Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Chorwacja - Transport i poruszanie się po kraju

Autobus. To dobry patent na poruszanie się po Chorwacji.

Podróż z Zagrzebia do Dubrownika przez cały kraj: odległość około 550 km - 250 kun.

Pomiędzy głównymi miastami, a więc zasadniczo w relacji północ – południe, podróż autobusami jest dość komfortowa i względnie tania. Za duży bagaż trzeba dodatkowo dopłacać, choć nie są to duże pieniądze - około 10 kun. Na dłuższych trasach autobusy zatrzymują się co godzinę, półtorej, w miejscach, gdzie można coś zjeść i wypić.

Autobusy wzdłuż wybrzeża i do Zagrzebia jeżdżą praktycznie co godzinę. Autobusy wewnątrz lądu zdecydowanie rzadziej - raz, dwa razy dziennie lub raz na parę dni.

 

Minibusy/shared taxi. (dodaj swoje informacje)

Samochód. Podróżowałem własnym samochodem (terenówką i osobówką). Przed wyjazdem nie polecam polerować i czyścić samochodu - im biedniej wyglądamy, tym łatwiej o ewentualne zlekceważenie kary za na przykład przekroczenie prędkości. Z policjantami można negocjować ewentualne mandaty - są w tej materii wyrozumiali. Mandaty bywają czasem wysokie, choć patroli policyjnych jest mało.

Nie ma fotoradarów.

Jadąc własnym samochodem nie ma żadnego problemu - stacje benzynowe występują wystarczająco często, koszt benzyny porównywalny do polskiej.

Chorwaci ostatnio szarpnęli się na autostradę z północy na południe i z Zagrzebia na północne wybrzeże, która tworzy literę ‘T’. Tania nie jest, a poza tym pięknie odkorkowała słynną Via Adriatica - drogę numer 8, ciągnącą się wzdłuż całego wybrzeża, gdzie z jednej strony są kilkusetmetrowe, surowe góry, a z drugiej lazurowe morze. To wszystko udekorowane jest setkami zakrętów po dobrym asfalcie.

 

Promy/łodzie. Skorzystać z nich trzeba, gdy chcemy się dostać na którąś z wysp. Promy są drogie, szczególnie dla aut.

Poruszając się bez samochodu można wejść na prom nielegalnie bez większego problemu (bilety nie są sprawdzane w trakcie rejsu i przy schodzeniu z promu), choć gra nie jest specjalnie warta świeczki, gdyż bilety dla osób podróżujących pieszo są znacznie tańsze od tych samochodowych.

 

Pociągi. (dodaj swoje informacje)

Autostop. Na autostradach zakazany i zakaz ten jest przestrzegany.

Na drogach bocznych można łapać tiry. Pozostałe auta to albo turyści, którzy rzadko biorą na stopa, albo mieszkańcy, którzy z uwagi na to, że Chorwacja żyje głównie z turystyki, rzadko jeżdżą na dłuższe dystanse. Przeważnie siedzą na miejscu lub poruszają się w obrębie małych odległości co sprawia, że podróże autostopem odbywają się wielokrotnie z częstymi przerwami.

 

Taksówki. (dodaj swoje informacje)

Rower. (dodaj swoje informacje)

Samolot. (dodaj swoje informacje)

Kraje, do których łatwo się przedostać. Jadąc do Dubrownika trzeba przejechać przez Czarnogórę - Chorwacja kontynentalna składa się z dwóch elementów, przeciętych dwudziestokilometrowym pasem ziemi należącym do Czarnogóry. Przedostać można się do każdego z graniczących z Chorwacją krajów.

Przewodnicy

Znasz dobrze Chorwację?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Maciek Frankiewicz - Student, amator podróżniczego off-roadu i pasjonat tradycyjnej fotografii kliszowej. Bywał w Chorwacji wielokrotnie. Zwiedzał ją najpierw z rodziną, w trakcie, gdy na jej terenie trwała jeszcze wojna. Później - wielokrotnie na własną rękę. Klimaty bałkańsko - wschodnioeuropejskie ciągnęły go od zawsze. W planach - wyjazd do Kazachstanu, Uzbekistanu, Turkmenistanu, Kirgistanu i Tadżykistanu.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)