Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Belgia - Ludzie i kultura

Etykieta i zwyczaje. W Belgii dominuje klasa średnia – zamożna (ale nie na pokaz), kulturalna, elokwentna i dość przyjazna (choć z pewnym dystansem). I taka jest też atmosfera – spokojna, bez ekscesów. Powszechna tolerancja, nikogo nic nie dziwi.
 
Alkohol pije się w małych ilościach, imprezy nie porażają żywiołowością.

Mieszkańcy. Mili, trochę zamknięci w sobie, ale ciekawi świata i innych. Przy wsparciu piwa jest pewna szansa na nawiązanie kontaktu w barze, etc.

Przydatne języki. Urzędowo: niderlandzki we Flandrii, francuski w Walonii, a w Brukseli oba (ale z przewagą francuskiego). Ponadto na południu (bliżej Luksemburga) używa się też niemieckiego.

W praktyce: po angielsku dogadasz się z prawie z każdym we Flandrii, z niektórymi w Walonii i Brukseli. We Flandrii możesz też spróbować niemieckiego, za to francuski nie jest tu zbyt mile widziany (mimo, że często znany).

Uwaga: w zależności od regionu, nazwy miast pisze się w lokalnym języku (wyjątek: Bruksela, w której są zapisywane w obu). Dla osób wybierających się do Leuven (Louvain) - Leuven (Louvain) i Luovain-la-Neuve to dwa różne miasta.

 

Święta. Kościelne – podobne do polskich + kilka narodowych: Nowy Rok, Wielkanoc (nd i pon), 1 maja, Wniebowstąpienie (maj), Zielone Świątki, 21 VII, 15 VIII, 1 XI, 11 XI, 25 i 26 XII.

W Belgii dzień święty się święci – w niedziele i Święta jedyne czynne sklepy to te przy stacjach benzynowych oraz małe spożywcze prowadzone przez imigrantów. W sobotę sklepy zamyka się o 20.00 (spożywcze) a pozostałe o 18.00.

 

Jedzenie. Opcja budżetowa: frytki (ponoć wywodzą się z Belgii) i kiełbaski - frykadele (z budek na ulicy). Liczne pizzerie i inne pasto-dajnie. Jeśli masz czas, możesz zapytać w kantynie studenckiej (często obsługują również nie-studentów).

Opcja nie-budżetowa: przede wszystkim świeże małże z frytkami (najwięcej przyjemnych miejsc, które je serwują znajdziesz w Brukseli) i restauracje podające wszystko, co dusza zapragnie (Belgia słynie z doskonałej kuchni).

Uwaga: nie licz na lokalne pieczywo – nawet ciemne jest watą. Najlepiej uderzyć w bagietki bądź lokalny specjał – Suikerbrood, czyli słodki chleb (a’la polska chałka) z kawałkami cukru (doskonałe na śniadanie).

Targi: w wielu miastach można znaleźć coś dobrego i świeżego na targu (zazwyczaj tylko w niektóre dni tygodnia). Słynny jest targ przy dworcu Bruxelles-Midi (etniczny) - w niedziele rano do 13.00.

 

Religia. Katolicy. Ale kraj mocno zlaicyzowany.

Co warto przywieźć na pamiątkę. Oryginalne piwo + ewentualnie kufel (każde piwo ma swój kufel) – zestawy są dostępne w specjalnych sklepach z kuflami, piwo najtaniej w supermarketach.

Czekoladki – prawie każdy się nimi zachwyca. Z tańszych popularna jest marka Leonidas. Jeśli jesteś smakoszem czekolady, będzie dla ciebie za mało czekoladowa – wybierz raczej Neuhaus, Godiva albo coś z innych, niemarkowych sklepów z czekoladą, których jest mnóstwo w miastach. Moim ulubionym specjałem są nie praliny (z których Belgia najbardziej słynie), ale bloki/tabliczki czekolady sprzedawane na wagę.

Znasz dobrze Belgię?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Olek i Tomek - od 2002 podróżują razem, dla nowych doznań: kulinarnych, estetycznych, sportowych ale przede wszystkim poznawczych – innych kultur, które zachowują szczątki oryginalności. Do tej pory ich największą fascynacją są Indie, ale lista krajów, które odwiedzają stopniowo się wydłuża. I coraz bardziej pociągają ich „dzikie”. Ich wojaże są bardzo intensywne - szukają kompanów przyszłych wyjazdów, którzy też tak lubią.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)