Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Austria - Ludzie i kultura

Etykieta i zwyczaje. Obowiązują zasady identyczne jak w Polsce (dozwolone jest nawet 0,5 promila alkoholu za kierownicą...).

W Austrii nie ma zwyczaju targowania się o cenę (choć czasem można uzyskać upusty), a napiwek nie jest obligatoryjny (choć mile widziany).  
  
Podpowiedzi:
Obligatoryjne tutaj pozdrowienie „Grüss Gott” (polski odpowiednik „Szczęść Boże”) obowiązuje wszędzie bez względu na porę i miejsce.

Nie należy siadać w lokalu przy stole oznaczonym jako „Stammtisch” (to miejsce zarezerwowane dla stałych bywalców i klientów lokalu).

 

Mieszkańcy. Generalnie pozytywnie nastawieni do cudzoziemców – uśmiech otwiera wiele drzwi.

Przydatne języki. Naturalnie niemiecki, którym mówią tutaj wszyscy (uwaga! czasem dialekt „tubylców” jest tak silny, że trudno cokolwiek zrozumieć znając niemiecki nawet dobrze). W wielu miejscach turystycznych uda się załatwić sporo po angielsku, włosku, francusku, hiszpańsku lub rosyjsku.

Święta. 1 stycznia, 6 stycznia, Wielkanoc, 1 maja, Zielone Świątki, Boże Ciało, 15 sierpnia, 26 października, 1 listopada, 8 grudnia, Boże Narodzenie.

Jedzenie. Desery wymyślili Austriacy (doskonałe torty), a dania główne „zadomowiły” się od sąsiadów: gulasz, knedle, pasta (spaghetti) itd. Sporo mięsa (np. Wienerschnitzel), ale na brak sałatek też narzekać nie można (np. Schopska Salat).

Doskonale smakuje (kto lubi naleśniki?) Kaiserschmarn.

Jadalne specjały to kawa „Melange”, „Mozartkugel” (marcepanowo-czekoladowe jajeczka Mozarta... jak nazywają je Włosi), Apfelstrudel i Tort Sachera.

 

Religia. 80 % mieszkańców Austrii to katolicy (Konkordat). Obecnie ok. 400 tys. mieszkańców to muzułmanie.

Co warto przywieźć na pamiątkę. Ciekawie smakuje olej z dyni – ciemnozielony do brązowego, jest dodatkiem do sałatek lub po prostu w ramach przystawki, serwowany z białym pieczywem.

Autor

Małgorzata Nowak - hobby jest jej zawodem. Kiedyś pedagog, dzisiaj przewodniczka, pilotka i z przekonania "Austrofilka". Od lat "wiedenka" z wyboru. Pasjonatka częstych podróży, dobrych książek i ciekawych znajomości.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)