Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Czechy - Ludzie i kultura

Etykieta i zwyczaje. Generalnie bez większych różnic między Polską a Czechami.

Mieszkańcy. (dodaj swoje informacje)

Przydatne języki. Młodzież przeważnie mówi po angielsku, ze starszymi raczej ciężko się porozumieć w tym języku. Po polsku można się dogadać, choć czasem bywa to trudne.

Na Morawach jest gwara – hantec (www.hantec.cz). Na Śląsku – po śląsku. Chyba jedyny znośny słownik czesko-polski i polsko-czeski dostępny w internecie znajduje się na http://rewin.cz/WebForm1.aspx

 

Święta. Święta państwowe:
Święto Niepodległości (1 stycznia) - święto powstania niezależnej Republiki Czeskiej po rozdzieleniu Czechosłowacji 1 stycznia 1993 roku.

Dzień Zwycięstwa (8 maja) - święto upamiętniające wyzwolenie ówczesnej Czechosłowacji przez wojska aliantów w maju 1945 roku.

Święto Apostołów Słowiańskich Cyryla i Metodego (5 lipca). Postacie świętych Cyryla i Metodego wiążące się z krzewieniem wiary chrześcijańskiej na terenie dzisiejszych Czech oraz pierwszym pismem słowiańskim – tzw. cyrylicą (863 n. e.).

Święto Mistrza Jana Husa (6 lipca). Święto upamiętniające męczeńską śmierć przez spalenie na stosie Jana Husa (6 lipca 1415 roku), przywódcy religijnego, zwolennika reformacji oraz rektora Uniwersytetu Karola.

Święto Państwowości Czeskiej (28 września). Dzień upamiętniający śmierć czeskiego księcia Wacława, zamordowanego przez własnego brata, 28 września 935 roku. Wacław krótko po śmierci ogłoszony został świętym. To święto patrona narodowego, symbolu państwa czeskiego i tożsamości narodowej.

Święto Republiki Czechosłowackiej (28 października). Dzień założenia niepodległego państwa Czechów i Słowaków w 1918 roku – największe czeskie święto państwowe.

Dzień Walki o Wolność i Demokrację (17 listopada). Święto upamiętniające walki studentów z lat 1939 oraz 1989 z nazistowskim i komunistycznym reżimem.


Pozostałe święta:
Nowy Rok (1 stycznia)
Poniedziałek Wielkanocny (marzec-kwiecień, święto ruchome)
Święto Pracy (1 maja)
Wigilia (24 grudnia)
Pierwszy Dzień Świąt Bożego Narodzenia (25 grudnia)
Drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia (26 grudnia)

Jedzenie. Moim ulubionym daniem jest „smażony syr” lub (głównie w Pradze) „smażak” – danie pochodzące ze Słowacji, ale rozpowszechnione w całych Czechach. Słynne knedliki nie są zbyt popularne, przeważnie dość ciężko je dostać na mieście.

Religia. Zdecydowana większość Czechów to ateiści. Stosunek do kościoła katolickiego (i arystokracji) z racji historycznych jest nieprzychylny.

Co warto przywieźć na pamiątkę. Polecam niepasteryzowane piwo Bernard. Lubiącym piwne eksperymenty do gustu powinien przypaść browar Primator z graniczącego z Polską Nachodu, produkujący kilkadziesiąt gatunków piw. Można się zaopatrzyć w pszenicznego Weizena za 16 CZK lub piwo trapistów (double) za 18 CZK.

Znasz dobrze Czechy?

Uzupełnij ich opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Marcin Lubojański - podróżnik i fotograf amator. Administrator linux/SAN storage. Aktualnie w Brnie, poprzednio w Kopenhadze, gdzie za pół roku? Żebym to sam wiedział.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)