Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Austria - Transport i poruszanie się po kraju

Transport działa bardzo sprawnie - większość to firmy państwowe i spółki, ale są też lokalne połączenia prywatne (autobusy, promy, kolejki zębate).

Autobus. Trasy autobusowe nie są dłuższe niż 80 km, ale to dobre połączenia lokalne (komfortowe autobusy firm prywatnych i Postbus). Połączenia międzynarodowe obsługuje firma Eurolines. Cena przejazdu Wiedeń-Bratysława: 9 euro. Na dłuższych odcinkach podróżuje się koleją (ta sama trasa 14 euro).

Minibusy/shared taxi. Popularne w miejscowościach turystycznych – na zamówienie.

Samochód. Doskonała sieć dobrze utrzymanych i rozbudowywanych dróg. W górach niektóre odcinki są dodatkowo płatne (podobnie przełęcze i tunele). Autostrady są płatne – winiety.

Drogi są dobrze oznaczone, a nawierzchnie zachęcają do większych niż dopuszczalne prędkości (na autostradzie – 130 km/h. Przy 180 odbierane jest prawo jazdy).

Generalnie nie widać policji, ale na wezwanie mundurowi pojawiają się szybko.

Limity prędkości: teren zabudowany – 50 km/h, poza terenem - 100 km/h, na autostradzie - 130 km/h.

 

Promy/łodzie. Promy jedynie miedzy brzegami Dunaju powyżej Wiednia w Dolinie Wachau. Statki spacerowe - zarówno po Dunaju, jak i jeziorach.

Pociągi. Świetnie rozbudowana sieć – komfortowe i czyste. Kolej łączy miasta Austrii (Wiedeń, Salzburg, Innsbruck – kilkanaście połączeń dziennie) oraz trasy międzynarodowe.

Autostop. Nie jest popularny, ale spotykany wszędzie – kierowcy nie oczekują z reguły zapłaty.

Taksówki. Bezpieczne i wygodne w miastach. „Na prowincji” jedynie na telefon – ceny średnie.

Riksze. Typowych brak – jedynie w Wiedniu wersja neo-turystyczna do spotkania latem w centrum.

Rower. Dobrze rozbudowana i utrzymana sieć ścieżek rowerowych, zarówno dla MTB jak i City. Rowery łatwo też wypożyczyć.

Samolot. Lotnisko ma każde większe miasto. Głównym portem lotniczym jest Schwechat pod Wiedniem. Bezpośrednie połączenia do większości miast Europy oraz kilkanaście miast poza kontynentem. 

Metro. Jedynie w Wiedniu – 95 stacji.

Kraje, do których łatwo się przedostać. Połączenia kolejowe do wszystkich państw sąsiednich i ich stolic (np. Praga 4h, Budapeszt 3h, Bratysława 1h). Dobre są przygraniczne lokalne połączenia autobusowe - np. Wiedeń–Bratysława. 

Autor

Małgorzata Nowak - hobby jest jej zawodem. Kiedyś pedagog, dzisiaj przewodniczka, pilotka i z przekonania "Austrofilka". Od lat "wiedenka" z wyboru. Pasjonatka częstych podróży, dobrych książek i ciekawych znajomości.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)