tradycyjną irlandzką zupę wraz z chlebem sodowym (pycha, szczególnie w połączeniu z masłem) w pubie zapłacicie od 3,5 do 4,5 euro. (MC)

W Irlandii jest wiele sklepów sieci Tesco, Lidl oraz Aldi. W nich można znaleźć sporo taniej, ale i smacznej żywności (np.Tesco ma charakter delikatesów). Litr mleka – 0,85 euro, 1.5 litra wody – 0,40 euro.

Ceny przejazdu autobusem z np. Limerick do Dublina to koszt 10 euro (przy zakupie biletu online – buseireann.ie). (MN)

Stosunkowo tanio można zjeść we wszechobecnych fast foodach, wśród których sporą popularnością cieszą się irlandzkie filie popularnych amerykańskich firm. Ceny hamburgerów i cheeseburgerów rozpoczynają się już od jednego euro. (SC)

 

Geografia kraju. Geograficzne ukształtowanie terenu Irlandii jest totalnie niepoukładane i nie można doszukać się tu logiki. Fakt ten dziwi szczególnie jeśli zauważycie, że Irlandia należy raczej do krajów niewielkich – nieco ponad 70 tys. km2, czyli połowa powierzchni Polski. 1448-kilometrowa linia brzegowa wyspy upstrzona jest setkami zatok, półwyspów i klifów. Zachodnia część jest o wiele bardziej rozwinięta niż wschodnia.

Od północy do południa góry przeplatają się z nizinami. Góry znajdziecie w każdym zakątku kraju: Derryveagh i Glenveagh w hrabstwie Donegal na północy, góry Wicklow (najdziksze i najtrudniej dostępne) na wschodzie i Macgillycuddy's Reeks na południu, z najwyższym szczytem Irlandii Carrantuohill (1039m n.p.m.).
 
Na wschodzie leży Connemara - kraina jezior, bagnisk i wrzosowisk.

W Irlandii nie znajdziecie wielkich metropolii. Waterford z 46 tys. mieszkańców jest piątym pod względem wielkości miastem na Zielonej Wyspie. Największym jest Dublin, w którym mieszka ponad 2 mln mieszkańców. I chwała za to. Maleńkie mieściny i wioski mają sielankowy charakter, ludzie są mili i pomocni, a poza tym naturalne środowisko pozostaje niemal nienaruszone - można pełną piersią wdychać czyste, rześkie powietrze. (MC)

 

Pieniądze. Z pieniędzmi nie ma większego problemu. Bankomaty i banki znajdują się na każdym rogu, a w prawie każdym sklepie można płacić kartą.  (AK)

Poza okolicami banków, bankomaty najczęściej można je znaleźć w pobliżu centrów handlowych, stacji benzynowych lub lokalnych sklepów spożywczych.

W pewnej - znanej z Polski – sieci niemieckich supermarketów, nie można płacić inną kartą niż typu Laser. Aby przesłać pieniądze z lub do Polski trzeba znać swift oraz iban banku. Przesyłanie pieniędzy jest relatywnie tanie – od 0.50 euro. (MN)

 

Dostęp do internetu. Kafejki internetowe znajdziecie wszędzie, niemalże na każdym rogu. Cena waha się od 1 do 3 euro za godzinę. (MC)

Z internetu można korzystać za darmo w hotelu, hostelu lub b&b, w których się zatrzymacie, lub siadając z notebookiem przy bibliotece miejskiej. W kafejkach internetowych można skorzystać też z telefonu, połączenie do Polski kosztuje 10c.  (AK)

W tych tańszych kafejkach (od 1 euro za godzinę) czasem trudno znaleźć komputer, który ma w zestawie działające słuchawki z mikrofonem czy kamerą.

W Dublinie na końcu ulicy O’Connell znajduje się popularna kafejka z wieloma stanowiskami komputerowymi (mieści się na dwóch piętrach) oraz wiele kabin telefonicznych, z których można zadzwonić w każdy zakątek świata.

Warto szukać hotspotów. Są one zazwyczaj w centrach handlowych i w niektórych hostelach. Jednym z bardziej znanych hotspotów w Dublinie jest „Szpila” na ulicy O'Connell. (MN)

Wszyscy posiadacze laptopów i notebooków mają szansę zaopatrzenia się w firmowych sklepach lokalnych operatorów sieci komórkowych w mobilne urządzenia, pozwalające na korzystanie z Internetu. Oferty tego typu noszą wiele nazw: Broadband To Go, Pre Pay Broadband czy Mobile Broadband. Ich ceny są uwarunkowane od oferty i sieci. Należy być przygotowanym na wydatek rzędu 20 – 40 euro za trzydziestodniowy dostęp do sieci, oraz trzy do czterech euro za jednodniowy serwis. 
W komfortowej sytuacji są oczywiście posiadacze zaawansowanych technologicznie telefonów komórkowych, którzy dzięki nim mają dostęp do Internetu. (SC)

 

Telefony. Zasięg telefoniczny powinniście mieć w każdym miasteczku, ale musicie się liczyć z drogim roamingiem. Trudniej będzie uzyskać zasięg w miejscach położonych w bardzo dużej odległości od miasta, a takich miejsc w Irlandii nie brakuje. (AK)

Najlepszym pomysłem po przylocie do Irlandii jest zakup zestawu startowego „Pay as you go” (irlandzki odpowiednik taryf na kartę) jednego z irlandzkich operatorów. Najtańszy jest Meteor (www.meteor.ie). Kupcie tylko doładowanie za 20 euro, a zestaw startowy i kartę SIM dostaniecie zupełnie za free.

