Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Finlandia - Sezon i pogoda

Pogoda. Typowe fińskie lato jest ciepłe i krótkie, trwa od czerwca do początku sierpnia. Typowa zima to mnóstwo śniegu i mróz (nierzadko -30). Niestety globalne ocieplenie można tu wyraźnie odczuć. Zimy są coraz łagodniejsze – szczególnie na południu. Śnieg pojawia się coraz później, nawet dopiero około Bożego Narodzenia (kiedyś już w październiku), a lato jest coraz zimniejsze i deszczowe.

Jednakże wciąż najlepszy czas to albo druga połowa zimy (od stycznia do kwietnia) gdy jest mroźnie, śnieżnie i coraz bardziej słonecznie, albo lato – najlepiej przełom czerwca i lipca, bo wtedy dni są najdłuższe. W lecie na północy słońce w ogóle nie zachodzi przez około miesiąc. Nie polecam przyjeżdżać późną jesienią, gdy jeszcze nie ma śniegu, ponieważ długie noce mogą działać depresyjnie. (MK)

 

Sezon. Generalnie Finlandia nie jest krajem szczególnie obleganym przez turystów, chociaż w lecie ulice Helsinek zaludnione są obcojęzycznymi grupami. Zimą szczególnie oblegane są miejscowości narciarskie na północy kraju – Ruka czy Levi, no i oczywiscie Rovaniemi, gdzie można odwiedzić Świętego Mikołaja, którego siedziba znajduje się około 6 km na północ od Rovaniemi, na kole podbiegunowym. Odradzam wizytę w Rovaniemi w czasie listopad-luty. (MK)

 

Aktualna pogoda.


Autor

Magda Karjalainen - W Finlandii, w Oulu, mieszka na stałe od 2005 roku. Skonczyła studia magisterskie na tamtejszym uniwersytecie, gdzie w dalszym ciągu pracuje jako wykładowca i robi doktorat. Gdy nie pracuje, wiekszość czasu spędza z dwoma synami, którzy sprawiają że nawet długie, ciemne finskie zimy są pełne słońca. Czasami uczy języka polskiego, i z tej perspektywy język fiński już w ogóle nie wydaje się trudny. Tańczy flamenco, co pomaga zachować dobry humor i energię, szczególnie gdy światła dziennego w Finlandii jest jak na lekarstwo. Wiosna i latem kazda wolna spędza w ogrodzie, gdzie pomimo trudnego klimatu namiętnie hoduje warzywa.

Alina Starzak - W Finlandii stale przebywa od lipca 2009. Wcześniej siedmiokrotnie odwiedzała „kraj na końcu świata‟. Za najbardziej egzotyczną do tej pory uważa wyprawę do północno- zachodniego krańca fińskiej Laponii w czasie nocy polarnej. Obecnie w Helsinkach intensywnie uczy sie fińskiego. http://puolafinlandiateraz.blogspot.com

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)