Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Finlandia - Transport i poruszanie się po kraju

Odległości  między miastami w Finlandii są duże, szczególnie na północy kraju. (MK)

Autobus. Między miastami połączenia autobusowe są dość drogie, ale dobre. Np. Helsinki -  Oulu (ok.600km, średnio 10 h) bilet normalny to ponad 80 euro, Helsinki- Inari na dalekiej północy, w Laponii (prawie 1000km, 20h, około 150 euro). (MK)

Samochód. Drogi są znakomite, a transport publiczny bardzo drogi, więc jeśli podróżują minimum trzy osoby, warto pomyśleć o wynajęciu samochodu. Niestety benzyna też nie jest tania, ale jeśli chcemy dużo zobaczyć, na pewno samochód jest najlepszym rozwiązaniem.

Nie ma tu dużo autostrad, bo są po prostu niepotrzebne. Normalne drogi czasem wyglądają jak niejedna polska autostrada. Wszyscy tu przestrzegają limitów prędkości - po pierwsze dlatego że mandaty są niebotycznie wysokie, a po drugie – bezpiecznie, no i oszczędniej. (MK)

 

Promy/łodzie. Na wybrzeżu lokalne, małe promy czy łodzie są dość często używane, z uwagi na dużą ilość wysepek. Są tez całkiem dobre połączenia promowe ze Szwecją, Estonią i Niemcami. (MK)

Od czerwca 2009 zostały wznowione połączenia promowe także z Polską (Helsinki – Gdynia) (AS)

 

Pociągi. Dobre połączenia (z wyjątkiem północnej części), wygodne i szybkie, ale – znowu – dość drogie. Na przykład połączenie Helsinki – Oulu, około 600km, ponad 70  euro, ale podroż trwa zaledwie 6h. (MK)

Autostop. Raczej mało popularny, ale można spróbować, szczególnie na południu. Na północy, ze względu na mały ruch, można spędzić wiele godzin w oczekiwaniu na jakikolwiek samochód. Nie ma zwyczaju płacenia. (MK)

Bardzo dobrze funkcjonuje aranżowany autostop. Strona www.kimppa.net łączy poszukujących transportu i oferujących przejazd w samochodzie. Cena, na ktorą sie umawia to zwykle współudzial w kosztach za benzyne, co pozwala zaoszczędzic zwykle 75% ceny biletu za pociąg czy autobus. Strona jest po fińsku, choć zdarzają sie też oferty po angielsku. Najlepiej korzystać z niej, gdy podróżuje sie w towarzystwie kogoś, kto posługuje sie fińskim.

Warto spróbowac autostopu także dlatego, że to naprawdę najlepszy sposób na bliższe poznanie społeczenstwa - ludzi w różnym wieku i z różnym wykształceniem. Pogawędka w podróży autostopem to może być gratka w kraju, gdzie  trudno zawrzeć nowe znajomości. Ruch, zwłaszcza w niektórych rejonach może wydawać sie znikomy, ale z drugiej strony im mniejszy ruch, tym chętniej zatrzymują sie kierowcy. Widok backpackera jako autostopowicza jest szczególnie akceptowany. (AS)

 

Taksówki. Warto, gdy jest więcej osób, szczególnie że są też taksówki duże – vany. Średni koszt to około 15-20 euro (ok. 5km). (MK)

Poza miastem cena wynosi 1 – 1,5 euro za 1 km. (AS)

 

Rower. Najlepszy i najtańszy środek transportu w Finlandii. Każdy ma tu rower. Doskonałe ścieżki, biegnące przeważnie z dala od głównych ulic. Rowerem można dojechać wszędzie, szczególnie w Oulu – gdzie bilety na miejskie autobusy są bardzo drogie (2,80 euro/jednorazowy przejazd), a sieć ścieżek jest najlepsza w całym kraju. Jeśli planujecie zostać w jednym miejscu dłużej, rower to konieczność – można kupić używany za już za 50 euro, a potem sprzedać. (MK)

Warto wiedzieć, że w Finlandii, szczególnie w miastach, zauważa się wysoką kulturę kierowców – z daleka przepuszczają rowerzystów na przejściach, co pozwala czuć sie na drodze naprawdę komfortowo. (AS)

 

Samolot. Dobra sieć połączeń krajowych, ale drogo. Np. Helsinki – Rovaniemi w jedną stronę to średnio 100 euro. (MK)

Metro. Tylko w Helsinkach, jedna linia, koszt 2,20 euro - taki bilet uprawnia też do przejazdów autobusami miejskimi, tramwajami i lokalnymi promami, w ciągu jednej godziny. (MK)

W automatach biletowych – lippuautomatti - koszt biletu to 2 euro. Można tez kupić bilet w tej samej cenie przez komórkę, wysyłając sms na specjalny numer (informacja na każdej stacji metra). Taki sam bilet kosztuje 2,50 euro, gdy jest nabyty u kierowcy autobusu czy motorniczego w tramwaju. (AS)

 

Kraje, do których łatwo się przedostać. Na północy Finlandia graniczy ze Szwecją i Norwegią, tam bez problemu można przekroczy granicę – do Szwecji także pociągiem. Cała wschodnia granica to Rosja, i tam można bez problemu się przedostać, pod warunkiem że mamy wizę. Z Helsinek jeżdżą pociągi do Sankt Petersburga. Promami można przepłynąć do Szwecji, a także do Estonii. (MK)  

Pociągiem bezpośrednio przedostać można się tylko do Rosji, ze względu na inną niż w pozostałej częsci Europy, a identyczną jak w Rosji szerokość torów kolejowych. Poza połączeniem z Sankt Petersburgiem istnieje bezpośredni pociąg Helsinki - Moskwa (raz dziennie). (AS)

Autor

Magda Karjalainen - W Finlandii, w Oulu, mieszka na stałe od 2005 roku. Skonczyła studia magisterskie na tamtejszym uniwersytecie, gdzie w dalszym ciągu pracuje jako wykładowca i robi doktorat. Gdy nie pracuje, wiekszość czasu spędza z dwoma synami, którzy sprawiają że nawet długie, ciemne finskie zimy są pełne słońca. Czasami uczy języka polskiego, i z tej perspektywy język fiński już w ogóle nie wydaje się trudny. Tańczy flamenco, co pomaga zachować dobry humor i energię, szczególnie gdy światła dziennego w Finlandii jest jak na lekarstwo. Wiosna i latem kazda wolna spędza w ogrodzie, gdzie pomimo trudnego klimatu namiętnie hoduje warzywa.

Alina Starzak - W Finlandii stale przebywa od lipca 2009. Wcześniej siedmiokrotnie odwiedzała „kraj na końcu świata‟. Za najbardziej egzotyczną do tej pory uważa wyprawę do północno- zachodniego krańca fińskiej Laponii w czasie nocy polarnej. Obecnie w Helsinkach intensywnie uczy sie fińskiego. http://puolafinlandiateraz.blogspot.com

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)