Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Zjednoczone Emiraty Arabskie - Transport i poruszanie się po kraju

Autobus. W Dubaju funkcjonuje transport autobusowy. Niektóre przystanki są klimatyzowane.

Pomiędzy hotelami kursują też bezpłatne autobusy, które rozwożą gości do centrów hotelowych. Autobusy te są małe i źle oznakowane. Zatrzymują się gdzieś przy centrum handlowym i trudno jest zgadnąć, który do jakiego hotelu jedzie.

Istnieją też autobusy typowo turystyczne. (AK)

W Dubaju, Sharjah, Abu Dhabi można swobodnie poruszać się po mieście autobusami miejskimi. Ceny: od półtora do pięciu  dirhamów, w zależności od linii i trasy.

Autobusy do innych Emiratów z Dubaju odchodzą z dwóch głównych stacji autobusowych: Bur Dubai oraz Deira Dubai. (SP-K)

 

Minibusy/shared taxi. Shared taxi spotkacie jedynie w Sharjah. Nie wypada jednak kobiecie przemieszczać się tym środkiem transportu - jest on używany głównie przez mężczyzn. (SP-K)

Samochód. Cena wynajęcia samochodu zależy od jego marki i wielkości. Należy liczyć około 450 USD za miesiąc. Trzeba mieć ze sobą międzynarodowe prawo jazdy. Przez cały kraj biegną świetne autostrady. (AK)

Koszt wynajęcia samochodu na jeden dzień  - minimum 75 dirhamów  za mały samochód. Opłaca się to zrobić, bo możecie wówczas z łatwością podróżować po Emiratach i zwiedzać zakątki, które nie są oferowane przez biura podróży. Paliwo jest tu tanie – trochę ponad sześć dirhamów za galon. (SP-K)

 

Promy/łodzie. Praktycznie się z nich nie korzysta. Można turystycznie za 10 AED przepłynąć kanał portowy w starym Dubaju. (AK)

W Dubaju możemy się przemieścić z Bur Dubai do Deira Dubai za pomocą taksówki wodnej - 4 dirhamy, lub łódki zwanej abra - 1 dirham. Te dwie części Dubaju oddzielone są od siebie wąską zatoką. Jest to świetna, szybka i tania metoda pozwalająca przedostać się ze starej dzielnicy Dubaju do nowej. Można przy okazji podziwiać piękne widoki. Dla przykładu na tej samej trasie koszt taksówki to 35 - 40 dirhamów. (SP-K)

 

Pociągi. Nie ma sieci kolejowej. Pierwszą linią kolejową będzie tzw. METRO, czyli pociąg miejski w Dubaju, który przez większość trasy poruszać będzie się po wiadukcie. Planowany rok ukończenia - 2009. (AK)

Autostop. Lokalni mieszkańcy bardzo chętnie zabierają autostopowiczów. Są mili i sądzę, że jest to bezpieczna forma transportu. Nie polecam podróżować w ten sposób samotnym kobietom. (SP-K)

Taksówki. Są dwa rodzaje taksówek: ekskluzywne (należące do sieci hoteli) oraz miejskie. Taksówki miejskie są tanie i nie ma sensu umawiać się na konkretną godzinę, ponieważ i tak nie przyjadą na czas. Lepiej złapać ją z ulicy, co w 45-stopniowym upale jest wyzwaniem. Do ceny przejazdu taksówką należy doliczyć opłatę za przejazd płatnym mostem (chyba 4 AED), oraz opłatę lotniskową (20 AED), jeśli bierzecie taksówkę z lotniska.

Kierowcy taksówek, mimo że mają GPS, czasami się gubią. Powodem tego jest to, że producenci map nie nadążają z ich aktualizowaniem. Dubaj zmienia się zbyt dynamicznie i np. droga, której powinno nie być, jest już wybudowana. (AK)

Taksówki wyposażone są w taksometry. Jest bardzo dobry standard. Taksówkarze zazwyczaj mówią po angielsku. Pochodzą głównie z Indii i Pakistanu.

Taksometr w Sharjah startuje od 3 dirhamów, w Dubaju od 4. Aby się dostać z Dubaju do Sharjah i odwrotnie zapłacimy na „dzień dobry” 20 dirhamów - drogo.

Każdy Emirat  ma swoje korporacje taksówkarskie i należy pamiętać, że z Dubaju może nas zabrać jedynie Dubai Taxi, z Sharjah – Sharjah Taxi i tak dalej. (SP-K)

 

Rower. Nie polecam latem. (AK) Nie ma ścieżek rowerowych i jazda na rowerze jest bardzo ryzykowna. (SP-K)

Samolot. Nie ma lotów wewnętrznych – kraj jest na to zbyt mały. (SP-K)

Metro. (dodaj swoje informacje)  

Kraje, do których łatwo się przedostać. Oman. Bardzo łatwo się tam dostać, jednak mając wizę turystyczną nie będziecie mogli już wrócić do Emiratów, ponieważ jest to wiza jednokrotna, także nie warto wybierać się tam na weekendowe zwiedzanie.

Arabia Saudyjska. Wszędzie dostaniemy się drogą lądową, jednak Arabia Saudyjska ma mnóstwo ograniczeń: para nie-małżeństwo nie może podróżować razem, kobieta musi być zakryta (niezbędny jest hijab - czyli chustka na głowie). (SP-K)

Autor

Arek Krym - ma 32 lata, a przez cztery mieszkał poza Polską. 3,5 roku spędził w Irlandii Północnej, 6 miesięcy w Anglii. Obecnie mieszka w Gdańsku i na razie nie może się tu odnaleźć. Chce stąd wyjechać najszybciej, jak to będzie możliwe.

Sylwia Panow-Khan - Od jakiegoś czasu szukała swojego miejsca na ziemi, aż osiadła na stałe w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Zafascynowana kulturą arabską. Zwiedziła trochę Rosji, trochę Ukrainy, Europę, Oman. Uwielbia podróżować więc ma mnóstwo planów na przyszłość. Mama małej Kamilki i żona pół Pakistańczyka - pół Afgańczyka.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)