Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Zjednoczone Emiraty Arabskie - Informacje praktyczne

Ceny. Doba hotelowa w czterogwiazdkowym hotelu może kosztować 1800 AED, co daje około 500 USD. Są też tańsze noclegi, np. za 600 AED (czyli 160 USD - i to jest najniższa cena, jaką widziałem).

Litrowa butelka wody mineralnej kosztuje, około 2 AED (1,50 zł).

Na starym mieście w Dubaju można pójść do czegoś, co przypomina polskie bary mleczne. Tam obiad dla dwóch osób kosztuje 25 AED (7 USD). Jakość jedzenia nie jest najlepsza, bądźcie też przygotowani na to, że będziecie jedynymi turystami. Normalnie obiad w restauracji kosztuje 70-100 AED (20-30 USD). Zestaw w McDonald’s lub Burger Kingu kosztuje około 25 AED (7 USD).

Ogólnie rzecz ujmując Zjednoczone Emiraty są bardzo drogim krajem. Budżet powinien być dopasowany do atrakcji, jakie planujecie zaliczyć. Np. przez dwie godziny można poszusować na nartach na sztucznym stoku śnieżnym za 100 AED + koszt wynajęcia sprzętu (30+ USD).

Wynajęcie samochodu - 450 USD za miesiąc.

Wynajęcie dwupokojowego mieszkania to koszt 10000-12500 AED miesięcznie (2800-3400 USD). Można też wynająć spory pokój za około 130-222 USD za miesiąc. Przy wynajmowaniu mieszkania, zwłaszcza od agencji, należy pamiętać, że płaci się z góry za 3-6 miesięcy. Podobno trudno jest potem odzyskać pieniądze jeśli się rozmyślicie lub stracicie wizę. Można też wynająć tzw. łóżko, ale wtedy śpicie w pokoju z dwudziestoma innymi osobami, przeważnie z Azji. (AK)

W innych Emiratach niż Dubaj można znaleźć nocleg w dobrym standardzie za przystępną jak na Emiraty cenę - około 200 dirhamów. Są to na przykład Hotel Apartments – dwa pokoje z kuchnią wyposażoną w czajnik, pralkę, lodówkę, mikrofalówkę.

Puszka Coca-Coli – 2 dirhamy.

Chleb tostowy – około 3 dirhamy.

Kurczak biryani (dostępny w kafeteriach obecnych dosłownie wszędzie) - 12-15 dirhamów.

Arabskie danie „mandi” (pół kurczaka z ryżem - porcja spokojnie na dwie osoby) - 17 dirhamów.

Shawarma (lokalny fast food) – 5 dirhamów za kanapkę.

Minimalny budżet na dziennie wyżywienie – 25 - 30 dirhamów. (SP-K)

 

Geografia kraju. To kraj, który powstał na pustyni. Ogromne przestrzenie pustyni zostały zaadaptowane na drogi i drapacze chmur.

Jest to kraj z dostępem do morza.

Wschodnia część Emiratów to teren górzysty (Al Hajar). Ten masyw górski zajmuje też północno-wschodnią część Omanu. (SP-K)

Pieniądze. Lokalną walutą jest dirham (AED). Nie ma problemu z wymianą pieniędzy w hotelach, centrach handlowych czy na lotnisku. Czasami w hotelu jest mniej korzystny przelicznik, więc nie opłaca się wymieniać większej sumy. Inną drogą wypłaty pieniędzy jest bankomat. (AK)

Dostęp do internetu. W Emiratach należy pamiętać o jednej ważnej rzeczy – niektóre strony internetowe są cenzurowane (prawo islamskie). Nie można też wejść na stronę Skype’a, żeby pobrać komunikator. Należy instalkę przywieść ze sobą lub ściągnąć przez torrenta lub ftp. Podobno można to obejść przez odpowiesnie skonfigurowanie serwera proxy.

W lepszych hotelach w hallu jest internet bezprzewodowy oraz stałe łącze w pokoju. Usługa ta jest droga, zwłaszcza jeśli logujesz się do internetu bezpośrednio z pokoju hotelowego.
Jeśli chcecie zamówić internet do wynajętego mieszkania, musicie mieć ważną wizę pracowniczą (rezydenta). Można skorzystać z państwowego dostawcy usług telekomunikacyjnych Etisalat bez potrzeby wykupywania abonamentu telefonicznego, czyli zamawiasz tylko sam internet. W mieszkaniu musi być już zainstalowana sieć telefoniczna, co nie jest problemem w nowym budownictwie. Zdecydowana większość mieszkań do wynajęcia jest nowa. (AK)

Bardzo łatwo znajdziecie kafejkę internetową. (SP-K)

 

Telefony. Rozmowy międzynarodowe są bardzo drogie, np. za minutę połączenia z Polską zapłacisz 15 AED (4 USD). Podobno rozmowy w ramach tej samej strefy numeracyjnej są bezpłatne.

