Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Hiszpania - Informacje praktyczne

Ceny. Ceny są wyższe niż w Polsce, ale jeśli chodzi o podstawowe produkty (żywność, środki czystości), nie różnią się na szczęście tak bardzo. Chleb (czyli w wypadku Hiszpanii – bagietkę) można dostać w supermarkecie za około 60 eurocentów, w piekarniach za 90. Półtoralitrowa butelka wody kosztuje 20–70 centów w zależności od firmy. (KW)

Przykładowe ceny: butelka wody w supermarkecie – 30 centów, w barze na plaży – 2 euro. Małe piwo w barze 1,5–2,5 euro, kanapka 3–6 euro. (KŚ)

Przejazd autobusem w obrębie tego samego miasta to koszt 1,15 euro, a do miasteczka oddalonego o 15 km - 1,30 euro. Pociąg do tego samego miasteczka jest ciut droższy (1,35 w dni powszednie i 1,45 w weekendy), ale zawsze jest na czas i unikasz nadmiernego tłoku.

Jedząc „na mieście” w tanim barze nie wydasz wiele. Śniadanie (kanapka i kawa) - ok.2,50 euro, obiad możesz zjeść nawet za ok. 7 euro, do 15 (to już taki super). (EK)

Przy małym budżecie najtaniej wychodzi kupno żywności w supermarketach i przygotowywanie posiłków na własną rękę, jednak nie zawsze jest taka możliwość. Obiad w tanim barze, przy opcji menú del día, czyli menu dnia (wybór z kilku dostępnych dań z zestawu) to wydatek od 7 do 15 euro (w zależności od miasta i lokalizacji). Najczęściej w cenę wliczone są dwa dania, deser, napój i kawa.

Przy założeniach backpackerskich (na dzień w którym pozostaje się w mieście) wypada mieć chociaż 25 euro. To starczy na opłacenie noclegu i jakiś posiłek w barze. Śniadanie i kolację można kupić w supermarkecie. (KŚ)

Geografia kraju. Hiszpania to kraj geograficznie bardzo zróżnicowany. Północ jest zielona (duża ilość lasów, łąk, parków), południe ciągle boryka się z problemami z wodą. Na południu dominują krajobrazy połpustynne, kolory to rudości, szarości i brudna żółć.

Góry występują w sporej części kraju, zarówno na północy jak i południu, nie utrudniają jednak przemieszczania się. (KŚ)

Galicja to wspólnota autonomiczna na północno-zachodnim krańcu Hiszpanii. Ten region to nie tylko piękne historyczne miasta. To przede wszystkim jedyne w swoim rodzaju spotkanie z naturą. Lasy, wielkie zielone góry i bajkowe rzeki to cudowny kontrast dla suchej i spalonej słońcem centralnej Hiszpanii. Galicja ma swój własny język i kultywuje regionalne tradycje. Szczególnie interesujące pod tym względem są małe miejscowości i wioski, zwłaszcza wewnątrz Galicji. Wybrzeże jest z racji turystycznego charakteru trochę bardziej kosmopolityczne.

Kastylia-León to historyczna kraina zamków i największa wspólnota autonomiczna Hiszpanii.

Katalonia to jeden z najpopularniejszych wśród turystów regionów Hiszpanii, znany jest przede wszystkim za sprawą Barcelony i pięknych, różnorodnych plaż. W Katalonii można zaobserwować dość silne skłonności separatystyczne, jednak mieszkańcy są w tej kwestii podzieleni. Niektórzy twierdzą, że Katalonia bez Hiszpanii nie może istnieć, a Hiszpania bez Katalonii. W każdym razie na co dzień słychać tu kataloński i zdarza się – choć rzadko – że ktoś odmawia rozmowy po kastylijsku. Ciekawostką jest że Hiszpanie nazywają mieszkańców tego regionu Polakami (niektórzy mówią, że to właśnie z uwagi na niezrozumiały język), a w regionalnej telewizji emitowany jest program zatytułowany „Polska”. Katalonia to też raj dla plażowiczów (na północy malownicze skały, w okolicach Tarragony złoty piasek) i dla imprezowiczów (tu polecam Salou – 10 km od Tarragony).

