Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Grecja - Ludzie i kultura

Etykieta i zwyczaje. Nie należy się opalać na plaży topless lub nago, chyba że są to plaże naturystów, bo można za to posiedzieć w areszcie. Nie wolno też prowadzić samochodu w stroju kąpielowym.

W Grecji nie ma publicznych toalet, ale można sobie wejść do każdej knajpki i po prostu skorzystać z wc.

Obowiązuje sjesta, czyli sklepy i urzędy otwarte są w dziwnych godzinach. Wszystko działa od 9 do 13, a potem od 15 do 17 (urzędy, sklepy - do 20). Knajpy są otwarte do późna w nocy, rano nawet od 6-7 można gdzieś wypić kawę. Zresztą w Grecji wszyscy piją kawę .

Grecy są wrażliwi na rozmowy o tematach religijnych, ciągle mówią o historii. Uważają się za najlepszych na świecie i wszędzie szukają greckich korzeni. To jest dla nich bardzo charakterystyczne.

Grecy są też bardzo religijni i przy kościołach wszyscy się żegnają.

Nie należy zwracać uwagi dzieciom, ani tym bardziej na nie krzyczeć w miejscach publicznych, bo w Grecji dzieci to święte krowy i wszystko im wolno.

Jeżeli jesteście zaproszeni przez Greków na kolację, trzeba zarezerwować sobie sporo czasu, bo oni mnóstwo czasu spędzają przy stole. Poza tym Grecy tańczą przy byle okazji, więc nie należy się dziwić, gdy ktoś nagle wskoczy na stół i zacznie tańczyć.

Nie należy odmawiać przyjmowania prezentów, bo to Greków obraża.

Grecy są głośni i na swój sposób „chamscy” (tzn. nie przepraszają, rozpychają się, nie zwracają uwagi na nikogo). Przykład – staruszki, zwłaszcza w autobusach, w walce o miejsce siedzące. Staruszki na ogół dostają wtedy zastrzyk niesamowitej energii i idą jak czołgi. Nie warto starać się być miłym w autobusie i ustępować miejsca starszym osobom, bo prędzej posadzą tam dziecko niż same usiądą.

Nie przepuszcza się kobiet w drzwiach, nie podnosi się rzeczy, które upadły na podłogę ani nie proponuje komuś, że mu się pomoże nieść cos ciężkiego, bo można zostać posądzonym o kradzież.

 

Mieszkańcy. Grecy są święcie przekonani, że Grecja jest najlepszym miejscem na świecie. Mają hopla na punkcie swojego kraju i wszystko, co greckie jest najlepsze. Są szczerzy, ale jednocześnie potrafią oszukać. Kobieciarze. Specjalnością Greków są długie dyskusje, które niekoniecznie zamieniają się w czyn.

Jeżeli zaakceptują człowieka, traktują go jak swoją rodzinę. Kłótliwi, głośni, szastają pieniędzmi (zresztą lubią się tym chwalić), w dużej mierze są rasistami.

Generalnie mężczyźni są poza domem, kobiety w domu. Poza tym większość Greków ma kochanki akceptowane przez żony, ale to chyba nie obchodzi potencjalnego turysty...

Lubią rozmawiać, tradycyjnie obchodzą święta i dzielą się świątecznymi potrawami. W ogóle są niesamowicie przywiązani do tradycji.

W stosunku do turystów Grecy są bardzo pomocni uśmiechnięci, serdeczni itp.

 

Przydatne języki. Grecki, grecki i jeszcze raz grecki. Po angielsku mówi jedna osoba na sto.

Święta. W święta państwowe i religijne wszystko jest zamknięte – czyli :
1 stycznia
6 stycznia
25 marca (święto narodowe)
1 maja
15 sierpnia
28 października
25-26 grudnia

Oprócz tego Wielki Poniedziałek (gdy wszyscy puszczają latawce) oraz pascha (Wielkanoc) są świętami ruchomymi.

 

Jedzenie. Grecka kuchnia jest zdecydowanie smaczna. Dużo warzyw, oczywiście mięsa, ryb i owoców morza.  I hektolitry kawy (frappe – na zimno). Sałatka choritiki i mięso z grilla to podstawa.

Ośmiorniczka i ryby z grilla, mousaka, pasticio, pieczone ziemniaki, frytki i obowiązkowo do wszystkiego chleb. Pyszna jest jeszcze zupa fakies (z soczewicy) i chorta, czyli gotowana trawa z oliwą i cytryną. Oczywiście można jeść też dostępne na każdym kroku suwlaki.

W Grecji do wszystkiego je się chleb. I nie należy go gryźć, tylko odłamywać po kawałku i jeść. Zachowanie Greków przy stole daleko odbiega od naszych norm, także jeśli ktoś ma ochotę siorbać, mlaskać i dłubać w zębach, to proszę bardzo.

Tanie obiady znajdziecie w tawernach, ale nie takich dla turystów. W Grecji im knajpa wygląda obskurniej, tym lepiej i taniej daje zjeść. Niektóre knajpy przypominają stołówki PSS „Społem” i można zjeść tam dobrze, dużo i tanio.

 

Religia. Prawosławie. Bardzo ważne w życiu Greków.

Co warto przywieźć na pamiątkę. Kamienie z plaży, zwłaszcza na Mykonos i biżuterię. Dziwnie powyginane gałęzie i czarny piasek z plaży na Santorini. A do kupienia pyszne wina i feta. 

Pamiątki robione pod turystów są takie jak wszędzie, czyli na ogól kiczowate. W Atenach warto wybrać się na polowanie na bazar na Monastyrakach. Niesamowite wrażenia i mnóstwo świetnych rzeczy za psie pieniądze murowane.

Znasz dobrze Grecję?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Małgorzata Kowalewska - od lipca 2005 mieszka na Cyprze (w Pafos) i  wydaje tam jedyny polskojezyczny dwutygodnik. Wczesniej przez trzy lata mieszkała w Grecji. Na Cyprze trzyma ją, poza kilkoma rzeczami, morze i wszystko, co się wiąże z wodą. I lubi ludzi. I zupełnie jak  miejscowi - o wszystkim z nimi rozmawiać. I poznawać nowe miejsca.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)