Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Grecja - Na co uważać

Mieszkańcy. Kierowcy trąbią klaksonami na turystki, a faceci zaczepiają je na ulicach.

Należy pilnować swoich bagaży, pieniędzy itp., bo kradzieże w Grecji są częste.

 

Kanty i oszustwa. Grecy oszukują turystów. Trzeba liczyć resztę wszędzie, bo bardzo łatwo się mylą na swoją korzyść. Kelnerzy w tawernach usiłują oszukiwać i zdarza się, że po prostu nie oddadzą reszty, bo potraktują ją jak napiwek. Wtedy trzeba się o nią upomnieć.

Taksówkarze również oszukują, nie należy też nic kupować od przygodnych osób spotkanych na ulicy (np. ktoś ma świetny aparat do sprzedania), bo raz, że na ogół kupi się byle co, a dwa, że policja często robi takie prowokacje, a potem za kupowanie kradzionej rzeczy można trafić do więzienia.

Należy uważać na naciągaczy – podchodzi na ulicy człowiek, zagaduje i mówi, że zna świetną knajpę, po czym prowadzi do niej takiego turystę. Na miejscu okazuje się, że w knajpie są panienki, którym stawia się bardzo drogie drinki.

 

Woda. (dodaj swoje informacje)

Ciemne miejsca. Zasadniczo Grecja to bezpieczny kraj, ale trzeba wiedzieć gdzie lepiej nie chodzić.

Nocą w Atenach poza Syntagmą raczej nie ma bezpiecznych miejsc. Nocą raczej samemu nigdzie nie powinno się chodzić, zwłaszcza w miejscach, gdzie mieszka dużo Albańczyków.

W Atenach na Omonii (centrum miasta) jest dużo złodziei, narkomanów i policji.

 

Jedzenie. Suwlaki, czyli mięso z frytkami i warzywami zawijane w pitę nakłada się ręką. W tawernach jedzenie jest raczej świeże, zwłaszcza w takich, w których stołują się Grecy. W przeznaczonych dla turystów różnie bywa.

Ruch drogowy. Prawostronny, a Grecy to kierowcy z bożej łaski. Raczej nie znają przepisów i nie umieją jeździć.

Trudności w poruszaniu się po kraju. W Grecji często są strajki, a przez to trudniej się poruszać. Grecja ma mnóstwo wysp, do których dotrzeć można promami - prom to nie autobus i nie kursuje co 10 minut. I podróż zajmuje kilka (albo kilkanaście) godzin. A zimą, gdy są sztormy, czasem w ogóle nie można się z wyspy wydostać lub na nią dostać.

Niektóre drogi, zwłaszcza na wyspach i w górach są bardzo wąskie, takie w sam raz na dwa osiołki, więc jazda samochodem jest trudna, lepiej poruszać się motorami.

 

Przyroda. Nie ma dzikich zwierząt, bo zostały wybite. W Grecji są natomiast latające karaluchy wielkości paczki papierosów (i takie zupełnie małe, standardowe, też). W każdym razie Grecja jest raczej brudna i karaluchy (po grecku kacarydy) są wszędzie.

Choroby. (dodaj swoje informacje)

Szczepienia.
WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane
Żółta gorączka (żółta febra) - niekonieczne
BTP (błonnica, tężec, polio) - zalecane
Dur brzuszny (tyfus) - zalecane
Wścieklizna - niekonieczne
Japońskie zapalenie mózgu - niekonieczne
Meningo-koki (a+c) - niekonieczne

Znasz dobrze Grecję?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Małgorzata Kowalewska - od lipca 2005 mieszka na Cyprze (w Pafos) i  wydaje tam jedyny polskojezyczny dwutygodnik. Wczesniej przez trzy lata mieszkała w Grecji. Na Cyprze trzyma ją, poza kilkoma rzeczami, morze i wszystko, co się wiąże z wodą. I lubi ludzi. I zupełnie jak  miejscowi - o wszystkim z nimi rozmawiać. I poznawać nowe miejsca.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)