Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Francja - Transport i poruszanie się po kraju

Autobus. Zdecydowanie najtańsze są autobusy. Autobusami warto również podróżować po określonym regionie. Cena przejazdu w Bretanii między miejscowościami oddalonymi o mniej więcej 30 km to 1 euro. (BM)

Minibusy/shared taxi. Dużą popularnością we Francji cieszy się podróżowanie tak zwanym „covoiturage’m”. Właściciele samochodów jeżdżący regularnie na danej trasie ogłaszają się w internecie podając rodzaj auta, ilość wolnych miejsc i cenę. Z kierowcą umawiamy się bezpośrednio przez telefon. Cena takiego przejazdu nie przekracza zazwyczaj kosztu paliwa i opłat drogowych podzielonych pomiędzy pasażerów (np. trasę Paryż–Rennes pokonacie za 15-20 euro).

Oferty covoiturage’u możecie znaleźć na następujących stronach (najczęściej wymagana jest rejestracja, użytkowanie jest bezpłatne):
www.123envoiture.com
www.covoiturage.com (strona też w wersji angielskiej)
www.covoiturage.fr
www.co-voiturage.fr (KW)

 

Samochód. Aby wypożyczyć samochód trzeba mieć ukończone 20 lat, posiadać prawo jazdy od co najmniej roku i wykupić ubezpieczenie. Średnia prędkość na autostradach to 120 km, na pozostałych drogach 80 km. (BM)

Promy/łodzie. Jeśli zwiedzacie Paryż ze starszymi osobami lub z dziećmi, bardzo wygodna będzie podróż statkiem po Sekwanie. Wystarczy kupić bilet na tzw „Bateaux mouches” i zwiedzicie miasto wygodnie płynąc statkiem turystycznym. Zobaczycie w ten sposób właściwie większość atrakcji Paryża. (RM-C)

Pociągi. Dzięki gęstej sieci pociągów ekspresowych i TGV najpraktyczniej i najwygodniej podróżuje się po Francji właśnie pociągiem. Niestety, są to podróże drogie, np. cena biletu z Paryża do Rennes to ok. 70 euro. (BM)

Podróże pociągiem warto planować z dużym wyprzedzeniem, bo ceny biletów rosną wraz z upływem czasu, jaki pozostał do odjazdu. Najtańsze bilety kupicie na ponad miesiąc przed odjazdem (na trasie Paryż–Rennes nawet za 25 euro). Można je kupić bezpośrednio na stronie www.voyages-sncf.com (i wydrukować w domu).

Największym problemem dotyczącym tego środka transportu są regularne strajki na francuskiej kolei. W takim przypadku przepada wam bilet (a sugerowane dodatkowe ubezpieczenie „na wszelki wypadek” nie pokrywa niestety okoliczności związanych ze strajkiem, więc naprawdę nie warto go kupować). (KW)

 

Autostop. Autostop działa we Francji bardzo dobrze. Ludzie zatrzymują się chętnie, a policja nie jest czepialska. Na krótkich dystansach bywa to najwygodniejszy i najszybszy środek lokomocji. Jest to także okazja do nawiązania ciekawych znajomości, często kończąca się zaproszeniem na obiad lub też wycieczką krajoznawczą po okolicy. Francuzi są zazwyczaj zachwyceni, kiedy obcokrajowiec wyraża zainteresowanie ich pięknym krajem/regionem/miastem i mogą opowiadać o nim bez końca.

Ja stopem zwiedziłam całą Bretanię, przejechałam z Rennes do Hiszpanii i z powrotem. Często zdarzało się, że kierowcy nadkładali drogi, żeby tylko zawieźć mnie dokładnie tam, gdzie chciałam się dostać, kilka razy załapałam się na tradycyjny obiad. Odkryłam też mnóstwo małych, urokliwych miejscowości, tradycji i obyczajów o których żaden książkowy przewodnik nie opowie piękniej niż dumny mieszkaniec.

