Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Bułgaria - Na co uważać

Mieszkańcy. Zagrożeń na ulicach raczej nie ma. Czasem strzelają do siebie w centrum Sofii, ale to porachunki polityczno-mafijne, jako że Bułgaria zajmuje szczytne miejsce wśród najbardziej skorumpowanych państw. Ale zwykłych szaraczków to nie dotyczy i rozgrywa się ponad głowami przechodniów.

Drażliwym tematem jest temat Macedonii i Macedończyków. Choćbyśmy używali nie wiadomo jak realistycznych i potwierdzonych argumentów – z góry jesteśmy skazani na przegraną. Dość powszechna też jest nostalgia za komunizmem i za złotymi czasami Złotych Piasków, czyli Costa Brava bloku socjalistycznego.

 

Kanty i oszustwa. Uwaga na kursy walut w kantorach w centrum Sofii. Wyglądają tak samo, a jednak nie są.  Bułgarzy stosują manewr przestawiania cyferek i zamiast 1,95 lewa za 1 euro piszą 1,59, a w gąszczu innych cyferek to może ujść waszej uwadze!

W najtańsze i najlepsze jedzenie najlepiej jest zaopatrywać się na bazarach (sprzedaje się tam owoce, warzywa, sery – wyśmienite!, i wyroby własne – wszystko prosto ze wsi i pachnące słońcem), jednak trzeba uważać, bo sprzedawcy (często Cyganie) wyczuwając obcy akcent, oszukują, źle wydają resztę, zawyżają cenę.

 

Woda. W Sofii woda jest dostępna na ulicach za darmo, płynie prosto ze stoków Witoszy, przy ujęciach najczęściej gromadzą się ludzie, wiec nie trudno je znaleźć – od gorącej źródlanki (punkt ujęć nieopodal meczetu) po zwykłą wodę górską.

Ciemne miejsca. (dodaj swoje informacje)

Jedzenie. (dodaj swoje informacje)

Ruch drogowy. (dodaj swoje informacje)

Trudności w poruszaniu się po kraju. (dodaj swoje informacje)

Przyroda. (dodaj swoje informacje)

Choroby.

Szczepienia.
WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - niekonieczne
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - niekonieczne
Żółta gorączka (żółta febra) - niekonieczne
BTP (błonnica, tężec, polio) - zalecane
Dur brzuszny (tyfus) - niekonieczne
Wścieklizna - niekonieczne
Japońskie zapalenie mózgu - niekonieczne
Meningo-koki (a+c) - niekonieczne

Znasz dobrze Bułgarię?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Karolina Ceven – niechcący swą naturalną potrzebę ucieczki przed rzeczywistością przekształciła w pasję życiową, zwaną „pogonią za innym”. Łącząc zamiłowanie do historii, etnologii i dziwactw tego świata wraz z potrzebą wiatru we włosach przemierza ścieżki krajów i miejsc nieznanych, wykluczonych, objętych turystycznym embargo. Uwielbia miejsca splamione krwią i zapomniane – Bośnię, Kosowo, Kurdystan, Podole. Uwielbia przekraczanie granic, tych ludzkich i tych geograficznych.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)