Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Jordania - Ludzie i kultura

Etykieta i zwyczaje. Jordania to kraj otwarty i przyjazny turystom, niemniej jest to kraj muzułmański, dlatego warto pamiętać o odpowiednim stroju i zachowaniu. Publiczne okazywanie sobie czułości przez pary jest źle odbierane. Alkohol jest dostępny praktycznie w każdym mieście, ale nie warto afiszować się z nim w miejscach publicznych.

Nieodłącznym elementem codziennego życia jest targowanie się. Dana rzecz jest tyle warta, za ile uda się ją sprzedać, więc wyjściowa cena jest zwykle dość wysoka. Często sprzedawcy częstują klienta herbatą czy kawą, oczywiście jej wypicie do niczego nie zobowiązuje.

Należy się przyzwyczaić, że często za najdrobniejszą usługę będzie się od was oczekiwać tzw. bakszyszu czyli napiwku. Taki zwyczaj, rozpowszechniony praktycznie na całym Bliskim Wschodzie.

Witamy się zawsze prawą ręką, lewa uważana jest za nieczystą.

Pamiętajcie też, że czas na Bliskim Wschodzie jest rzeczą względną - Arabowie nie lubią się spieszyć i punktualność nie jest dla  nich najważniejsza.

 

Mieszkańcy. Są otwarci i niezwykle gościnni oraz bardzo ciekawscy i bez większych skrupułów wypytują np. o życie osobiste, stan cywilny i ilość dzieci. Wyciągając zdjęcie swoich pociech szybko przełamiecie lody.

Przydatne języki. Arabski. Angielski jest szeroko znany przez klasę średnią i wyższą. Warto nauczyć się paru wyrażeń po arabsku, od razu zjedna wam to tubylców.

Święta. Piątek jest dniem wolnym od pracy. Większość sklepów, wszystkie banki oraz urzędy i punkty usługowe są w tym dniu nieczynne. Czas pracy urzędów państwowych to 8-14, banków 8.30-13, niektóre są otwarte również po południu od 16-18.

Ramadan - dziewiąty miesiąc w kalendarzu islamskim, wymagający od muzułmanów ścisłego postu w ciągu dnia. Turystów oczywiście nie dotyczy, niemniej lepiej unikać wtedy publicznego jedzenia i picia. Godziny pracy sklepów i urzędów są krótsze, a na prowincji restauracje w ciągu dnia mogą być zamknięte. Post kończy się dopiero po zachodzie słońca, wtedy ulice zaczynają tętnić życiem a  wszyscy odbijają sobie całodzienną głodówkę. Księżycowy rok muzułmański jest krótszy od słonecznego więc ramadan wypada w różnym czasie.

 

Jedzenie. Arabowie uwielbiają celebrować posiłki, chociaż arabska kuchnia nie jest specjalnie urozmaicona  i opiera się głównie na mięsie (z wyjątkiem wieprzowiny). Na ulicy można dostać bardzo popularne falafle - kulki z ciecierzycy smażone na głębokim oleju w chlebie pita, do którego sprzedawca zazwyczaj dorzuci wam korniszony i ogromną ilość natki pietruszki.

Równie popularny jest kebab -  kawałki jagnięcego mięsa lub kurczaka pociętego w paseczki  z różnymi dodatkami.

Niezwykle popularną potrawą jest mansafa - jagnię pieczone z aromatycznymi ziołami, podawane z ryżem, migdałami, nasionami sosny i orzechami.

Warto spróbować hummus - pastę z gotowanej ciecierzycy wymieszanej z tahiną, czosnkiem, cytryną i oliwą z oliwek. Pospolitym daniem jest kurczak pieczony na rożnie.

Chleb, zwany chubz, spożywa się praktycznie do każdego posiłku. Wypieka się go pod postacią płaskich bochenków wielkości dużego talerza

Desery i słodycze jordańskie są bardzo słodkie, oparte głównie na miodzie i syropie oraz orzechach (np. baklawa - ciasto z orzechami i miodem lub mushabak - ciasto oblane syropem).

Herbata serwowana jest zazwyczaj  w małych szklaneczkach, często z dodatkiem mięty i dużą ilością cukru. Kawę  pije się zazwyczaj po turecku, w małych filiżankach i również słodką.

Będąc w Jordanii koniecznie trzeba skosztować pysznych, świeżo wyciskanymi soków owocowych, najczęściej z cytryn, pomarańczy, marchewki, mango, granatów, melonów i trzciny cukrowej. Inne tradycyjne napoje to ajran (jogurt wymieszany z wodą) -  bardzo orzeźwiający i zdrowy.

Z alkoholi warto spróbować arak - mocną anyżkową wódkę, którą pije się z wodą.

 

Religia. Ponad 92% społeczeństwa muzułmanie sunnici. Ok. 6% stanowią chrześcijanie, których liczba wzrosła, gdy wybuchł konflikt w Iraku, pozostałe 2% stanowią szyici i druzowie.

Jordańczycy są bardzo wyrozumiali dla zachowań turystów, niemniej należy pamiętać, że jesteście w kraju muzułmańskim i przestrzegać zasad dotyczących ubioru i zachowania.

 

Co warto przywieźć na pamiątkę. Warto kupić, jeśli ktoś lubi, wyroby ze złota, fajki wodne, mosiężne naczynia do parzenia kawy, buteleczki z kolorowym piaskiem usypanym w różne wzory, mosiężne lub miedziane dzbanki, kawę z kardamonem, miejscowe przyprawy.

Znasz dobrze Jordanię?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Anna Maciejowska - absolwentka geografii oraz Studiów Blisko- i Dalekowschodniach UJ. Pilot wycieczek, były współpracownik klubu podróży ”Obieżyświat”, obecnie współpracuje z biurem podróży„TOP”  (www.top.turystyka.pl). Współorganizatorka wypraw do krajów Azji Południowej (Indie, Pakistan, Nepal), na Bliski Wschód (Turcja, Syria, Jordania, Liban) oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Cztery lata mieszkała i pracowała w Irlandii. Pasjonatka Indii, fotografii, fajki wodnej i dżinu  z tonikiem.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)