Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Czarnogóra - Na co uważać

Mieszkańcy. Mieszkańcy są bardzo gościnni i serdeczni. Bardzo cenią sobie turystów. Jedyne konflikty na bazie etnicznej zdarzają się przy granicy z Albanią. Konflikty te jednak są nieodczuwalne dla turystów.

Na plaży należy unikać opalania się topless, chyba że na plażach nudystycznych.

Wchodząc do cerkwi należy mieć spodnie/spódnice zakrywające kolana oraz bluzki/koszulki zakrywające ramiona. Mężczyźni w szortach będą zmuszeni przepasać się przechodnią płachtą materiału, co nie jest ani wygodne ani higieniczne.

 

Kanty i oszustwa. Często zdarza się, że na bazarach i targach towar nie ma wypisanej ceny i sprzedawca w zależności od swojej oceny potencjalnego kupca może sprzedawać ten sam towar w różnych cenach. Aby tego uniknąć można albo czekać aż najpierw  ktoś miejscowy zapyta o cenę lub spróbować udawać tubylca samemu (Koliko je to? albo Koliko ovo koszta).

Woda. Woda w Czarnogórze nadaje się do picia prosto z kranu. Oczywiście najsmaczniejsza jest w terenach górskich.

W sierpniu, kiedy jest boom turystów i zazwyczaj susza, może się zdarzyć, że w niektórych miasteczkach ciśnienie wody w kranie drastycznie spadnie.

 

Ciemne miejsca. Starówki, jako miejsca najbardziej zatłoczone sprzyjają działalności kieszonkowców. Nie polecam też samotnych spacerów późną porą po okolicach Ulcinja, nie bez kozery nazywanych Małą Albanią.

Jedzenie. Desery są tu bardzo słodkie, więc osoby z niestrawnością/zgagą powinny się zaopatrzyć w Maalox lub Manti. Tego typu leki są w Czarnogórze bardzo drogie.

Ruch drogowy. (dodaj swoje informacje)

Trudności w poruszaniu się po kraju. Podróżowanie samochodem mogą utrudniać kręte i wąskie drogi (szczególnie na trasach górskich) oraz zwierzęta kopytne wychodzące na drogi czy też zwierzęta leśne próbujące przebiec przez ulicę. Problemem jest również wysoka temperatura powietrza.

Przyroda. (dodaj swoje informacje)

Choroby.  Najczęstszą chorobą turystów w Czarnogórze jest udar słoneczny. Należy pić dwa litry wody dziennie, nosić nakrycie głowy, okulary słoneczne i unikać wychodzenia na dwór w godzinach południowych. Osoby lubiące się opalać uprzedzam, że w Czarnogórze można się opalić nawet jeśli zastosujemy filtr UVA UVB nr 30. Wyjście na plażę bez kremu ochronnego zawsze kończy się bąblami i bólem.

Szczepienia.
WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane
Żółta gorączka (żółta febra) - niekonieczne
BTP (błonnica, tężec, polio) - zalecane
Dur brzuszny (tyfus) - niekonieczne
Wścieklizna - niekonieczne
Japońskie zapalenie mózgu - niekonieczne
Meningo-koki (a+c) - niekonieczne

Przewodnicy

Znasz dobrze Czarnogórę?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Mirjana Mitrović - Czarnogórka mieszkająca na stałe w Polsce.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)