Dominującym operatorem jest państwowy Etisalat. Dostępne są dwa rodzaje kart SIM – 6 i 12 miesięczne. Karta sześciomiesięczna jest dla osób na wizach turystycznych, natomiast 12-miesięczna - dla rezydentów.

Aby wykupić numer telefonu komórkowego lub stacjonarnego należy pokazać kserokopię pierwszej strony paszportu i wizy. Można również pokazać oryginał, ale nie jest to konieczne. (AK)

Jest tu dużo budek telefonicznych, a kartę kupicie w każdym supermarkecie. (SP-K)

 

Wtyczki elektryczne i napięcie. Wtyczki europejskie (czyli takie jak w Polsce) oraz brytyjskie (3-pinowe). Często w hotelach występują dwa standardy. Spotyka się również gniazdka amerykańskie. W razie kłopotów można kupić adapter w centrum handlowym lub na lotnisku. Obowiązuje napięcie 220 V. (AK)

Wiza. Obywateli polskich obowiązuje tzw. sponsoring. Oznacza to, że stroną załatwiającą wizę turystyczną jest biuro podróży, hotel lub osoba prywatna. W przypadku wiz pracowniczych (tzw. rezydent) wniosek o wizę składa pracodawca i procedura ta zajmuje od 4 do 6 tygodni. Można przekroczyć granicę na wizie wjazdowej pod warunkiem, że został już złożony wniosek o wizę pracowniczą. Wizę wjazdową odbiera się na lotnisku w Emiratach w specjalnie do tego wydzielonym okienku. Opłaty ponosi pracodawca.

Ci, którzy wybierają się do Emiratów w celach zarobkowych, powinni pamiętać o certyfikacji swoich dyplomów i innych dokumentów potwierdzających kwalifikacje. Aby to zrobić należy wysłać je do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie, a następnie do ambasady Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Berlinie. Usługa ta jest płatna. W przypadku dyplomów, zanim wyśle się je do MSZ, należy odwiedzić Ministerstwo Edukacji, aby potwierdzić ich autentyczność.

Problemem jest zmiana pracodawcy już na miejscu. Wiza pracownicza wydawana jest na konkretnego pracodawcę (sponsora) i aby zmienić firmę, należy postarać się o tzw. „letter no objection” od firmy, w której pracujecie. Bez tego dokumentu nowy pracodawca (czyli nowy sponsor) nie może ubiegać się dla was o nową wizę pracowniczą przez sześć miesięcy. Jeżeli złamiecie kontrakt wcześniej, zakaz ten może być rozszerzony nawet do roku.

Nie ma opłat wlotowych i wylotowych. (AK)

Nie ma wymogu posiadania przez obywateli RP wiz tranzytowych w przypadku pozostawania w strefie tranzytowej lotniska.

W ZEA cudzoziemcy nie otrzymują zgody na pobyt stały.

Paszport osoby ubiegającej się o wizę musi być ważny co najmniej sześć miesięcy. W paszporcie nie mogą się znajdować wizy wjazdowe do Izraela lub ślady pobytu w tym kraju! Taki paszport jest w myśl przepisów ZEA nieważny. (SP-K)

 

Ambasada i placówki dyplomatyczne.

Nie ma ambasady w Polsce.

Ambasada Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Berlinie
Hiroshimastrasse 18-20, D-10785 Berlin
tel. (0-0 49 30) 51 65 16
fax (0-0 49 30) 51 65 19 00
e-mail: khulud[at]vaebotschaft.de

Ambasada RP w Abu Dhabi
Intersection of Delma Street (13th Street) and Karama Street (24th Street)
P.O. Box 2334 Abu Dhabi, United Arab Emirates
Telefon: (00-971 2) 44 65 200, 44 65 215
Faks: (00-971 2) 44 62 967
E-mail: polcons[at]emirates.net.ae ; poland[at]emirates.net.ae , polemb[at]emirates.net.ae
www.abuzabi.polemb.net

Autor

Arek Krym - ma 32 lata, a przez cztery mieszkał poza Polską. 3,5 roku spędził w Irlandii Północnej, 6 miesięcy w Anglii. Obecnie mieszka w Gdańsku i na razie nie może się tu odnaleźć. Chce stąd wyjechać najszybciej, jak to będzie możliwe.

Sylwia Panow-Khan - Od jakiegoś czasu szukała swojego miejsca na ziemi, aż osiadła na stałe w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Zafascynowana kulturą arabską. Zwiedziła trochę Rosji, trochę Ukrainy, Europę, Oman. Uwielbia podróżować więc ma mnóstwo planów na przyszłość. Mama małej Kamilki i żona pół Pakistańczyka - pół Afgańczyka.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)