Andaluzja to najgorętszy region Hiszpanii, kraina flamenco, kastanietów, wachlarzy i oliwek. To bardzo rozległy teren pełen pięknych zakątków i trudno się zdecydować, co wybrać. Wybrzeże Andaluzji to również historyczne miasta (Kadyks), a także raj dla plażowiczów, żeglarzy i miłośników windsurfingu (np. Tarifa).

Kraj Basków to kolejny region o dążeniach separatystycznych. Wszyscy słyszeli o ETA i zamachach, jednak nie ma się czego bać – większość Basków oczywiście nie ma z tym nic wspólnego i wcale się nie utożsamia z bojownikami o niepodległość. Język baskijski jest zupełnie niezrozumiały i niepodobny do jakiegokolwiek języka na świecie. Baskonia to dość rozległy teren, jeszcze przeze mnie niezbadany. (KW)

Pieniądze. W każdym większym mieście nie ma problemów z bankami i bankomatami, których jest wiele - praktycznie na każdym rogu. Hiszpańskie banki są czynne najczęściej do 14, niektóre raz w tygodniu przyjmują interesantów również po południu (nie dotyczy to okresu wakacyjnego). (EN)

Należy bardzo uważać na kantory w małych miejscowościach turystycznych, gdyż nakładają one straszne prowizje i na takiej wymianie jest się zwyczajnie stratnym. Banki bardzo niechętnie wymieniają pieniądze. Albo w ogóle tego nie robią, albo żądają w zamian zapłaty. (EK)

Bardzo powszechne są płatności kartą. W Hiszpanii żeby zapłacić kartą należy okazać jakiś dokument tożsamości ze zdjęciem. Nie można płacić cudzą kartą, nawet jeśli dysponuje się dokumentami tej osoby. (KŚ)

 

Dostęp do internetu. Kafejki internetowe (tak zwane lokutoria) można znaleźć w każdym mniejszym czy większym mieście i jest ich dosyć dużo, na pewno więcej niż w Polsce. Ceny różnią się, w zależności od tego czy jesteście w małej turystycznej miejscowości, gdzie nie ma konkurencji a jest wielu turystów, którzy zapłacą każde pieniądze, czy w dużym mieście. Np. w Maladze, pół godziny korzystania z internetu kosztuje 50 eurocentów, a w Torremolinos - 90 eurocentów.

W większych miejscowościach jest wiele kawiarni z zasięgiem wi-fi, gdzie można przyjść z laptopem i skorzystać z internetu. (EK) Większość hoteli i niektóre hostele oferują swoim gościom darmowy dostęp do sieci. (KŚ)

 

Telefony. Telefony w porównaniu z Polską mają słabszy zasięg. Często rozmowy się przerywają. Najlepiej jest w centrach dużych miast - im mniejsza miejscowość, tym większe problemy z zasięgiem. Roaming jest przystępny cenowo. Budek telefonicznych nie ma już za wiele.

Jadąc na trochę dłużej i mając w planach komunikację z lokalnymi numerami warto kupić kartę startową za 25 euro. Połączenia są stosunkowo drogie 20–50 centów za minutę lokalnej rozmowy (telefon na kartę). (KŚ)

Roaming tak jak w całej Europie. Do Polski lub gdziekolwiek za granicę najlepiej dzwonić z tak zwanego „locutorium” (oprócz komputerów mają tam też kabiny z telefonami). Minuta połączenia z polską kosztuje ok. 10 eurocentów. (EK)

Wtyczki elektryczne i napięcie. Takie jak w Polsce.

Wiza. Niepotrzebna. (KW)

 

Ambasada i placówki dyplomatyczne.

