Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Cypr - Informacje praktyczne

Ceny. Cypr jest bardzo drogim krajem. Bochenek chleba to 7 zł, obiad to 20-50 zł. Woda – 2,5 zł, meze – 50 zł, nocleg – 80-120 zł. (TM)

Butelka wody kosztuje 50 centów, duża butla – 80 centów w marketach. W kioskach w miejscach turystycznych na pewno jest drożej. Posiłek w barze – od 5 euro.

Średni budżet na dzień – minimum to 10 euro na samo jedzenie. Jeżeli dorzucić do tego przemieszczanie się i wodę, 20 euro trzeba mieć w kieszeni. Plus oczywiście nocleg. (MK)

Podstawą jest unikanie głównych ulic kurortów turystycznych - tam wszystko jest kilka razy droższe niż parę przecznic dalej, w „nieturystycznej” dzielnicy. Polecam zakupy w supermarketach spożywczych na przedmieściach oraz na targach (na te trzeba uważać, bo niektóre są tworzone pod turystów).

W restauracjach częste jest doliczanie napiwku do rachunku (przeważnie 10%). Opłaty za wstępy do muzeów i innych obiektów - między 3 a 8 euro (Muzeum Archeologiczne w Nikozji 3,40 euro). (JS)

Za butelkę wody płaciłam 1,5 euro. Kebeb - około 7 euro, coś „bardziej wykwintnego” w  tanim barze – 10 - 15 euro. (KK)

 

Geografia kraju. Cypr jest podzielony na dwie części, grecką i turecką, jako że o wyspę trwa wieloletni spór między tymi krajami. Tereny poza miastami przypominają pustynie – sucho, szczątkowa roślinność, skały. (TM)

Górzysta wyspa, im bliżej północnej części, tym bardziej płasko się robi (w okolicach Famagusty i Paralimni - zupełnie płasko). Dwa łańcuchy górskie – na południu Trodos, a Pentadaktylos (5 palców) na północy.

Na Cyprze południe jest bogatsze, a północ biedniejsza. (MK) Część grecką i turecką wyspy oddziela tzw. zielona strefa i jedyne przejście pomiędzy strefami znajduje się w Nikozji. Główne miejscowości turystyczne mieszczą się na południu wyspy - Pafos, Limassol, Larnaca i Agia Napa. (JS)

Zbocza wyspy są przeważnie klifowe, co ogranicza przechadzki wzdłuż plaż, których jest zresztą mało (większość z nich są plażami kamienistymi lub żwirowymi). (KK)

 

Pieniądze. Na Cyprze obowiązuje euro. Pieniądze można wymieniać w kantorkach na ulicach, ale po co? (TM) Banki są wszędzie otwarte do 13:30. Zimą, czyli od listopada do marca, w każdy poniedziałek otwarte są i po południu, czyli od 15 do 17:30. (MK)

W miastach nie ma problemu z płatnością kartami, podobnie na stacjach benzynowych, natomiast na prowincji obowiązuje tylko gotówka. Pieniądze wymieniać można też w hotelach - prawie każdy większy hotel ma punkt wymiany walut.

W miastach w wielu sklepach i restauracjach płacić można też funtami brytyjskimi lub dolarami. (JS)

 

Dostęp do internetu. Kafejek internetowych jest dużo, ale internet jest drogi, co jest o tyle ciekawe, że rozmowy telefoniczne są bardzo tanie. Cena w kawiarence internetowej – 2-2,5 euro/h  Jest dużo miejsc z hotspotami, część jest bezpłatna, do części można kupić kartę. Kosztuje chyba 5 euro. (MK)

W hotelach: 1 euro za 10 minut. Niektóre „kioski” również udostępniają Internet w podobnej cenie. Podają hasło dostępu, a potem korzysta się wedle uznania. Czasami warto przyjść pod taki kiosk wieczorem po zamknięciu, około godziny 23, bo hasło, nadal jest aktywne i można korzystać z internetu za darmo (ale to oczywiście zależy od miejsca). (KK)

 

Telefony. Zasięg jest raczej wszędzie. Może zaniknąć na terenach górzystych i na autostradach. Po tureckiej stronie wyspy cypryjska sieć nie działa. Rozmowy są bardzo tanie. Przed przyjazdem na Cypr warto sobie zdjąć simlocka, a na miejscu kupić cypryjską kartę, zwłaszcza że na wyspie jest mało budek telefonicznych. Starter w MTN kosztuje chyba 15 euro. Rozmowy do Polski są tanie. A do Grecji na przykład – drogie. (MK)