Najłatwiej, najsympatyczniej i jak zawsze w przypadku stopa najbezpieczniej jeździ się w parach. Warto zaopatrzyć się w solidną, szczegółową mapę drogową i tekturową tabliczkę wielkości przynajmniej A4, na której napiszecie nazwę miasta, do którego usiłujecie się dostać. Obieracie niezawodną strategię „smile and wave” i w drogę. (KW)

 

Taksówki. (dodaj swoje informacje)

Riksze. (dodaj swoje informacje)

Rower. Rower czyli Vélib’. Specjalny program o nazwie Velib został wprowadzony przez merostwo Paryża w 2007 roku. Dzięki niemu można bez problemu wypożyczyć rower - znajdują się one w specjalnych miejscach parkingowych i z dnia na dzień ich przybywa. Rower można wypożyczyć o każdej porze dnia i nocy. Stacje są od siebie oddalone o ok. 300 metrów. Rower można oddać na innej stacji niż ta, gdzie się go wypożyczyło, co jest bardzo wygodne. Pierwsze pół godziny jazdy rowerem jest za darmo, następne pół godziny kosztuje 1 euro, następne pół godziny to 2 euro. Aby skorzystać z tej usługi należy posiadać kartę kredytową. Więcej informacji tu.

Jednak muszę przestrzec rowerzystów, że takie poruszanie się po Paryżu jest bardzo niebezpieczne, grożą wam nieciekawe reakcje taksówkarzy i kierowców autobusów. (RM-C)

 

Samolot. (dodaj swoje informacje)

Metro i RER. Jeśli lubicie czuć się jak sardynki w puszce, polecam przejażdżkę metrem w godzinach od 8 do 9 rano i od 17 do 19. Praktycznie każda linia metra i RER jest w tych godzinach przeciążona. Najgorzej jest, gdy są strajki, a zdarza się to praktycznie co roku. Wtedy najlepiej jeździć automatyczną linią nr 14 (linia bez maszynisty) albo rowerem lub na piechotę. Jeśli ktoś ma szczęście i może pracować w domu - pół biedy, ale jeśli musi jednak dostać się do pracy, czeka go niesamowity wysiłek. Wygląda to jak jedna wielka pielgrzymka. Przez Paryż mkną jego mieszkańcy na rowerach, motorach, tworzą się korki i atmosfera jest lekko nerwowa…

Linii metra jest 16: od 1 do 14 oraz 3bis i 7bis. Oprócz metra istnieje także RER (Réseau Express Régional) czyli szybka kolej miejska. Trasy RER: A, B, C, D i E. Cena 1 biletu: 1.60 euro. Przy zakupie karnetu 10 biletów zapłacicie 11.40 euro. Można tez kupić bilet miesięczny dla osób do 26 roku życia - Imagine R: strefa 1-2 - 31.50 euro miesięcznie. Dla pozostałych osób: Carte Inégrale (Navigo): strefa 1-2 – 50 euro/miesiąc.

Mapka (RER i metro): http://www.ratp.info/orienter/cv/carteparis.php (RM-C)

 

Kraje, do których łatwo się przedostać. (dodaj swoje informacje)

Autor

Renata Mrozowicz-Cabas - tłumacz techniczny, absolwentka studiów doktoranckich na Sorbonie (Master 2). Miłość do podróży zaszczepił w niej mąż. Uwielbia książki podróżnicze i kryminały, w każdą podróż zabiera ze sobą „Moje podróże z Herodotem” Kapuścińskiego. W wolnych chwilach gra na skrzypcach albo wsłuchuje się w przepiękne głosy szwedzkich piosenkarek jazzowych (Lisa Ekdahl, Frederica Stahl). Codziennie mogłaby jeść sushi i polski rosół (ulubione potrawy). Marzenie: wydać swój tomik wierszy w przyszłym roku.

Kasia Wrona - jadąc do Polski po roku spędzonym na Erasmusie w Bretanii wiedziała już, że na pewno tam wróci. Wkrótce znów była we Francji. Nosi ją tu i tam. Najchętniej z plecakiem, piechotą lub stopem. Jak najbliżej ludzi. Fotografuje, tańczy i uczy tańczyć z ogniem.

Bogusia Marszalik - z wykształcenia antropolog kultury i muzykolog, pracuje jako dziennikarz. Planując kolejne podróże stara się wybierać wciąż nowe kierunki, ale do Francji powraca przynajmniej raz do roku. Najkrótsze pobyty w tym kraju ograniczały się do kilku dni, dłuższe obejmowały miesiące. Być może wreszcie zdecyduje się na przeprowadzkę na stałe.

Obejrzyj zdjęcia z Francji.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)