Za minutę połączenia na telefon stacjonarny do Polski zapłacicie 9 centów, czyli niecałe 40 gr, na komórkę 25 centów (1 zł). Wysłanie SMS-a dokądkolwiek na świecie to 15 centów (60 gr). Wychodzi znaczniej taniej, nie płacicie roamingu i osoba do której dzwonicie też nie ponosi żadnych kosztów. (MC)

Do najpopularniejszych operatorów sieci telefonii komórkowej w Irlandii zalicza się O2, Vodafone, Meteor, 3 i Tesco. Operatorzy ci konkurują ze sobą oferując klientom coraz atrakcyjniejsze pakiety usług, kosztów  połączeń i SMS-ów. Cenniki te zmieniają się systematycznie, właściwie z każdą kolejną promocją i nową ofertą, dlatego przed podjęciem decyzji o wyborze operatora porównajcie ich aktualne propozycje. (SC)

  

Wtyczki elektryczne i napięcie. Brytyjskie (trzy bolce ułożone w literę T), potrzebna przejściówka. (AK)

Gniazdka można „oszukać”, jeżeli nie posiadasz przejściówki i nie boisz się wkładać długopisów do gniazdek elektrycznych. Wystarczy, że wciśniesz w miejsce bolca uziemiającego długopis, co spowoduje, że odblokujesz pozostałe dziurki na „polską” wtyczkę. (MN)

Napięcie – 220 – 240 V (podobnie jak w Polsce). (SC)

 

Wiza. Do Irlandii nie potrzebujecie wizy. Żeby przekroczyć granicę wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty. (AK)

 

Ambasada i placówki dyplomatyczne.

Ambasada Irlandii w Warszawie
ul. Mysia 5, VI piętro, 00-496 Warszawa
tel. (0-22) 849 66 33, 849 66 55
fax (0-22) 849 84 31
e-mail: warsawembassy[at]dfa.ie
www.irlandia.pl

Wydział Konsularny i Informacji:
tel. (0-22) 849 66 55 wew. 101, 102

Ambasada RP w Dublinie
5 Ailesbury Road
Ballsbridge
Dublin 4
Tel.: (00-353 1) 283 08 55
Faks: (00-353 1) 269 83 09
E-mail: info[at]dublin.polemb.net
www.dublin.polemb.net

Wydział Konsularny
4-8 Eden Quay, III piętro, Dublin 1
Tel.: (00-353 1) 871 80 20
Tel. dyżurny: (00-353) 872 277 085
Faks: (00-353 1) 872 77 92
E-mail: consul[at]dublin.polemb.net
www.dublin.polemb.net

 

Autorzy

Magdalena Choroszy - ma 28 lat. W Polsce studiowała turystykę, w Irlandii jest od czterech lat i przez ten okres mieszkała w różnych miejscach: Lisdoonvarnie, Killarney i Dublinie. Irlandię uwielbia za nieprzewidywalność, Guinnessa i cudowne krajobrazy. Kiedy tylko ma czas, bierze aparat i ucieka w irlandzką dzicz.

Asia Kielan - ma 21 lat, jest studentką psychologii klinicznej. Spontanicznie wyrusza na poszukiwanie przygód. w Irlandii spędziła rok.

Michał Nowak - ma 28 lat, z wykształcenia jest antropologiem kultury. Obecnie studiuje animację społeczno-kulturalną i zajmuję się koordynowaniem WWOOF w Polsce. Lubię trekking, również rowerowy oraz aletrnatywne formy turystyki. Pasjonuje się architekturą i filmem m.in. surrealistyczym.

Sebastian Czerwiński - Urodzony w roku 1980 w Olsztynie. Z wykształcenia dziennikarz oraz politolog. Od lat związany z polonijnymi mediami w Irlandii. Po ukończeniu nauki zdecydował się na kilkumiesięczny wyjazd do Baile Átha Cliath, jak w języku irlandzkim określa się stolicę Republiki Irlandii - Dublin. Po czterech latach spędzonych na Szmaragdowej Wyspie, jest żywym dowodem na to, iż planowanie bardzo często bierze w łeb, gdyż życie pisze własne scenariusze. 

Obejrzyj zdjęcia z Irlandii.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)