Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Hiszpania - Transport i poruszanie się po kraju

Transport jest niestety dość drogi, ale za to przeważnie dobrej jakości. Hiszpania ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć dróg szybkiego ruchu i autostrad. Niektóre są płatne, ale jeździ się nimi bardzo wygodnie. Nawet autobus może osiągnąć 100km/h. (KW)

Autobus. Są tańsze niż pociągi, a same autobusy są nowe i komfortowe. Cena zależy od tego, jak bardzo uczęszczana jest trasa (im więcej połączeń, tym taniej) i od typu autobusu. Pośpieszne, jadące autostradą, są droższe niż te, które zatrzymują się w każdej miejscowości na trasie. Autobusy ruszają ze stacji autobusowych. (KŚ) Jeśli poruszacie się w promieniu 200 kilometrów, ceny powinny oscylować wokół 10 euro. (KW)

Autobusy w zasadzie jeżdżą jak chcą, jednego dnia tą samą trasę pokonują dłużej, drugiego krócej, często się spóźniają lub przyjeżdżają za wcześnie. Pociągi zatrzymują się rzadziej niż autobusy, nie zawsze więc dowiozą cię pod samo miejsce docelowe. (EK)

 

Minibusy/shared taxi. Praktycznie nie występują. (KŚ)

Samochód. Wynajem samochodu generalnie nie jest drogi. Cena zależy od samochodu i ilości dni, na ile go wypożyczasz (im dłużej tym taniej wychodzi, licząc koszt na jeden dzień). Przykładowo - mały ale wygodny samochód wraz z ubezpieczeniem i pełnym bakiem, na dwa dni - 100 euro, a na tydzień 300 euro. (EK)

Drogi są bardzo dobre, większość to szerokie, dwupasmowe jezdnie. Niektóre mogą być płatne. Cena benzyny około 1 euro / litr (luty 2009). Polskie prawo jazdy jest honorowane. Jechać będziecie na autostradach 120 km/h, w terenie zabudowanych 30–50 km/h. (KŚ)

Promy/łodzie. Dobre połączenie na wyspy, zwłaszcza Baleary. Można też przewieźć samochód. Ceny stosunkowo wysokie. (KŚ)

Pociągi. Pociągi są zwykle droższe od autobusów, zwłaszcza na długich dystansach. Jednak często dobrym wyjściem są pociągi regionalne, tzw. cercanías. Działają oczywiście wokół wszystkich większych miast Hiszpanii. I tak na przykład za godzinną podróż z Barcelony do Tarragony (100km) zapłacimy mniej więcej 5,50 euro (a 4,50 jeśli mamy np. kartę Euro26). Zwłaszcza w sezonie regionalne pociągi i autobusy kursują bardzo często, nawet co 30-60 min. (KW)

Warto jeździć pociągami, jeśli macie kartę EURO<26 lub ISIC (uprawniają do 25% zniżki). Warto też kupować bilety wcześniej – z 14-to dniowym wyprzedzeniem (zakup przez internet) możecie liczyć nawet na 60 % zniżki. Strona internetowa www.renfe.es, nie akceptuje jednak kart płatniczych spoza Hiszpanii. Kupno biletu w kasie z ponad tygodniowym wyprzedzeniem to 40 % zniżki.

Pociągi są wygodne i szybkie, choć często miewają opóźnienia. Cena pociągu po zniżce jest porównywalna z ceną autobusu, a komfort jazdy jest wyższy. (KŚ)

Autostop. Praktycznie zerowy, bardzo niepopularny. Jeśli już musicie łapać stopa, proponuję na stacjach benzynowych podchodzić do kierowców ciężarówek. Jako że wielu z nich to cudzoziemcy, częściej zabierają. Hiszpanie praktycznie nigdy nie biorą na stopa. Zresztą na autostradach stopa łapać nie wolno. (KŚ)

