Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Holandia - Informacje praktyczne

Ceny. Ceny w Holandii nie różnią się znacząco od polskich. Trzeba uważać na centra miast, w nich jest pięć razy drożej niż np. w tureckich dzielnicach.

Chleb kosztuje 45 eurocentów, butelka wody (0.7l) - 60 eurocentów (warto pamiętać, że prawie za wszystkie butelki jest kaucja), mleko 1l – 40 eurocentów.

Obiad najlepiej zjeść u Turka w barze. Zupa czy Turks pizza (placek z mięsem i warzywami) to wydatek 1,5-3 euro,

Zakupy najlepiej robić w sieciach Lidl i Aldi. Jest w nich dwa razy taniej niż np. w popularnym Albert Hein (jeśli już musisz tam coś kupić, wybieraj produkty o nazwie „Euroshopper” - są dwa razy tańsze, choć oczywiście nieco gorszej jakości).

Jeśli jesteś przywiązany do polskich produktów, w prawie każdym wielkim mieście znajdziesz sklepy, w których można kupić towar z Polski rodem, zazwyczaj poza centrum. (KP)

 

Geografia kraju. Holandia jest krajem całkowicie płaskim. Brakuje gór, ale za to bardzo długie wybrzeże gwarantuje udany wypoczynek latem. Na zachodzie prawie nie ma zieleni, za to jest bardzo wiele wydm objętych ochroną.

Południowa i wschodnia cześć Holandii jest bardziej zalesiona, większość jej terenów to grunty rolne oraz szklarnie.

Północny zachód to raj dla żeglarzy, dużo sztucznych jezior i przystani jachtowych. (KP)

 

Pieniądze. Bankomaty są prawie na każdym rogu. Wymiana walut za to tylko w biurach GFK (taki polski kantor) - mieszczą się one zazwyczaj na dworcach kolejowych lub autobusowych i na lotniskach. W mieście rzadko. W sklepach, restauracjach czy na stacjach benzynowych akceptowane wszystkie karty płatnicze (Maestro, Visa czy Mastercard. Trochę trudniej z American Express). (KP)

Bankomaty bez problemu obsługują polskie karty. Kursy między bankami są często korzystniejsze niż wymiana w kantorach. (AK)

 

Dostęp do internetu. Knajpki internetowe znajdziesz wszędzie. Trzeba szukać napisów „Internet caffe” lub „BelHuis”. W tych drugich oprócz dostępu do komputera można tanio zadzwonić. Minuta połączenia do Polski, na numer stacjonarny, to koszt 10 eurocentów za minutę.

Jeśli będziesz miał szczęście i komputer z wi-fi, może uda ci się znaleźć niezabezpieczoną sieć (sieć wi-fi jest wszędzie, ale zazwyczaj zabezpieczona. Wyjątki to biblioteki oraz większość lunch barów). (KP)

 

Telefony. Budki telefoniczne są na każdym rogu. Warto kupić sobie kartę do rozmów międzynarodowych (kosztuje 10 euro, ale minuta połączenia z niej to około 5 eurocenów za minutę - taniej niż z BelHuis). Ofertę roamingową najlepiej sprawdzić wcześniej na stronach internetowych operatorów - www.kpn.nl, www.telfort.nl, www.t-mobile.nl. (KP)

Wtyczki elektryczne i napięcie. Takie jak w Polsce. (KP)

Wiza. Niepotrzebna. (KP)

Ambasada i placówki dyplomatyczne.

Ambasada RP w Hadze
Alexanderstraat 25
2514 JM Den Haag
Tel.: (00-3170) 799 01 10
Faks: (00-3170) 799 01 37
E-mail: ambhaga[at]polamb.nl,
konsul[at]polamb.nl (sprawy konsularne)
www.haga.polemb.net

Konsulat RP w Amsterdamie
Konsul Honorowy, Willem Frederik Dutilh (jęz.: niderlandzki, angielski)
B.A. van Doorn & Company B.V.
Herengracht 479
1017 BS Amsterdam, Holandia
tel.: (00-31-20) 428-46-31
fax: (00-31-20) 428-53-44
e-mail: dutilh[at]poolsconsulaat.nl

Konsulat Holenderski RP w Apeldoorn
Konsul Honorowy, Johannes Bax
Sophialaan 46
P.O. Box  4, 7300 AA – Apeldoorn
tel.: (0031 55) 527 47 89
fax: (0031 55) 578 90 53
e-mail: info[at]talens.com

 

Ambasada Królestwa Niderlandów w Warszawie
ul. Kawalerii 10, 00-468 Warszawa
tel. (0-22) 559 12 00; fax (0-22) 840 26 38
e-mail: war[at]minbuza.nl

Wydział Wizowy
tel. (0-22) 559 12 90; fax (0-22) 840 20 26
e-mail: war-ca[at]minbuza.nl

Wydział Konsularny
tel. (0-22) 559 12 90; fax (0-22) 840 20 26
e-mail: war-ca[at]minbuza.nl

Autor

Kamil Piasecki - Od ośmiu lat mieszka i pracuje (jest szefem kuchni) w prowincji Zuid-Holland w mieście Den Haag (Hadze). Poza tym zwiedza kraje europejskie, ćwiczy Aikido i gra na basie.

Agnieszka Kruk, "Pinezka" - Z wykształcenia anglistka, niderlandystka, fotografka i scenarzystka. Generalnie kolekcjonerka dyplomów - w tym z kursów tajskiego masażu ze świątyni Wat Pho w Bangkoku i rzeźbienia w owocach z Chiang Mai. Zawodowo głównie scenarzystka. Trochę fotografka. Prywatnie azjofilka i mama. Do tej pory podróżowała w pojedynkę. Przed pójściem syna do szkoły (w 2010) planuje pierwszą wspólną wyprawę - wybrał Szaolin.

Ela Chojecka-Sarnowicz - Jej hobby to emigracja. Do tej pory, w porządku chronologicznym, mieszkała już w Finlandii, Szkocji i Anglii. Obecnie jest w Holandii i chciałaby zachować generalny kierunek przemieszczania się na południe, w marzeniach aż do CapeTown.
Z zawodu jest architektem, hobbystycznie trenuje TaiChi.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)