Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Oman - Informacje praktyczne

Ceny. Butelka wody - 1,50 zł, wyśmienity sok z mango 1l – 6 zł, nocleg – 60-120 zł. Obiad – 12 zł. Wstępy: 3-6 zł/os za forty i muzea. Do Wielkiego Meczetu w Muscacie wstęp bezpłatny. Średni budżet na 1 dzień: 200 zł/os z noclegiem w najtańszym hotelu, z wynajętym samochodem na 1 osobę i limitem 200 km. Minimalny budżet (autostop, noclegi w namiocie – jest to realne do zrealizowania) to ok. 35 zł.

Geografia kraju. Kraj pustynny. Zaludnienie skupia się na północy w okolicy stolicy, Muscatu, i wzdłuż drogi na północny-zachód do Sohar. Na południu tylko jedno większe miasto – Salalah. Praktycznie brak roślinności. Jedynie w górach sucholubne krzewy i pojedyncze drzewa. Problemy z wodą. W górach epizodyczne rzeki w głębokich kanionach – Wadi.

Rewelacyjna linia brzegowa – piękne plaże, czasem pustynia bezpośrednio dochodząca do oceanu. Na północy pomiędzy Sur i Muscatem wybrzeże skaliste. Na półwyspie Musandam – fiordy!!! Brak terenów rolniczych poza plantacjami palm daktylowych  – sztucznie nawadniane, palm kokosowych (np. piękne gaje w Salalah) i zamkniętych pól uprawnych w okolicach Sohar.

Pomiędzy Salalah, a granicą z Jemenem klify do 800m!!! Na północy wysokie pasmo górskie – Al Jabal al Akhdar – do 3000 m. n.p.m. – ze względu na brak wody raczej niemożliwe do uprawiania trekkingu. Na południu – prowincja Dhofar – niewielkie pasmo górskie – do 2000 m. n.p.m. – w porze letniego monsunu – zielone, przypominające połoniny. W środkowej części kraju – na pustyni Rub al Hali wielkie pole wydmowe – Wahiba.

 

Pieniądze. Pieniądze można wymienić na lotnisku, w banku lub w kantorach w mieście. Najlepszy kurs w kantorach w Muscacie/Mutrahu. Na lotnisku pobierana jest prowizja 2% i kurs jest dużo niższy. W wielu miejscach, nawet w sklepach na bazarze, można płacić kartą. Jest sporo bankomatów w dużych miastach.

Dostęp do internetu. W hotelach. Kafejki internetowe są rzadko spotykane.

Telefony. Zasięg telefonii komórkowej jest bardzo dobry we wszystkich zaludnionych obszarach, wzdłuż dróg. Zasięgu nie ma w kampach na pustyni i słaby lub brak w miejscach słabo zaludnionych. Warto zakupić kartę prepaid jednej z omańskich sieci np. Oman Mobile z pakietem minut do wykorzystania. Jest to najwygodniejszy sposób porozumiewania się na miejscu. Roaming dość drogi (około 10 zł/minuta) i za połączenie wychodzące, i przychodzące; sms około 1,5 zł, otrzymywanie bezpłatne. Brak możliwości wysyłania mms.

Wtyczki elektryczne i napięcie. Brytyjskie, 3-pinowe, 220 i 240V.

Wiza. Wiza od niedawna do kupienia na lotnisku, cena ok. 15 USD (6 OR – omani rial) – żadnych problemów i specjalnych ograniczeń prócz zakazu wwozu alkoholu – kraj islamski. Nie ma opłat wylotowych, wyjazdowych.

 

Ambasada i placówki dyplomatyczne.

Nie ma ambasady w Polsce.

Ambasada Sułtanatu Omanu
Clayallee 82, 14195 Berlin
tel. (0-0 49 30) 81 00 50-0
fax. (0-0 49 30) 81 00 51-12
e-mail: botschaft-oman[at]t-online.de

Nie ma polskiej ambasady w Omanie. Najbliższa - w Arabii Saudyjskiej.

Ambasada RP w Rijadzie
Al-Warood Area 20
Abdullah Bin Jafar Street
P.O. Box 94016
Riyadh 11693
Kingdom of Saudi Arabia
Tel.: (00-966 1) 454 92 74, 450 88 89
Faks: (00-966 1) 454 92 10
E-mail: rijadamb[at]shabakah.net.sa
www.rijad.polemb.net

Autorzy

Anna i Marcin Szymczakowie - Wspinali się w Ałtaju, górach Elburs, Alpach Japońskich, Himalajach i Pamirze. W boliwijskich Andach zdobyli sześciotysięcznik, a w Tien-Szanie przemierzyli pieszo jeden z dłuższych lodowców górskich. Zmierzyli się z Jedwabnym Szlakiem w Zachodnich Chinach, Uzbekistanie i Iranie. Autorzy albumów: „Boliwia – Tybet Ameryki” oraz „Japonia – od tropików Okinawy po zabytki Kioto”. Prowadzą serwis www.fotografiapodroznicza.pl.

Obejrzyj zdjęcia z Omanu.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

TypoScript object not found (lib.small_login)