Ambasada RP w Madrycie
c/Guisando, 23-bis
28035 Madrid
Tel.: (00-34) 913 736 605
Faks: (00-34) 913 736 624
E-mail: embajada[at]polonia.es
www.madrid.polemb.net, www.madryt.polemb.net 

Wydział Konsularny Ambasady RP w Madrycie
Tel.: (00-34) 91373 60 49
Faks: (00-34) 91373 66 24
E-mail: consmad[at]polonia.es
www.madrid.polemb.net

Konsulat Generalny RP w Barcelonie
Av. Diagonal, 593-595, 6 piso 1 A
08014 Barcelona
Tel.: (00-34) 93322 05 42,  93322 72 34
Faks: (00-34) 93322 29 07
E-mail: polonia[at]kgbarcelona.org
www.barcelonakg.polemb.net

Konsulat RP w Walencji
Konsul Honorowy, Ramón Sentis Duran (jęz. hiszpański, kataloński, angielski, włoski)
Avda. de Las Cortes Valencianas, 35-1°-Pta. 2, 46015 Valencia, Hiszpania
tel.: (00-34-96) 358-00-02
fax: (00-34-96) 358-01-68
e-mail: consulpolvalencia[at]gmail.com

Konsulat RP  w Murcji
c/ Las Norias, 1, 2o B
30009 Murcia
Tel./faks: (00-34) 968 298 941
E-mail: konsulatrpmurcia[at]ono.com

Konsulat RP  w Vigo
Ctra. Colegio Universitario, 16
36310  Vigo
Tel.: (00-34) 986 469 301, 986 469 330
Faks: (00-34) 986 499 269
E-mail: jvieites[at]anfaco.es

Konsulat RP  w Pampelunie
Konsul Honorowy, Angel Tellechea Goyena (jęz. hiszpański, francuski, angielski, włoski, portugalski)
Avda. Pio XII n° 1, 4a-5a planta (Edeficio Singular)
31002 Pamplona (Navarra), Hiszpania
tel.: (00-34-94) 82-21-303, 82-03-299
fax: (00-34-94) 82-27-007
e-mail: polska-consulado[at]gimex.es

 

Ambasada Królestwa Hiszpanii w Warszawie
ul. Myśliwiecka 4, 00-459 Warszawa
tel. (0-22) 622 42 50, 583 40 00, 583 40 01
fax (0-22) 622 54 08
e-mail: emb.esppl[at]mail.mae.es
embesp[at]medianet.pl

Autorki

Karina Ślesińska - tłumaczka i miłośniczka Hiszpanii. Od 4 lat mieszka na stałe w Murcji. Zawodowo zajmuje się pomocą Polakom w Hiszpanii (pomoc przy wyrabianiu niezbędnych dokumentów pobytowych, obrót nieruchomościami, tłumaczenia, organizacja konferencji, kontaktów handlowych i wyjazdów turystycznych oraz inne) oraz Hiszpanom, którzy są zainteresowani Polską. Właścicielka firmy Hiszpania Consulting (www.hiszpaniaconsulting.com).

Katarzyna Wilk - studentka, lektorka, czasem tłumaczka. Miłośniczka pokonywania granic geograficznych i językowych, wielbicielka słońca, palm, morza i pociągów, teatru - zwłaszcza aktywnie, dobrego filmu i książek. W Hiszpanii czasem się uczy, czasem pracuje, a przede wszystkim zwiedza do upadłego i objada się oliwkami.

Ewa Nowak - Magister socjologii, podróżniczka z zamiłowania, pilot wycieczek krajowych i zagranicznych. W Hiszpanii od 2002 roku, gdzie na dobre osiadła parę lat temu. Mieszkała między innymi w Dublinie, Brukseli, Maladze, Alicante & Lloret de Mar. Na stale w Barcelonie gdzie w zajmuje sie praca biurowa, a w weekendy "doradzaniem" osobom pragnącym lepiej poznać Barcelonę. Uwielbia pokazywać "swoją Barcelonę", chodzić na długie spacery i spijać hiszpańską café con leche. "To miasto ma czarodziejską moc(.). Zanim się człowiek obejrzy, wejdzie mu pod skórę i skradnie duszę". Cień Wiatru - Carlos Luiz Zafon.

Ewa Kozłowska - pochodzi z Olsztyna. Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Uwielbia podróże, poznawianie nowych kultur i ludzi. W 2009 roku odbyła ośmiomiesięczną podróż dookoła świata. Jej pasją jest również Taekwondo, które, odnosząc sukcesy, trenowała przez 13 lat. Ceni sobie dobrą książke i film, kocha przyrodę i taniec.

Obejrzyj zdjęcia z Hiszpanii.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)