Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Czarnogóra - Ludzie i kultura

Etykieta i zwyczaje. (dodaj swoje informacje)

Mieszkańcy. Czarnogórcy są bardzo przyjaźnie nastawieni do turystów, zarówno Ci w nadmorskich miejscowościach jak i ci w górskich.

Populacja Czarnogóry składa się z 43% Czarnogórcy, 32% Serbowie lub potomkowie serbskich klanów, 8% Bośniacy, 5% Muzułmanie, 3% Albańczycy oraz inne ludy bałkańskie.

 

Przydatne języki. Językiem państwowym jest język czarno górski(od zeszłego roku). Dotychczas był to język serbo-chorwacki. Prawda jest taka iż w każdej z tych wersji można się swobodnie porozumiewać. Pozostałe języki przydatne w Czarnogórze to angielski, włoski, niemiecki i od niedawna rosyjski.

Święta. (dodaj swoje informacje)

Jedzenie. Kuchnia czarnogórska ma dwa nurty. Pomorze preferuje kuchnię śródziemnomorską (owoce morza, ryby, dużo warzyw, makarony). Górale zaś mają kuchnię zbliżoną do serbskiej tj, mięso przede wszystkim: pieczona jagnięcina, grilowana wieprzowina, ćevape (pikantne klopsiki z grilla), wołowina w zawiesistych sosach itp.

Numery popisowe, czyli co warto zjeść:

Na słono:
- Makaron frutti di mare (makaroni sa morskim plodovima)
- Kałamarnice z grilla w sosie czosnkowym (lignje na žaru)
- Pieczona jagnięcina (pečena jagnjetina)
- Ćevape
- Burek
- Pstrąg (pstrmka)

Na słodko:

- Pita z orzechami i jabłkiem (pita sa orasima i jabukom)
- Tort „Hiszpański wiatr” (torta Španjski vjetar)
- Naleśniki z eurokremem i kruszonymi ciastkami Plazma (palačinke sa eurokremićem i plazma keksom)
- Napoleonka, zwłaszcza w Tivacie (krempita)

 

Religia. (dodaj swoje informacje)

Co warto przywieźć na pamiątkę. Złoto oraz koral naturalny są tu tańsze niż w Polsce. Warto również kupić lokalne alkohole: rakiję, travaricę lub kruskovac (kruszkowac). Z win polecam Krstac (białe) lub Vranac (czerwone)

Z ludowych wyrobów warte wzmianki są tu hafty i robótki szydełkowe, rzeźbione figurki w drewnie, ceramika. Piękne i często w przystępnej cenie są tu również akwarele i obrazy olejne.Osobiście polecam również oliwę z oliwek, najlepiej kupioną  „u chłopa” oraz domowej roboty sery kozie lub owcze tzw stare (w oleju lub podsuszane).

Przewodnicy

Znasz dobrze Czarnogórę?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Mirjana Mitrović - Czarnogórka mieszkająca na stałe w Polsce.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)