Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Czechy - Transport i poruszanie się po kraju

Autobus. Autobus Praga-Brno (ok 220 km) – 150 CZK (Eurolines, który ma 2-3 połączenia dziennie), 200 CZK Studentagency (www.studentagency.cz – luksusowe autokary z tv, radio, darmowe ciepłe napoje i czasopisma). Praga lotnisko – Brno - 250 CZK (studentagency).

Transport w Pradze - 26 CZK (z możliwością przesiadki, obejmuje wszystkie środki transportu publicznego). W Brnie bilet godzinny – 15 CZK.

 

Samochód. Drogi są lepsze niż w Polsce. Na autostradach i większości dróg ekspresowych obowiązują winietki. Roczna to koszt 1000 CZK, miesięczna 330, tygodniowa 220. Winietka roczna ważna jest od początku grudnia roku poprzedniego do końca stycznia roku następnego. Na winietce trzeba wpisać numer rejestracyjny i koniecznie zachować drugą część, którą odrywa się przed przyklejeniem na szybę (sprawdzane przez policję).

Uwaga! Na przejściu granicznym w Cieszynie-Boguszowicach polskie kioski sprzedają winietki w złotówkach po mocno zawyżonej cenie, np. roczną za 194zł.

Winietki można kupić na większości stacji benzynowych (uwaga, jadąc od Cieszyna pierwsza stacja w stronę Brna jest dopiero we Frydku, po odcinku płatnej drogi ekspresowej). Czasem stacje benzynowe mają tylko winietki miesięczne i tygodniowe. Niechętnie sprzedają winietki przy płatności kartą. Wysokie mandaty za brak winietek!

 

Promy/łodzie. (dodaj swoje informacje)

Pociągi. Spore zniżki dla młodzieży do 26 lat i dla grup (już od dwóch osób). Jadąc samemu, warto przemyśleć zakup In-karty. Nie ma dopłat za przejazd pociągami IC czy Ex.

Przejazd Praga-Brno trwa ok 4h (oprócz jednego pociągu, który jedzie ok. 3h) i bez zniżek kosztuje więcej niż przejazd autobusem.

 

Autostop. Generalnie podobnie do Polski, chociaż minimalnie bardziej popularny. Bez opłat.

Taksówki. Angielski nie jest popularny wśród taksówkarzy, nawet na lotniskach. Taksometr z drukarką jest w każdej taksówce. Przeważnie nie można płacić kartami płatniczymi. Transport z lotniska w Brnie na drugi koniec miasta – ok 500 CZK.

Rower. Rower jest bardzo popularny jako rekreacja (o wiele bardziej popularny niż w Polsce). Do pracy na rowerach się nie jeździ.

Samolot. Połączenie Brno-Praga obsługiwane przez CSA, kilka lotów dziennie. Oprócz tego można polecieć z Ostrawy do Pragi. Ceny bez promocji powyżej 5000 CZK.

Metro. W Pradze jest rozbudowana sieć metra. Obowiązują te same bilety co w innych środkach komunikacji miejskiej. Bilet uprawniający do przesiadek kosztuje 26 CZK.

Kraje, do których łatwo się przedostać. (dodaj swoje informacje)

Znasz dobrze Czechy?

Uzupełnij ich opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Marcin Lubojański - podróżnik i fotograf amator. Administrator linux/SAN storage. Aktualnie w Brnie, poprzednio w Kopenhadze, gdzie za pół roku? Żebym to sam wiedział.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)