Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Finlandia - Highlight

Mój przyjaciel z Hiszpanii, podczas pieszej wędrówki po jednym z parków narodowych  Finlandii stwierdził, ze teraz już wie, dlaczego Hiszpania jest taka żółta – bo cała zieleń jest w Finlandii. I rzeczywiście - nie ma w tym przesady.

Finlandia to większy powierzchniowo od Polski kraj, a zamieszkany przez zaledwie 5 mln ludzi, więc lasy i jeziora to częstszy tutaj widok niż miasta czy wsie. Jeśli lubisz spokój, ciszę i przepiękną naturę to kraj wymarzony dla ciebie.

Nokia, sauna, skoki narciarskie, ale także (może przede wszystkim) opiekuńczy system socjalny, wyśmienita edukacja, społeczna równość i zaawansowanie technologiczne – to znaki rozpoznawcze tego kraju. Podobnie zresztą jak krajów Skandynawskich, do których Finlandia jest często mylnie zaliczana.

Dominującą religią jest luteranizm, którego zasady zakorzenione są tak głęboko, że nawet ludzie niewierzący lub niepraktykujący najbardziej cenią wartości takie jak wytrwałość i upór, ciężka praca, rodzina, uczciwość i skromność.

Finowie są z reguły cisi i zamknięci w sobie, i mówi się, że ciężko z nimi nawiązać przyjaźnie, ale jeśli już zjednasz sobie Fina, masz przyjaciela na cale życie.

(Magda Karjalainen)

Autor

Magda Karjalainen - W Finlandii, w Oulu, mieszka na stałe od 2005 roku. Skonczyła studia magisterskie na tamtejszym uniwersytecie, gdzie w dalszym ciągu pracuje jako wykładowca i robi doktorat. Gdy nie pracuje, wiekszość czasu spędza z dwoma synami, którzy sprawiają że nawet długie, ciemne finskie zimy są pełne słońca. Czasami uczy języka polskiego, i z tej perspektywy język fiński już w ogóle nie wydaje się trudny. Tańczy flamenco, co pomaga zachować dobry humor i energię, szczególnie gdy światła dziennego w Finlandii jest jak na lekarstwo. Wiosna i latem kazda wolna spędza w ogrodzie, gdzie pomimo trudnego klimatu namiętnie hoduje warzywa.

Alina Starzak - W Finlandii stale przebywa od lipca 2009. Wcześniej siedmiokrotnie odwiedzała „kraj na końcu świata‟. Za najbardziej egzotyczną do tej pory uważa wyprawę do północno- zachodniego krańca fińskiej Laponii w czasie nocy polarnej. Obecnie w Helsinkach intensywnie uczy sie fińskiego. http://puolafinlandiateraz.blogspot.com

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)