Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Jordania - Informacje praktyczne

Ceny. Jordania należy do krajów bliskowschodnich o średnio umiarkowanych cenach. Jest tańsza niż Izrael, ale droższa niż Syria. Nocleg w tanim hotelu, w pokoju bez prysznica kosztuje 3-5 JD (w niektórych hotelach można spać na dachu za 1,5 JD - polecam zwłaszcza w Akabie, gdzie na dachu jest o wiele przyjemniej niż w dusznych hotelowych pokojach).
Generalnie jeśli będziecie mieszkać w tanich hotelach, jeść na ulicy lub w lokalnych knajpkach i korzystać z komunikacji publicznej (taksówki wieloosobowe i autobusy) powinno wam starczyć 15-20 USD/dzień, już z biletami wstępu.

Po kieszeni da wam na pewno bilet wstępu do Petry, który kosztuje 25 JD (2 dni). W pozostałych miejscach za wstęp zapłacicie 1-5 JD. Z reguły bilety wstępu dla turystów są droższe niż dla tubylców - taka polityka.

Przykładowe ceny: (2005 r)
Przejazdy autobusami :
Amman-Damaszek ok. 7 USD/os (odjazd z Jett Bus Station)
Amman-Akaba - 3,5 JD/os
Amman–Geraza - 0,5 JD/os (odjazd z dworca Abdali)
Wadi Rum-Petra - 3 JD

Jedzenie:
Woda - 0,3 JD
Herbata - 0,25 JD
Sok ze świeżych owoców-  0,8 JD
Pieczony kurczak - 1,5 JD
Kebab - 0,35 JD
Piwo - 1,4 JD

 

Geografia kraju. 80% powierzchni Jordanii zajmuje pustynia, rozciągająca się aż do Syrii, Iraku i Arabii Saudyjskiej. W zachodniej części kraju znajduje się żyzny Rów Jordanu. Sama rzeka o długości 251 km wpada do Morza Martwego, które stanowi najgłębszą depresję na świecie (394 m p.p.m).

Większość ludności zamieszkuje wąski, 70-kilometrowy pas wyżyny Wschodniego Brzegu, biegnący z północy na południe wzdłuż całego kraju i przecięty niezwykle malowniczymi wadi, na czele z Wadi al-Mudżib. Tu leżą największe miasta: Amman, Irbid, Zarqa i Kerak, oraz historyczne miasta Geraza, Madaba i Petra. Dostęp do morza zapewnia port w Akabie.

Główne szlaki komunikacyjne w kraju do Desert Highway i King`s Highway.

 

Pieniądze. Obowiązującą waluta jest Dinar Jordański (JD)

1 USD = 0,71 JD.
1 JD = 100 piastrów = 1000 filsów.
Czasami zamiast słowa piastr używa się kirsz - wartość jest ta sama.

Pieniądze można wymienić w bankach i kantorach w większych miastach. Wiele z nich wymienia tylko gotówkę, ale niektóre honorują też czeki podróżne.

W droższych hotelach, restauracjach i większych sklepach można płacić kartami kredytowymi takimi jak American Express, Diners Club, Mastercard i Visa.

Bankomaty honorujące zagraniczne karty (Visa i MasterCard) można znaleźć w całej Jordanii. 

 

Dostęp do internetu. Kafejki internetowe dostępne są w miastach, czasami z Internetu można korzystać także w hotelu, ale z reguły jest droższy niż w kafejce i czeka się w kolejce. Pół godziny kosztuje 0,3-0,5 JD.

Telefony. Numer kierunkowy do Jordanii to +962. Za granicę można dzwonić z urzędów pocztowych w Ammanie i Akabie, ale na połączenie trzeba trochę poczekać (ok. 2,75 JD za minutę).

Od niedawna dwaj operatorzy JPP i Alo oferują karty telefoniczne (od 1 do 15 JD), za pomocą których w wybranych budkach można wykonywać zarówno rozmowy lokalne, jak i międzynarodowe. Zawsze można tez po uzgodnieniu z recepcjonistą podać nr. tel. do hotelu z prośbą o oddzwonienie.

Roaming jest dość drogi i wynosi ok. 10 zł/min. za rozmowy wychodzące oraz ok. 5 zł za przychodzące. Wysłanie SMS to koszt ok. 1,5 zł.

 

Wtyczki elektryczne i napięcie. Identyczne jak w Polsce.

Wiza. Miesięczną wizę jordańską bez problemu dostaniecie na granicy za 10 JD. Przy wyjeździe z Jordanii należy uiścić opłatę w wysokości od 5 do 10 JD (przy wyjeździe lądem 5 JD, drogą morską z Akaby 6 JD, samolotem 10 JD).

W Polsce nie działa żadne przedstawicielstwo dyplomatyczno-konsularne Jordanii. Najbliższa placówka jordańska znajduje się w Berlinie. W Ammanie nie dostaniecie wizy syryjskiej, więc jeśli planujecie krótki wypad do Syrii i następnie powrót, powinniście wyrobić sobie wizę syryjską w ambasadzie w Warszawie.

Należy pamiętać, że posiadanie w paszporcie jakichkolwiek stempli lub wiz izraelskich, stempli kontroli granicznych jordańskich lub egipskich na przejściach z Izraelem uniemożliwi wjazd do Syrii.

 

Ambasada i placówki dyplomatyczne.

W Polsce nie ma ambasady Jordanii. Najbliższa - w Berlinie.

Ambasada Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego
Heerstrasse 201, D-13595 Berlin
tel. (0-0 49 30) 36 99 60 31
fax (0-0 49 30) 36 99 60-11
e-mail: jordan[at]jordanembassy.de
www.jordanembassy.de


Ambasada RP w Ammanie
No 3 Mahmoud Seif Al-Din Al-Irani St.
P.O.Box 942050, Amman 11194
tel.: (009626) 5512593/4, 5512596
faks: (009626) 5512895
e-mail: polemb[at]nol.com.jo

Znasz dobrze Jordanię?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Anna Maciejowska - absolwentka geografii oraz Studiów Blisko- i Dalekowschodniach UJ. Pilot wycieczek, były współpracownik klubu podróży ”Obieżyświat”, obecnie współpracuje z biurem podróży„TOP”  (www.top.turystyka.pl). Współorganizatorka wypraw do krajów Azji Południowej (Indie, Pakistan, Nepal), na Bliski Wschód (Turcja, Syria, Jordania, Liban) oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Cztery lata mieszkała i pracowała w Irlandii. Pasjonatka Indii, fotografii, fajki wodnej i dżinu  z tonikiem.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)