Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Czarnogóra - Informacje praktyczne

Ceny. Przykładowe ceny:
Butelka wody 1,5 litrowa w hipermarkecie - 1,6 euro

Filiżanka kawy(najtańsza) - 1,5 euro, najdroższa (na Pržnie lub na Starówce w Budvie) – 5 euro

Butelka Coca-Coli 1,5 litra – 2 euro

Burek (lokalny przysmak z ciasta filo i białego słonego sera lub mięsa mielonego. Świetnie zastępuje posiłek, bo kawałki są naprawdę duże)- 2 euro

Pizza w lokalu - od 4 do 10 euro, różnego typu makarony/ spaghetti/ ravioli - od 4 do 8 euro za porcję

Jeżeli planujemy robić większe zakupy, to polecam hipermarkety MEGA lub VOLI(przystępne ceny i niezła lokalizacja przy głównych drogach/wylotówkach np.na trasie  Tivat-Budva). W Barze istnieje jeszcze z czasów socjalistycznych skupisko fikuśnych grzybków-sklepów i w nich jest również hipermarket.

Średni dzienny budżet
- zakwaterowanie – 10 euro
- śniadanie – 5 euro
- obiad – 7 euro
- kolacja – 5 euro
- wydatki kulturalno- plażowe – 3 euro
Razem: 30 euro

 

Geografia kraju. Większa część terenu tego państwa jest górzysta (1000-2000 metrów), niemniej jednak wybrzeże jest równie urokliwe. Jest tu wiele plaż żwirowych, kamienistych, skalistych oraz piaszczysta Wielka Plaża (14km).

Góry są miejscem odwiedzanym zarówno latem jak i zimą bowiem latem oprócz pieszych wędrówek czy przejażdżek po parkach narodowych (polecam rowery górskie) Czarnogóra oferuje również rafting najgłębszym kanionem Europy (Kanion rzeki Tary). Zimą zaś Žabljak wraz z okolicami zapewnia świetne warunki narciarskie. Ludność górska jest nieco uboższa jednak gościnnością oraz serdecznością nie ustępuje w niczym Pomorzanom.

 

Pieniądze. Walutą Czarnogóry jest euro. Najrozsądniej jest wziąć część pieniędzy w gotówce oraz mieć kartę kredytową/debetową na dalsze wydatki. Oczywiście dostępność bankomatów zależy od miejsca, w którym planujemy się zatrzymać. Ogólnie rzecz ujmując nad morzem sieć bankomatów jest szeroko dostępna, zaś w górskich miasteczkach używanie kart bywa kłopotliwe lub wręcz niemożliwe.

Pieniędzy nie należy wymieniać na ulicy. W miejscowościach turystycznych banki są na każdym rogu. Dodatkową opcję dostarcza Western Union Money Transfer dostępny na pocztach czarnogórskich.

 

Dostęp do internetu. W górskich miejscowościach dostęp do Internetu jest utrudniony. Tam tylko w hotelach lub pensjonatach wyższej klasy będziemy mieć dostęp do sieci.

W nadmorskich miejscowościach kafejki internetowe są co parę kroków . Zazwyczaj można do nich wejść wprost z promenady. Internet kosztuje od 1 do 3 euro za godzinę (można zamówić 30 minut).

 

Telefony. Polskie telefony mają zasięg wszędzie. Niestety roaming jest drogi, jako iż Czarnogóra nie należy jeszcze do Unii Europejskiej.

Rozsądnym wyjściem jest zakup karty SIM (starter kosztuje 5 euro) i korzystanie z czarnogórskich operatorów (ProMonte, CG T-mobile). Doładowania są dostępne w opcji 5,10,20 euro. Smsy i połączenia są tańsze - (do Polski 0,2 centy za sms oraz 1,1 euro za minutę rozmowy).

Dostępne sieci: ProMonte(ciut droższe) oraz T-Mobile(najniższe ceny)

Wtyczki elektryczne i napięcie. Wtyczki elektryczne oraz napięcie są takie same jak w Polsce.

Wiza. Polacy nie potrzebują wiz, chyba że planują pobyt dłuższy niż 90 dni. Wizę można kupić w ambasadzie w Polsce.

 

Ambasada i placówki dyplomatyczne.

Ambasada RP w Podgoricy
ambasador tytularny: Jarosław Lindenberg
Czarnogóra, Podgorica, Kozaračka 79, 20000
Tel.: 00 382 20 608 320, 00 382 20 608 321 Tel. dyżurny: 00 382 69 060 040 Faks: 00 382 20 658 581
podgorica.amb.sekretariat[at]msz.gov.pl
www.podgorica.polemb.net


Ambasada Czarnogóry
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Czarnogóry
ul. Stanka Dragojevića 2, 81000 Podgorica
tel. (00 382) 81 203 210
fax. (00 382) 81 245 752
e-mail: milorad.scepanovic[at]mn.yu

Przewodnicy

Znasz dobrze Czarnogórę?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Mirjana Mitrović - Czarnogórka mieszkająca na stałe w Polsce.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)