Praktycznie wszędzie kupić można też kartę na telefony publiczne. W razie konieczności Poland Direct z Cypru: 800 900 48. (JS)

Mój polski numer działał bez problemu. Na miejscu korzystałam z karty Vodafone. Połączenie z Polską - około 70 groszy. Była to najlepsza opcja na rozmowy. Sms - 20 groszy. (KK)

 

 

Wtyczki elektryczne i napięcie. 240 V, z trzema płaskimi bolcami ułożonymi w literę T. (TM) Można wszędzie kupić przejściówkę. (MK) Przejściówka - około 5,5 euro za sztukę. (KK)

Wiza. Po stronie greckiej - niepotrzebna. (TM)

Wiza obowiązuje tylko po stronie tureckiej - przy wyrażeniu chęci przejścia wizę tę otrzymuje się na przejściu w Nikozji. Wizę dostaje się na dodatkowej kartce (nie wbijają pieczątki do paszportu). Jest jednodniowa i do godziny 16 należy opuścić stronę turecką i wrócić na grecką. W momencie pozostania dłużej słyszałam, że można mieć problemy, a nawet trafić do aresztu. Wiza jest bezpłatna. (KK)

 

Ambasada i placówki dyplomatyczne.

Ambasada RP w Nikozji
12-14 Kennedy Ave.
1087 Nicosia; Cyprus
Tel.: (00-357) 22 668 415, 22 753 517
Tel. dyżurny: (00-357) 99 53 19 37
Faks: (00-357) 22 668 419, 22  751 981
E-mail: secretariat[at]polamb.org.cy
www.nikozja.polemb.net

Konsulat Generalny RP w Limassol
Honorowy Konsul Generalny Loukis Papaphilippou (języki: grecki, angielski)
42 Ayias Fylaxeos Str., 3rd Floor
Apt. 307, 3025 Limassol, Cyprus
Tel.: (00-357) 25 343 448
Faks: (00-357) 25 359 108
Biuro w Nikozji:
1 Costakis Pantelides Ave.
Kolokassides Building, 3rd Floor, 1010 Nicosia
Tel.: (00-357) 22 675 716, 22 674 141
Faks: (00-357) 22 673 388
E-mail: papaphilippou[at]papaphilippou.eu

 


Ambasada Republiki Cypryjskiej w Warszawie
ul. Pilicka 4, 02-629 Warszawa
tel (0-22) 844 45 77, 844 08 16
fax (0-22) 844 25 58
e-mail: ambasada[at]ambcypr.pl

Autorzy

Tomek Michniewicz - backpacker, dziennikarz, autor programu podróżniczego "Trójka Przekracza Granice". Przeciwnik kapeluszy a’la Indiana Jones i festiwalu w Opolu, miłośnik stanu na granicy wyczerpania. Redaktor naczelny serwisu KoniecŚwiata.net.

Małgorzata Kowalewska - od lipca 2005 mieszka na Cyprze (w Pafos) i wydaje tam jedyny polskojezyczny dwutygodnik. Wczesniej przez trzy lata mieszkała w Grecji. Na Cyprze trzyma ją, poza kilkoma rzeczami, morze i wszystko, co się wiąże z wodą. I lubi ludzi. I zupełnie jak  miejscowi - o wszystkim z nimi rozmawiać. I poznawać nowe miejsca.

Joanna Szukała - jest architektem i to właśnie zamiłowanie do architektury pcha ją wciąż dalej w świat. Nigdy nie unika lokalnych specjałów kulinarnych (choćby najdziwniejszych) i przygód, bez względu na to gdzie jest. Najbardziej lubi chwile, kiedy wysiada z samolotu lub pociągu, gdzieś na końcu świata, i z plecakiem rusza przed siebie.

Kaja Konarska - Fotograf z wykształcenia i zamiłowania. Przez kilka lat pracowała jako fotoreporter dla największych dzienników w Polsce. W swoim dorobku ma wiele wystaw. Uwielbia narty, żeglarstwo i nurkowanie. Kocha podróże te bliższe i te dalekie. Jest pasjonatką wypraw wszelakich. Ceni sobie zarówno noce spędzone pod gwiazdami w obłoconych butach jak i wyjazdy „pięciogwiazdkowe” w szpilkach.
Przez trzy miesiące mieszkała i pracowała na Cyprze. Obecnie mieszka w Sydney, w Australii.
www.kajakonarska.com .

Dodaj swoje informacje o tym kraju

TypoScript object not found (lib.small_login)