Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Oman - Transport i poruszanie się po kraju

Główne drogi są świetnej jakości. W interiorze nawet przez pustynię dobrze utrzymane liczne drogi asfaltowe. Główne trasy to: Muscat-Sur (ok. 250 km), droga w budowie wzdłuż wybrzeża – obecnie fragmenty szutrowe i kamienisto-piaszczyste, do przejechania własnym transportem; Muscat–Salalah – blisko 1100 km – 11 godzin, bilet 80 zł/os; Muscat–Sohar – dwupasmowa autostrada – 250 km – 2,5 godziny jazdy, bilet – 20 zł/os.

Autobus. Przejazdy lokalnym transportem raczej ograniczone do głównych dróg – większość mieszkańców – nawet beduini z pustyni dysponują własnym samochodem. Autobusy o wysokim standardzie.

Minibusy/shared taxi. W miastach kursują lokalne mikrobusy.

Samochód. Po kraju najlepiej poruszać się wynajętym samochodem. Dzienny limit kilometrów do przejechania - 200. Ceny wynajmu: samochód typu Ford Fiesta, Toyota Yaris, Hyundai Accent, Toyota Echo, Nissan Sunny, Chevrolet Aveo – ok 80 zł/dzień; samochód typu Chevrolet Optra, Nissan Sunny, Toyota Corolla – ok 95 zł/dzień; samochód typu Subaru Legacy, Toyota Camry, Nissan Altima – ok 130 zł/dzień; samochód typu – Toyota Landcruiser, Prado, Nissan Patrol – ok 200 zł/dzień. Przy wynajęciu samochodu na tydzień lub więcej cena jest do negocjacji i obniżenia. W górach – konieczny samochód 4x4. Na autostradach ograniczenie prędkości do 120 km/h, są fotoradary! Na innych drogach ograniczenie prędkości do 100 km/h. Jest bardzo mały ruch zważywszy na małą gęstość zaludnienia i olbrzymie przestrzenie także te prędkości można uznać za średnie. Na drogach szutrowych średnia prędkość (zależy od samochodu) to około 50-60 km/h.

Promy/łodzie. Możliwość rejsów po zatoce Omańskiej. Brak turystycznych promowych połączeń z zagranicą. Promem można dopłynąć na wyspę Masirah z miejscowości Shana.

Pociągi. Brak linii kolejowych.

Autostop. Raczej wygodny ze względu na otwartość Omańczyków – ale mało samochodów na drogach. Ograniczony praktycznie do głównych dróg. Raczej bezpłatny, a jeszcze można być zaproszonym do domu na obiad czy herbatę.

Taksówki. Taksówkarze w Muscacie są dość nachalni (trąbią zachęcająco na przechodniów), ale to tani i wygodny środek transportu.

Rower. Mały ruch samochodowy, dobre drogi, więc to dość wygodny środek transportu. Znacznym utrudnieniem jest jednak palące słońce i wysokie temperatury praktycznie przez cały rok.

Samolot. Transport na półwysep Musandam wyłącznie lotniczy (latają małe samoloty średnio co drugi dzień, lecz często odwoływane z powodu złej pogody (wiatr) – cena ok. 100 USD za bilet powrotny). Jeśli ktoś ma mało czasu, opłaca się przelecieć z Sala.

Kraje, do których łatwo się przedostać. Zjednoczone Emiraty Arabskie, Jemen.

ZEA – wiza, jedynie wydawana za zaproszeniem – nie tak łatwo bez biura podróży, Jemen – wygodny dojazd z Salalah do granicy, potrzebna wiza (uzyskana w Warszawie w ambasadzie). Arabia Saudyjska – brak możliwości.

Obejrzyj zdjęcia z Omanu.
Autorzy

Anna i Marcin Szymczakowie - Wspinali się w Ałtaju, górach Elburs, Alpach Japońskich, Himalajach i Pamirze. W boliwijskich Andach zdobyli sześciotysięcznik, a w Tien-Szanie przemierzyli pieszo jeden z dłuższych lodowców górskich. Zmierzyli się z Jedwabnym Szlakiem w Zachodnich Chinach, Uzbekistanie i Iranie. Autorzy albumów: „Boliwia – Tybet Ameryki” oraz „Japonia – od tropików Okinawy po zabytki Kioto”. Prowadzą serwis www.fotografiapodroznicza.pl.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

TypoScript object not found (lib.small_login)