Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Chorwacja - Informacje praktyczne

Ceny. Bilet autobusowy jednostrefowy w Zagrzebiu - 10 kun. W mniejszych miejscowościach jest taniej, choć niewiele.

Cena długodystansowych przejazdów autobusem: 2,5 km - jedna kuna. 

W knajpach na starówkach turystycznych miejscowości butelka Coca-Coli – do 20 kun.

Średni budżet dzienny zależy od inwencji: przy założeniach „mam śpiwór, jest ciepło, śpię na plaży” lub „prysznic do obmywania się z soli na publicznej plaży jest świetnym patentem na komfortową kąpiel” i stołując się w tanich knajpkach w mniej popularnych miejscowościach, można  zejść do 80 kun na dzień. Da się za to najeść i napić, choć podkreślam - ceny te dotyczą mniejszych miejscowości lub obrzeży większych, turystycznych aglomeracji.

Północ kraju, z uwagi na duże wpływy włoskie (Włosi wykupili zasadniczo większość północnego wybrzeża Chorwacji) jest bogatsza, ale i droższa. Południe - biedniejsze, bardziej zniszczone przez wojnę, tańsze.

Ogólnie ceny zbliżone do polskich.

 

Geografia kraju. Kraj o przepięknym wybrzeżu, z mnóstwem większych i mniejszych, zamieszkanych i bezludnych wysepek na zachodzie oraz górami, które ciągną się przez 80 procent kraju wzdłuż wybrzeża, schodząc wręcz do morza. Choć stolica - Zagrzeb - znajduje się w głębi lądu, to już drugie pod względem wielkości miasto - Split - leży nad morzem.

Pieniądze. Walutą jest chorwacka kuna. 1 kuna – około 60 groszy.

W większości miejsc (poza bardzo prowincjonalnymi rejonami) akceptowaną walutą jest euro. Najkorzystniej wymienić złotówki na euro w Polsce, a potem  ewentualnie wymieniać euro na kuny. Jedno euro to około siedem kun.

Bankomatów jest sporo, szczególnie w miejscowościach turystycznych. Banki otwarte są od 7 do 18 - 19.

Walutę chorwacką przydaje się mieć przy podróżach samochodem (opłaty za autostrady, mosty, tunele itp.) oraz w sytuacjach, gdy liczymy każdy grosz - ceną za powszechną możliwość płacenia w euro w kraju, który do Unii Europejskiej nawet nie należy, jest przelicznik euro-kuna, dość swobodnie i zawsze na naszą niekorzyść ustalany przez Chorwatów.

 

Dostęp do internetu. Kawiarenki internetowe są na wymarciu, ale nie znaczy to, że nie istnieją. Pół godziny w kawiarence internetowej - 10 kun.

Można wejść do najdroższego hotelu w danym mieście i udając gościa skorzystać z komputerów znajdujących się często w pobliżu recepcji.

 

Telefony. Nie ma problemu z zasięgiem w kontynentalnej części kraju. Zdarza się, że zasięg słabnie na wyspach.

Roaming nieco droższy niż w krajach Unii.

 

Wtyczki elektryczne i napięcie. Przystosowane do norm unijnych.

Wiza. Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli Polski.

 

Ambasada i placówki dyplomatyczne.

Ambasada RP w Zagrzebiu
ambasador: Wiesław Tarka
Chorwacja, Zagrzeb, Krležin Gvozd 3, 10000
Tel.: +3851 4899444
zagrzeb.amb.sekretariat[at]msz.gov.pl
http://www.zagrzeb.polemb.net

 

Ambasada Republiki Chorwacji w Warszawie
ul. Ignacego Krasickiego 25, 02-611 Warszawa
tel. (0-22) 844 23 93, 844 39 94
fax (0-22) 844 48 08
e-mail: croemb.warszawa[at]mvpei.hr

Wydział Konsularny
fax (0-22) 844 22 70

Przewodnicy

Znasz dobrze Chorwację?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Maciek Frankiewicz - Student, amator podróżniczego off-roadu i pasjonat tradycyjnej fotografii kliszowej. Bywał w Chorwacji wielokrotnie. Zwiedzał ją najpierw z rodziną, w trakcie, gdy na jej terenie trwała jeszcze wojna. Później - wielokrotnie na własną rękę. Klimaty bałkańsko - wschodnioeuropejskie ciągnęły go od zawsze. W planach - wyjazd do Kazachstanu, Uzbekistanu, Turkmenistanu, Kirgistanu i Tadżykistanu.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)