Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Hiszpania - Sezon i pogoda

Pogoda. Pogoda jest absolutnie wspaniała i antydepresyjna. Najlepszy okres do zwiedzania Hiszpanii to wiosenne i letnie miesiące (maj-wrzesień). Pozostałą część roku można spędzić w Andaluzji, gdzie w grudniu dojrzewają pomarańcze. (KW)

Najgoręcej jest w lipcu i sierpniu, na południu do 45ºC. Na aktywne zwiedzanie polecam okres od maja do czerwca oraz wrzesień - jest taniej, ciepło i nie ma tłumów. Kto szuka ciszy, niech nie przyjeżdża latem. Kto szuka gorąca, niech zapomni o podróży do Hiszpanii od listopada do marca. (KŚ)

Południe Hiszpanii jest ciepłe nawet zimą. W Granadzie, Kordowie czy Sewilli w grudniu nie dziwi 20 stopni, kwitną kwiaty i dojrzewają pomarańcze na ulicach. Latem trudno tu wytrzymać, 40 stopni to norma. Zresztą nic dziwnego, z Andaluzji już tylko rzut beretem do Afryki.

Północ Hiszpanii jest bardziej deszczowa i chłodna. Tu nawet latem zdarzają się ulewne dni, zwłaszcza w Galicji (najbardziej deszczowy region Hiszpanii). Najzimniejsze miejsce to północna Kastylia-León oraz kontynentalna Baskonia. Burgos i Vitoria uchodzą za syberyjskie miasta, które ktoś dla żartu przeniósł na Półwysep Iberyjski. Jednak latem jest tu oczywiście bardzo ciepło. Zdarza się, że Hiszpanie z południowych i środkowych części kraju uciekają latem na północ dla wytchnienia, bo nie jest tu aż tak piekielnie gorąco jak na południu. (KW)

 

Sezon. Najwięcej turystów jest oczywiście latem. Najpopularniejsze miejsca są po prostu oblegane. W Barcelonie trzeba stać w kolejce, żeby wejść do któregokolwiek ze słynnych domów Gaudiego lub wjechać na wieże świątyni Sagrada Familia. Plaże wypełniają się ludźmi. Trzeba się przygotować na tłumy, jeśli chcemy obejrzeć najbardziej znane miasta. Ponadto kolejki i tłok towarzyszyć nam będą podczas wszelkich świąt (Boże Narodzenie, Wielkanoc, majówka), bez względu na temperaturę.

Wybrzeże śródziemnomorskie wypełnia się ludźmi już w maju. Walencja czy Alicante to bardzo popularne miejsca na spędzanie majówki. Latem całe śródziemnomorskie wybrzeże jest rajem dla turystów, Poczynając od malowniczego Costa Brava w okolicach Barcelony, poprzez złote wybrzeże Costa Dorada, Walencję, Murcję, aż do Costa del Sol i Costa de la Luz na południu, plaże wypełnione są po brzegi. Im bardziej na południe tym goręcej.

Wybrzeże północne i zachodnie są również bardzo popularne, choć woda jest chłodniejsza. Kąpiel w Atlantyku w Galicji – dla wytrwałych. (KW)

 

Aktualna pogoda.


Autorki

Karina Ślesińska - tłumaczka i miłośniczka Hiszpanii. Od 4 lat mieszka na stałe w Murcji. Zawodowo zajmuje się pomocą Polakom w Hiszpanii (pomoc przy wyrabianiu niezbędnych dokumentów pobytowych, obrót nieruchomościami, tłumaczenia, organizacja konferencji, kontaktów handlowych i wyjazdów turystycznych oraz inne) oraz Hiszpanom, którzy są zainteresowani Polską. Właścicielka firmy Hiszpania Consulting (www.hiszpaniaconsulting.com).

Katarzyna Wilk - studentka, lektorka, czasem tłumaczka. Miłośniczka pokonywania granic geograficznych i językowych, wielbicielka słońca, palm, morza i pociągów, teatru - zwłaszcza aktywnie, dobrego filmu i książek. W Hiszpanii czasem się uczy, czasem pracuje, a przede wszystkim zwiedza do upadłego i objada się oliwkami.

Ewa Nowak - Magister socjologii, podróżniczka z zamiłowania, pilot wycieczek krajowych i zagranicznych. W Hiszpanii od 2002 roku, gdzie na dobre osiadła parę lat temu. Mieszkała między innymi w Dublinie, Brukseli, Maladze, Alicante & Lloret de Mar. Na stale w Barcelonie gdzie w zajmuje sie praca biurowa, a w weekendy "doradzaniem" osobom pragnącym lepiej poznać Barcelonę. Uwielbia pokazywać "swoją Barcelonę", chodzić na długie spacery i spijać hiszpańską café con leche. "To miasto ma czarodziejską moc(.). Zanim się człowiek obejrzy, wejdzie mu pod skórę i skradnie duszę". Cień Wiatru - Carlos Luiz Zafon.

Ewa Kozłowska - pochodzi z Olsztyna. Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Uwielbia podróże, poznawianie nowych kultur i ludzi. W 2009 roku odbyła ośmiomiesięczną podróż dookoła świata. Jej pasją jest również Taekwondo, które, odnosząc sukcesy, trenowała przez 13 lat. Ceni sobie dobrą książke i film, kocha przyrodę i taniec.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)