Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Kuwejt - Na co uważać

Mieszkańcy. Jedyne czego należy unikać to robienie zdjęć tam, gdzie ich robić nie wolno. Owe miejsca są oznakowane, ale zdarza się że zamiast piktogramu jest napis robaczkami i można mieć problemy. Mnie złapała cywilna (tajna?) policja, ponieważ takie zdjęcia zrobiłem. Nie wolno robić zdjęć pałacu emira, obiektów wojskowych, zbiorników paliw, petrochemii, rafinerii, przepompowni paliwa, itp.

Islam także zabrania utrwalania twarzy - nie wolno robić fotografii portretowych. Jeśli wyjmiecie aparat w centrum handlowym i będziecie robić zdjęcia z „ukrycia” na dużym zoomie, prędzej czy później przyjdą panowie podający się za ochronę i grzecznie zwrócą uwagę. Swoją drogą była to jedyna możliwość zrobienia portretu młodym Arabkom, ubranym po europejsku, tylko w zwiewnych chustkach na głowie.

Generalnie jest bezpiecznie.

 

Kanty i oszustwa.

Woda. Wodę oczywiście można kupić w każdym sklepie, ale oprócz tego pić można ją z każdego „wodopoju” ustawionego w mieście. W Kuwejcie, jeśli umrze ktoś bogaty i ważny, to rodzina funduje potem specjalny wodopój. Woda jest czysta, filtrowana i schładzana, a pić ją można prosto z kraniku. Wodopoje często mają różne kształty: imitacje dzbanów, meczetów, słynnych kuwejckich wież wodociągowych, itp. Nie ma obaw o ameby, ponieważ klimat Kuwejtu jest zbyt gorący (podobno).

Woda do mieszkań w blokach dostarczana jest nad ranem w beczkowozach. Nie wszędzie jest system wodociągów. Bezpieczna do picia z kranu.

Kuwejt posiada największą na świecie oczyszczalnię z procesem odwróconej osmozy. Oznacza to tyle, że produkt otrzymany po oczyszczeniu jest czysty chemicznie, wyjałowiony ze wszystkiego. Jednak religia zabrania Kuwejtczykom pić takiej wody, więc używana jest ona do podlewania plantacji trawy (żeby krowy miały co jeść) i wszelkiej roślinności w mieście. Dlatego miasto ma akcenty zielone.

 

Ciemne miejsca. (dodaj swoje informacje)

Jedzenie. (dodaj swoje informacje)

Ruch drogowy. Prawostronny, bez problemu z prowadzeniem samochodu. Nie ma tam czysto „azjatyckich” nawyków. Uwaga: kobiety też mają prawo kierować autami.

Trudności w poruszaniu się po kraju. Kuwejt to przede wszystkim tereny pustynne i półpustynne. Można poruszać się znakomitymi autostradami, ale często przydałby się samochód 4x4. Część dróg zarezerwowana są dla konwojów militarnych. W sąsiedztwie baz wojskowych nie wolno się zatrzymywać.

Przyroda. Koniecznie coś na głowę, aby uniknąć przegrzania, udaru i innych atrakcji. Koniecznie również butelkę wody w garści.

Choroby. (dodaj swoje informacje)

Szczepienia.
WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane
Żółta gorączka (żółta febra) - niekonieczne
BTP (błonnica, tężec, polio) - zalecane
Dur brzuszny (tyfus) - zalecane
Wścieklizna - niekonieczne
Japońskie zapalenie mózgu - niekonieczne
Meningo-koki (a+c) - niekonieczne

Znasz dobrze Kuwejt?

Uzupełnij jego opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Michał Jasieński - absolwent Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu w duńskim Aalborgu. Instruktor narciarstwa i snowboardu. Włóczy sie z plecakiem od 17-tego roku życia. Jak najdalej, jak najtaniej i jak najwięcej wrażeń. Stroni zaś od kisielu i sera topionego. Najlepiej czuje sie ze swoim 80-litrowym plecakiem na grzbiecie, plandeką pod pachą i mapa w ręku. Razem z Bratem Szymonem wyznaje zasadę że najlepszy plan to żaden plan.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)