Taksówki. Płatne według taksometru, raczej nie uda się nic utargować. Taksówkarze nie mówią po angielsku. Taksówki są drogie i płaci się za czas podroży, a nie długość trasy jak w Polsce. Trudno zamówić taksówkę na telefon, korporacji jest niewiele i zwłaszcza w weekendy w nocy ciężko się dodzwonić. (KŚ)

Rower. Rzadkość. Jest niebezpieczny ze względu na wszechobecne samochody. (KŚ)

Samolot. Warto poruszać się samolotem na dłuższych wewnętrznych trasach. Loty zakupione z wyprzedzeniem bywają tańsze niż pociąg czy autobus. Np. lot Barcelona – Granada od 35 euro, Madryt – Wyspy Kanaryjskie około 50 euro. Ryanair czasami organizuje promocje typu lot 0 euro, płaci się tylko opłaty lotniskowe. (KŚ)

Metro. W Barcelonie jest dobrze zorganizowane metro, które dojeżdża niemal wszędzie i do tego wciąż jest rozbudowywane. Linie oznaczone są różnymi kolorami, a w każdym tunelu można otrzymać plan metra gratis i nabyć bilet.

Ceny biletów: jednorazowy – 1,30 euro, jednodniowy – 5,50 euro, na 10 przejazdów – 7,20 euro.

Można się przesiadać z metra na autobus i tramwaj korzystając z jednego biletu w ciągu 1,15 h. Więcej informacji na temat transportu w Barcelonie: www.tmb.net/en_US/home.jsp (EN)

 

Kraje, do których łatwo się przedostać. Francja, Portugalia, Andora, Maroko. (KW)

Łatwo się dostać do Maroka. Promy wypływają kilka razy dziennie. (KŚ)

Autorki

Karina Ślesińska - tłumaczka i miłośniczka Hiszpanii. Od 4 lat mieszka na stałe w Murcji. Zawodowo zajmuje się pomocą Polakom w Hiszpanii (pomoc przy wyrabianiu niezbędnych dokumentów pobytowych, obrót nieruchomościami, tłumaczenia, organizacja konferencji, kontaktów handlowych i wyjazdów turystycznych oraz inne) oraz Hiszpanom, którzy są zainteresowani Polską. Właścicielka firmy Hiszpania Consulting (www.hiszpaniaconsulting.com).

Katarzyna Wilk - studentka, lektorka, czasem tłumaczka. Miłośniczka pokonywania granic geograficznych i językowych, wielbicielka słońca, palm, morza i pociągów, teatru - zwłaszcza aktywnie, dobrego filmu i książek. W Hiszpanii czasem się uczy, czasem pracuje, a przede wszystkim zwiedza do upadłego i objada się oliwkami.

Ewa Nowak - Magister socjologii, podróżniczka z zamiłowania, pilot wycieczek krajowych i zagranicznych. W Hiszpanii od 2002 roku, gdzie na dobre osiadła parę lat temu. Mieszkała między innymi w Dublinie, Brukseli, Maladze, Alicante & Lloret de Mar. Na stale w Barcelonie gdzie w zajmuje sie praca biurowa, a w weekendy "doradzaniem" osobom pragnącym lepiej poznać Barcelonę. Uwielbia pokazywać "swoją Barcelonę", chodzić na długie spacery i spijać hiszpańską café con leche. "To miasto ma czarodziejską moc(.). Zanim się człowiek obejrzy, wejdzie mu pod skórę i skradnie duszę". Cień Wiatru - Carlos Luiz Zafon.

Ewa Kozłowska - pochodzi z Olsztyna. Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Uwielbia podróże, poznawianie nowych kultur i ludzi. W 2009 roku odbyła ośmiomiesięczną podróż dookoła świata. Jej pasją jest również Taekwondo, które, odnosząc sukcesy, trenowała przez 13 lat. Ceni sobie dobrą książke i film, kocha przyrodę i taniec.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)